Soja 2017

Ako nekom treba imam ja kletoks sa popustom,pretekao od prošle godine Rado bi ga zamenio kutiju za 10 crvenih ili jednu bateriju od IMT špartača.
 
Sorta Wendy
d0d2451888ab0e474ee82faaf9cebfaf.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Lepa soja nema sta ali nesto tu ne stima. Wendy ima ljubicaste cvetove!
 
Nama "malim" farmerima je mnogo lakše.Mi nemamo sveske da pišemo gde smo šta posejali od semena i hibrida.Pamtimo sve u glavi,za naše 2-3 parcele:haha:
 
Ludi pitanje da li smem da prskam soju flupisorom posto vidim da ima cvetova ????.....
 
Ono sto sam primetio neobicno na parcelama soje je jedna polovina lepa a druga sprzena,dali se opet radi o nestrucnosti proizvodjaca...
 
Ako nemas komsija sam si kriv za neuspeh,tako je jedan gazda prosle godine odradio odjednom zastitu od svih korova pa je soja dobila one male listice nije se nikada mogla oporaviti.
 
Jeste ovo je moguće i istina. Prošle godine prskanjem po bragom vetru koje sam ipak prekinuo, dikambino zanošenje sam imao na 5 kj,svuda ravnomerno od prvog do zadnjeg reda.Tek posle 10 dana od prskanja sipmtomi su počeli da se uočavaju kao i kod Dukeja ,pa sam mislio da je oštećenje nastalo kasnije isparavanjem hemije nanete vetrom jer je bilo u tom periodu dosta kiše,nisam verovao da je ovo posledica tokom samog prskanja i lebdenja dikambe u nekim ostacima, koja se izgleda da eto vrlo lako prenosi i nanosi po soji.To lišće je manje više ostalo do kraja vegetacije takvo samo što je normalno rasla i formirala cvetove i mahune,prinos je bio lošiji na toj njivi.

komšija mi je opalio 21 metara dužine soje na taj način, koliko si imao manji prinos 20% više manje?
 
bome gadno sredstvo onda, sad da su bile ove idk ili id dizne (protiv zanošenja) bi li uopće došlo do toga pri blagom vjetru? jel ti svuda podjednako bila opaljena soja, ili je početak jači pa je sve blaže i blaže bilo?

Ja pored kukuruza imam 6.7 kj soje, pored moje soje je još oko 6-7 kj komšijskih soja, pa onda opet neki kukuruzi... Pre prvo pomenutih kukuruza je takođe soja, ali kod nje je samo možda prvi red do kukuruza malo oštećen, što mi govori da je vetar duvao na moju stranu, i da je sva šteta od prvopomenutih kukuruza, a da oni drugopomenuti nisu imali uticaja na soju. E sad ovako, oštećenje na soji se postepeno smanjuje kako se ide dalje od kukuruza, ali je još vidljivo na celoj mojoj njivi i još oko 2.5 kj komšijske soje. Doduše tu na kraju se primeti samo ako znaš šta da primetiš. Otprilike posle nekih 4.5kj ne verujem da će biti neka vidljiva razlika u prinosu, a u ovih prvih 4.5 kj ne znam. Tj na prva 2 kj mogu već sad da potpišem da soja neće biti dobra a nadam se da će dalje šteta biti manja. (duž je 500m a međuredni razmak je 70cm - da bi se stekao uvid koliko leti ta jebena dikamba)
 
Prskano sa ID diznama baš za vetar i prekinuto prskanje jer sam primetio nošenje ali ne vredi došlo je do soje,svuda podjednako.
 
Nazad
Vrh