Soja 2017

Dukej , imao sam istu situaciju lane, sorta rubin. Isto komsiska dikamba bilo je svega 2700kg po kj.Opravice se to, doduse mislim da sam je tretiro jednom nekim amino kiselinama mislim da je bio neki fitofert.

Znači recept je prskati po vetru da miriše dikambu ili neki drugi herbicid u kukuruzu i eto lepog roda.:haha:
 
Meni je ta parcela bila prva za za pola sata sam druge dve prskao,samo ova mi je takva

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Sava danas ošpartana.Pre 10 dana dobila Fuzilajd 0,7l/kj.
Od nedelje će biti malo šetnje po njivi da se čupazoniše di koji korov koji je ostao i to joj je sve od mene...aj zdravo.
2ujh09h.jpg
 
Je l' tako sve prskaš ili je ovo izuzetak? Mislim na herbicide na zeleno. Ako radiš i na crno (pspn) da li i tamo ideš sa ovako malo vode?

Izvini što sam dosadan, ali ta priča me jako interesuje. Trenutno prskam sa 180 l/ha i hteo sam da to još smanjim, npr. na 160 l/ha (dobio bih još jedan prohod sa mnojim granama). E sad, ovako male količine su za mene novost, tj. ne znam nikog ko radi sa tako malo vode pa nemam gde da pitam osim ovde na forumu...
Ne radim inače tako,radim sa IDK 3 i oko 100 l po kj.Ovo je bilo vanredno da se urade 40 i koje kj pa sam iskoristio predivan dan( bez i malo vetra) i isprskao 36 kj ,četvrta prskalica je uradila 6 kj,ne zbog vetra nego zbog poređenja,efekat je svuda isti.
 
Evo vidim da ste pisali o "uvrtanju listova "kod soje , odnosno o ovoj pojavi kao kod dukeja a koje ima dosta svake godine . O ovome se dosta piše u zadnje vrijeme na Američkim forumima . Riječ je definitivno o zanošenju Dikambe . Vjerovali ili ne kažu da Dikamba lebdeći ode do 500 i više metara u daljinu i to bez nekog vjetra , znači potpuno pravino radjeno prskanje . Znači u našim uslovima ako je to tačno kukuruz čak nemora biti susjedna parcela . Ja sam to pratio prošle godine i čini mi se da je to tačno . Pratio sam da se poklapa pojava toga sa primjenom Dikambe . Doduše mao kasnije , prvo se listovi počnu uvijati po obodu a kasnije novi listovi budu sitni i uvijeni. Isto se može donekle poklopiti intenzitet toga po dužini njive sa dužinom neke druge parcele sa kukuruzom , ako me razumijete . Opet kažem , nemora ni biti susjedna njiva . Dotle su otišli da se u nekim državama donose uredbe o ograničenju upotrebe Dikambe ili nekim uslovima šta ja znam .
Naravno krupni kapital , odnosno pare prvo nanjuše nešto novo , pa su izmedju ostalog i zbog tog patentirali gm soju tolerantnu na Dikambu.
Kažu da umanjenje prinosa nije veliko ali ga ima svakako.
 
Cim je neki herbicid jeftin, a sluzi svrsi oni ga proglase losim po okolinu po bilo kojoj tacki, kao sto je Atrazin od jednom postao stetan. Nikako da neki skup proglase losim, a nadju jeftinu zamenu.
 
Evo vidim da ste pisali o "uvrtanju listova "kod soje , odnosno o ovoj pojavi kao kod dukeja a koje ima dosta svake godine . O ovome se dosta piše u zadnje vrijeme na Američkim forumima . Riječ je definitivno o zanošenju Dikambe . Vjerovali ili ne kažu da Dikamba lebdeći ode do 500 i više metara u daljinu i to bez nekog vjetra , znači potpuno pravino radjeno prskanje . Znači u našim uslovima ako je to tačno kukuruz čak nemora biti susjedna parcela . Ja sam to pratio prošle godine i čini mi se da je to tačno . Pratio sam da se poklapa pojava toga sa primjenom Dikambe . Doduše mao kasnije , prvo se listovi počnu uvijati po obodu a kasnije novi listovi budu sitni i uvijeni. Isto se može donekle poklopiti intenzitet toga po dužini njive sa dužinom neke druge parcele sa kukuruzom , ako me razumijete . Opet kažem , nemora ni biti susjedna njiva . Dotle su otišli da se u nekim državama donose uredbe o ograničenju upotrebe Dikambe ili nekim uslovima šta ja znam .
Naravno krupni kapital , odnosno pare prvo nanjuše nešto novo , pa su izmedju ostalog i zbog tog patentirali gm soju tolerantnu na Dikambu.
Kažu da umanjenje prinosa nije veliko ali ga ima svakako.

Jeste ovo je moguće i istina. Prošle godine prskanjem po bragom vetru koje sam ipak prekinuo, dikambino zanošenje sam imao na 5 kj,svuda ravnomerno od prvog do zadnjeg reda.Tek posle 10 dana od prskanja sipmtomi su počeli da se uočavaju kao i kod Dukeja ,pa sam mislio da je oštećenje nastalo kasnije isparavanjem hemije nanete vetrom jer je bilo u tom periodu dosta kiše,nisam verovao da je ovo posledica tokom samog prskanja i lebdenja dikambe u nekim ostacima, koja se izgleda da eto vrlo lako prenosi i nanosi po soji.To lišće je manje više ostalo do kraja vegetacije takvo samo što je normalno rasla i formirala cvetove i mahune,prinos je bio lošiji na toj njivi.
 
Poslednja izmena:
Razlika 30 m njiva od njive a kukuruz pored ove zdrave soje
03ae3af985d0f6c02b36409084ccf933.jpg
54e8ddaf7b3a3accc3364573ed338c8c.jpg


Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Geci na prvoj slici je fasovala od dikambe 100% potpuno indentična kao moja prošle godine. Nema tu nikakvih grinja ni bolesti samo nanosi dikambe po lišcu a kako i od kuda ne znam.
 
Lečio sam je sa nekim Yarinim folijarnim djubrivom i Bioplant Florom formirala je cvetove i kasnije mahune, rod je bio solidan ali ipak lošiji u odnosu na ostalu soju.
 
Komšija gde nađe kletodim?Može i pre i posle cvetanja,radili smo svakojako a sve zavisi od sirka i njegove da kažem izlaznosti.
 
Nazad
Vrh