Soja 2017

Na ovoj parceli je 4-ta godina soja,2014 nije orana tj 2015 u proleće samo potanjirana,nikad vrhunski prinos ali nikad ni ne omane.

- - - - - - - - - -

Opasan je taj štir, jer ga recimo ne uništava monsoon active, kao i pulsar, harmony, pivot, dynox i mnogi drugi herbicidi.
Ok je to sreća da ga uništava bentazon. Ne treba ga se plašiti,atar nam je pun toga i nekog divljeg suncokreta.Kako 2,4 d deluje na taj štir?
 
Štir od pre par strana,ne paničite nije mutant,1 l bentazona,dizne 2 leh. obične 50l vode po kj. Malo je kasnije nikao

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Je l' onih 50 l/kj vode dobro napisano ili je neka greška? To mu dođe 87 l/ha. Sa kojim pritiskom prskaš (i brzina) sa tim dvojkama i koji tip dizne je u pitanju?
 
Peet vi ste 2012. u julu dobili 100-200 l kise, zato je bolje da se neupustate dsikusiju o agrotehnici :osmeh:
Na gruntovo pitanje o uspehu u zalivanju soje, u mom postu valjda si mogao videti i ti i kris80 da sam se salio!
A sto se tice te 2012 koja ce biti nezaboravna po susi a i po najboljim cenama sta reci, osim da rana setva kukuruza a i soje je bila kobna! Imali smo par dana pre kraja Jula 100 l po m2 kise i kasnija setva se dobro pokazala!
Sto se tice navodnjavanja nemam iskustvo jer nikad nisam navodnjavao ali misljenja sam da i to ako se radi adekvatno, pravovremeno i sa dobro rasporedjenom kolicinom vode, moze doci do dosta boljeg prinosa nego kad se ne bi navodnjavalo!

- - - - - - - - - -

@talianu Onaj stir na slici je bio manji od 2 cm zato ga skinuo 1 l Bentazona! Ne mora da znaci da je mutiran ali siguran sam da ako bi bio veci do 5 cm ne bi ga skinuo bez 2 l/kj ili vise, nikako i ni sa cim osim Bentazona!
U donjem delu slike moze se videti stir koji je za nijansu bio veci od ostalog i preziveo ko iz sale taj 1 l.
 
Je l' tako sve prskaš ili je ovo izuzetak? Mislim na herbicide na zeleno. Ako radiš i na crno (pspn) da li i tamo ideš sa ovako malo vode?

Izvini što sam dosadan, ali ta priča me jako interesuje. Trenutno prskam sa 180 l/ha i hteo sam da to još smanjim, npr. na 160 l/ha (dobio bih još jedan prohod sa mnojim granama). E sad, ovako male količine su za mene novost, tj. ne znam nikog ko radi sa tako malo vode pa nemam gde da pitam osim ovde na forumu...
 
Dukej jel ti imaš trojke dizne IDKT i kolika ti je pumpa na prskalici? Može prepiska da se nastavi u temi prskalice.
 
Dukej...... Imam ja iskustva sa malim kolicinama vode pa mogu da potvrdim da je prskanje uspesno i tako. Posto imam prskalicu sa kompjuterskim podesavanjem lako mogu da eksperimentisem sa kolicinom vode i svasta sam isprobao.

Od prosle godine kao standard sam uveo 75 lit /KJ ( 130 / Ha ) sa ID 02 diznama. Sa tom kolicinom vode prskam i "dubinsko" i na "zeleno". Radio sam ove godine i sa 60 lit / KJ ( 104 / Ha ). Radio sam jedne godine sa 50 lit / KJ sa obicnim 03 diznama ali u tom slucaju mora biti bez imalo vetra a to je prava retkost kod nas.
 
Poslednja izmena:
Cicimoric da li možeš sa ID 02 da prskaš kad poprilično duva vetar ? Da li prekidaš i sa kojim diznama onda ideš po vetru i na kojim pritiscima prskaš?
 
Kazem kako je kod mene bilo, dobila je minimum 40ak litara. Soja vise voli orosavanje, sto se i pokazalo.
Evo kakva je bila.
0f7605e65b319b1466453506b6ff1715.jpg
Druze da nemas ti njivu pored mene u ritu, blizu one kuce ? 1 jutro?. Sad kukuruz posejan ? Posto neko radi pored mene imao je takvu kubotu prosle god .

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Da li se necim moze pomoci soji koja ima skvrceno lisce kao posledicu prskanja kukuruza na komsijskoj parceli?
Ne mogu reci da li je to posledica zanosenjem od vetra prilikom prsjanja ili isparavanjem (npr. dikambe) i sirenjem na susednu parcelu tih isparenja. Direktnog dodira moje soje i herbicida iz kukuruza nije bilo jer bi se takva soja osusila ( imam jedan takav osusen red na jednoj dugoj njivi). Kao na slici soja izgleda na nekih 4 jutra a dalje je to skvrcavanje listova manje ali ga ima u obliku naboranisti listova i nakon nekih 7-8 kj od kukuruza.
Do neke 3-4 troliske nisam primetio to skvrcavanje listova, a kasnije je postajalo sve uocljivije. Inace i ta skvrcena soja ima cveta ali mi se cini da sam negde procitao da takva soja ne moze da iznese neko normalno zrno vec sitno i sturo. Ima li neko nekih iskustava sa ovakvom sojom?
838a69d3d8337ffff8f0651b49cdfa49.jpg
aeb3a788cbc074c84e59995cd25393d1.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Inace, radi se o Savi, a evo isto Save ali sa druge njive. Na slici je i sirak koji je tretiran u petak predvece i koji polako pocinje da menja boju.
7f62106fc9a5707157cb8f0394a110c9.jpg
39cc4fdf0cbbcd0e1bbf69a44bb47d43.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Ja imam isto takvu bolesnu, oprskana ili je naneo vetar paru,inace parcela je siroka oko 50m i po celoj sirini je takva. Ja je lecim sa Cirkon preparatom i Novalon 3x20 ima poboljsanja .Komsija tvrdi da on nije, jer ima prskalicu sa vazdusnom podrskom i kaze nema sanse, da je on oprskao
 
Zasto su tako smezurani listovi? Na njivi ko da stoji rosa iz daljine i sve vrhovi su mi takvi.sta je to ?
cb458919e517fb3561d5126e83a91862.jpg
9e0245d52867e730c39c7603c11bfbbf.jpg


Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Dukej , imao sam istu situaciju lane, sorta rubin. Isto komsiska dikamba bilo je svega 2700kg po kj.Opravice se to, doduse mislim da sam je tretiro jednom nekim amino kiselinama mislim da je bio neki fitofert.
 
U vreme prskanja kukuruza do 5 tog lista je stalno duvao vetar, ali da je od vetra moralo bi se bar malo razlikovati dokle je stiglo ostecenje jer je vetar duvao promenljivo. A ovo je od pocetka do kraja parcele preslikano. Zato mi se sve cini da je to od isparenja hemije iz kukuruza i onda je to isparenje lagano klizilo preko parcele. Zapravo nemam pojma da li to tako moze, ali je simptomaticno da cele njive budu jednako ostecene sto mi kod vetra slabo pije vodu...

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Nije sigurno od kukuruza,jer je cela parcela takva a sa jedne strane je detelina a sa druge strane kanal,a iza deteline isto moja soja ali ona je zdrava

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Onda pogledaj da nisu grinje,na nalicju lista budu sitne male bubice jedva okom vidljive

- - - - - - - - - -

Da li se necim moze pomoci soji koja ima skvrceno lisce kao posledicu prskanja kukuruza na komsijskoj parceli?
Ne mogu reci da li je to posledica zanosenjem od vetra prilikom prsjanja ili isparavanjem (npr. dikambe) i sirenjem na susednu parcelu tih isparenja. Direktnog dodira moje soje i herbicida iz kukuruza nije bilo jer bi se takva soja osusila ( imam jedan takav osusen red na jednoj dugoj njivi). Kao na slici soja izgleda na nekih 4 jutra a dalje je to skvrcavanje listova manje ali ga ima u obliku naboranisti listova i nakon nekih 7-8 kj od kukuruza.
Do neke 3-4 troliske nisam primetio to skvrcavanje listova, a kasnije je postajalo sve uocljivije. Inace i ta skvrcena soja ima cveta ali mi se cini da sam negde procitao da takva soja ne moze da iznese neko normalno zrno vec sitno i sturo. Ima li neko nekih iskustava sa ovakvom sojom?
838a69d3d8337ffff8f0651b49cdfa49.jpg
aeb3a788cbc074c84e59995cd25393d1.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

E ovo imam i ja,parcela je 50 ha poceli smo da prskamo po danu i oprskam 35ha po danu a poslednja prskalica od 15 ha radila se nocu od 10 do pola 12 i sad na tom delu imam isti slucaj radjeno sa cistim bentazonom.moje misljene je da je soja vise hemije usvojila jer je pala noc i pocela rosa.
 
Nazad
Vrh