Soja 2017

Ne vidim onda u cemu je problem ako se soja zalije nocu kad temperature padnu i smanji se sansa za ostecenjem biljaka od hladne vode ?
 
svake godine navodnjavam krompir kao i pasulj.rezultati navodnjavanja su impresivni a soja je slicna njima pa o tome uopste netreba diskutovati.soji planiram da dam 2-3 vode ove god
 
NA ta priča o oštećenju biljaka hladnom vodom kod mene postoji samo u teoriji koju smo učili na faksu (nisam se nešto preterano bavio problematikom i čitao radove na tu temu), ali iz iskustva znam da pasulj koji sam navodnjavao bunarskom vodom i na 36 stepeni u hladu reaguje bez oštećenja navodnjavanjem tifonom i kišnim krilom i topom. Kako se tifon namotava i privlači rampu ili top temeperatura se snižava u zoni iza rampe ili topa sigurno za 5 stepeni i biljke se dobro rashlade pre direktnog kontakta sa hladnom vodom. Možda postoje problemi negativnog delovanja hladne vode kod nekih drugih načina navodnjavanja.
 
NA mi ne zalivamo ali pratim ljude koji to rade po selu, rezultati su mnogo bolji. Zalivaju 24h ne gadjaju da li je noc ili dan. Kisno krilo pravi mikroklimu i mozda samo sa ovratina ces imati malko ostecenje na biljkama a sve dalje apsolutno nista mu nece faliti. Cak i za ovratine ako krenes 2m pre useva isto nece biti nikakave stete. Ovako prica zastitar iz velike firme kod nas koji zalivaju povrce na 100% povrsina.
 
Kukuruz navodnjavam vise godina na razne nacine i po najvecoj vrucini . Znam samo da je kod njega problem ako se zaliva sa manjom kolicinom vode . Kada se krene trazi min 40-50litara i onda bude dobro . Manje kolicine nemaju efekta mozda cak i negativan .
 
Dobro majku mu jel imao neko uspeha za zalivanjem soje???
Imao ja , 2015 godine imao prinos 22m/kj a koji nisu zalivali 500-600kg.

Kupio i moj komsija bio tifon , zalije on kukuruz i njegov prvi izgori kukuruz u ataru i proda ga odmah, kaze nema dok onaj odozgo ne posalje kisu nema roda.
Reko cime si terao pumpu , kaze fergusonom i za 6h 3 jutra zalili i to po najvecoj vrucini isli.

Reko druze ja nalivam sa kisnom rampom 12h 3 jutra i 558 rice dok tera pumpu , 6 bar fi 100 pumpa 1600l/min pa preracunaj koliko je to kise a koliko kod tebe.

On je bukvalno malom kolicinom vode stresirao kukuruz i jos topom isao, pa nije ni 5l /m2 vode dao

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam isto 2015 zalivao soju,3 kj sa 15L vode,prinos je bio 2800kg a prosek u selu 2200-2300.... ove godine cu navodnjavati 30ha soje...
 
Gorivo je spremno a kamp kucica mi ne treba ima agreagat ele.zastitu tako da ne moram cesto obilaziti... :)
 
Za soju je najbolje kisno krilo, ili rendzer. Zadruga zaliva i ima vrhunske prinose. Ja pre 3 god. sejao, bas se potrefila susna godina za ovaj kraj. I tu gde je zalivena, skvrcila se sva, sto znaci da se potparila od jakih temperatura, a bas nisam hteo da nocim nedelju dana, da bih je zalivao nocu. Deo koji nije zahvatio top je mozda cak i bio bolji.
Ali soja je na oko izgledala boli glava tada
 
Treba naliti 50-60l kise i nema problema sa potparivanjem itd. Kako meni nije se nikad potparila?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Kazem kako je kod mene bilo, dobila je minimum 40ak litara. Soja vise voli orosavanje, sto se i pokazalo.
Evo kakva je bila.
0f7605e65b319b1466453506b6ff1715.jpg
 
Štir od pre par strana,ne paničite nije mutant,1 l bentazona,dizne 2 leh. obične 50l vode po kj. Malo je kasnije nikao
0eb5087d99f81fc618f7748ee1ce0dab.jpg


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Treba naliti 50-60l kise i nema problema sa potparivanjem itd. Kako meni nije se nikad potparila?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
Zakasne sa navodnjavanjem,pa konstatuju da isto nema efekta,ima,itekako,ali ne kada biljka vec trpi posledice suse dve nedelje i vise,nego u pravi cas da dobije vodu.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Bentazon ubija mutante. Štir je otporan na pivote, pulsare, harmonije... Odnosno na herbicide iz grupe ALS inhibitora.
 
Ako ga ubija bentszon xnači da nije opasan. Kod mene je bentszon zastupljen vec godinama . uglavnom ide u drugom prskanju. zavisi od korova doza 50 do 100%. Ove godine na 80% površine nije bilo potrebe za njim.
 
Opasan je taj štir, jer ga recimo ne uništava monsoon active, kao i pulsar, harmony, pivot, dynox i mnogi drugi herbicidi.
 
Ne unistava ga ni Laren u psenici i tu prezivi poneki iako mislite da u zitu ne moze da raste.
 
Nazad
Vrh