Soja 2017

Ameri kazu da uglavnom nema razlike u prinosu izmedju setve na 10,15,20 i 30"
Sve ima svoje prednosti i mane i da se uglavnom prilagodjavaju postojecoj mehanizaciji. Dakle ako Ameri tako kazu onda je to tako jer su oni izmislili proizvodju soje, a i svega ostalog.
 
Ja neznam koje si ti amere prevodio? Bas naprotiv...
IMG_8328.png
[/URL]
 
Ovo sto si ti postavio ne govori nista. Koje jos podatke imamo osim sirine redova ? Ovo je ivuceno iz konteksta i tako bez ikakve veze postavljeno.
 
Ta sejana na 70cm ako nastavi ovakvo vreme nece se ni sastaviti, a na 50cm je vec sastavljena.
Da je dobro na 70cm svi bi tako sejali.Kod nas niko neseje na 70cm

- - - - - - - - - -

I ko je seje na 70cm seje je samo zbog mehanizacije. Tj prepakivanja traktora i sejalice
 
:sta:Soja da vam sačuva vlagu u zemlji sa sastavljenim redovima???Ko je izmislio ovu glupost???Kad opšte poznato da vlaga ode preko dana kroz lisnu masu isparavanjem bila ona na 5 cm. ili na 200 cm. posejana.Bože svašta se ovde može pročitati...
 
Kada sam kupovao seme soje u NS institutu rekli su mi da je potpuno svejedno koji je međuredni razmak, nego je bitna setvena norma.
 
Poslednja izmena:
NA ti pricas o podgorevanju i gusenju korova... sto ne stoji nikako, korovima koji su dopusteni da izlaze izaci ce pa makar kako da je sejes! Poenta je u tome sto sam napisao, zrno jedno do drugog, bez razmaka skoro cini nikakvu biljku!
Siguran sam da cec svake godine imati vec prinos cak i ako na 70 posejes ali da ostavljas razmak izmedju zrna bar 4 cm!
Pricam ti o onome sto godinama gledam svojim ocima na terenu, isto tako zadnjih nekoliko godina sejem Savu na 3.2cm od zrna do zrna i sklop je taman, galeb sejem usluzno par sela dalje od mog dvojici ljudi i oni traze redje na 3.8 da sejem zbog grananja, za iducu godinu su mi najavili setvu Belge koja je krupnija i hoce na 3.2 ili i gusce.
Svako ima svoj stav i stojim i dalje da soja koja pre sklopi redove lakse gusi korove kasnije i isto stoji da pre podgori sejana na 50cm kad u julu udari +35 i susa.
Necu da sejem Savu na 4cm kojoj je preporuka 450 000 biljaka/ha, ukupno isejem oko 450 000 zrna/ha, e sad nek bude 90% niklih i ja sam zadovoljan.

Seje Amerina i pola Evrope kukuruz na 75 i 80cm, pa se mi i dalje slepo drzimo tih 70cm, slicno je i sa psenicom kod njih postoje masine 3 decenije stare koje seju na 18cm, a neki nasi "inzenjeri" sad otkrivaju vrucu vodu i pricaju o bokorenju i redjim redovima od 12.5cm.
Sto se tice Amera i ko je koga izmislio alal im patka, ali sam se nacitao raznih ogleda u kojima su poredili prinos sejan zitnom sejalicom, prinos setve na 50cm, setve na 70cm, pa onda sa nitraginom ili nekim drugim inokulantom ili bez njega i rezultati su sareni.
Iz svega zakljucenog radim bez inokulanta, moja licna stvar.

- - - - - - - - - -

Ajde nam ti sada bolje pojasni sto je onda neseju svi na 70cm?

Ajde ti onda meni objasni sto je ne sejemo svi na 50cm i sto je neki seju zitnom sejalicom ? :osmeh:
 
Evo ja sam prošle 2016 godine imao sve tri varijante.I žitnom posejanu na 12 cm,i na 50 cm i na 70 cm.I jel znate gde mi je bila najbolja soja???Nije mi ni na najboljim zemljama dala najviše nego gde je dobila +dve kiše naspram ostalih njiva kad je bila potrebna(jul i avgust)...aj zdravo
 
Pricajte vi kako vam milo,i na 50 i na 70 je bez kise roda bez,dve kise ,pocetak i kraj jula odlucuju dal ce se vrci 500 ili 2500 kg po kj,a te price o brzem zatvaranju redova na 50 su macku o rep,kad upece 35,pa kisa promasi,duplo golo u oba slucaja,voda=rod soje,i to je sva filozofija za soju,cist usev se podrazumeva.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
P.S. Ove godine 3kj za probu u junu i julu ceka tifon, jos mi je rano da krenem sa zalivanjem soje ali pocetkom jula kad krene pucanje zemlje ici ce tifon nocu, mozda i neka prihrana kvalitetnija da vidimo koliko se moze izvuci profita na 70cm.
Mada vise zelim godinu kao prosla da nam svima rodi. :ppozdrav:
 
Mozda je kolicina na strani Amera ali je kvalitet definitivno na nasoj strani. Takodje u zadnjih 6 proizvodnih sezona u tri imamo natprosecne i rekordne prinose( preko 3,5 tona po hektaru a prosle godine i 5-5,5 tona po hektaru). Mozda bi i aMERI trebali ponekda da pitaju prosecnog srpskog farmera za tajnu takvih rezultata. Ni smo ni mi za baciti.:)
 
Poslednja izmena od urednika:
P.S. Ove godine 3kj za probu u junu i julu ceka tifon, jos mi je rano da krenem sa zalivanjem soje ali pocetkom jula kad krene pucanje zemlje ici ce tifon nocu, mozda i neka prihrana kvalitetnija da vidimo koliko se moze izvuci profita na 70cm.

Mada vise zelim godinu kao prosla da nam svima rodi. :ppozdrav:

Ja sam zalivao 2 puta pre par godina sa normom od 30mm pa sam imao za 200-300kg soje manje u odnosu na druge gde nisam zalivao.
Na 70cm sam sejao soju par godina i uvek sam imao manje od drugih.2012 se nije ni zatvorila

- - - - - - - - - -

Sve to sto pišem vec je pisano na forumu tih godina
 
U USA su sve vece i vece povrsine NO GMO soje i to vise nisu smesne povrsine vec ozbiljna cifra reda velicine 20 %. Naravno u tu grupu spada i organska soja.
O nasim i njihovim prinosima ne zelim ni da raspravljam.
 
Ja sam zalivao 2 puta pre par godina sa normom od 30mm pa sam imao za 200-300kg soje manje u odnosu na druge gde nisam zalivao.
Na 70cm sam sejao soju par godina i uvek sam imao manje od drugih.2012 se nije ni zatvorila

- - - - - - - - - -

Sve to sto pišem vec je pisano na forumu tih godina
Nikola zbog cega si imao manje soje tamo gde si navodnjavao? Da li je tip zemljista u pitanju, predusev ili nesto trece? Ja sam se naoruzao za ovu sezonu da navodnjavam soju, sejao sam je gde imam bunare, jos sam se pocastio i novim topom za tifon.
 
To sto pricate za navodnjavanje soje da nema efekta nisam bas siguran.Imam druga iz Okoline Sabca koji radi puno soje pogotivo postrne i sa zalivanjem postize rekordne prinose.
 
Nazad
Vrh