Soja 2017

http://poljoinfo.com/showthread.php?15529-Soja-2017/page43




Posledice grada 23. 5. a slikano 28.5.Malo sam promašio temu, izvinte za :off_topic:
 
Naš demo ogled kod salaša. Dobila je leda, ali ništa strašno. Pre dva dana iskultivirana.
cf42d76dbfd8689e97b64c4fa34faf88.jpg
 
Ima štete ali i osiguranje ti još tu važi,do jeseni kapiraš.Ako sad naplatiš moraš ponovo osiguravati parcelu,a na jesen kad sve prođe se svodi račun i naplati sve ako u međuvremenu bude još leda i još dodatne štete na istoj parceli,takva je politika tih kuća nisam ja to izmislio.:off_topic:
 
Poslednja izmena:
Da je posejem rasipacem ili zitnom, pa sve da iskoristim ?
Posejes na 50 na nacin kako se poseje, da to lici na nesto!
Nije sve jedno stici do odredjenog broja zrna po ha na nacin sto guras zrna u redu jedno preko drugo a medjuredno ostavljas mesto da se slonovi valjaju!
Ostavljaj vise mesta izmedju zrna u redu i smanji medjuredni razmak, nabavis petoredni spartac pa ces razliku videti!
 
A ovako ne lici??
Trazilo njih nekoliko iz sela ono ali sto joj srecu kvari i nisu nasli u 50cm,prednost je brze sklapanje redova i gusenje korova, mana brze podgorevanje redova u susnoj godini, ako su oni koji imaju masine batalili 50cm i presli na 70cm onda ni ja ne bih izmisljao toplu vodu. Radi se o mom kraju i ataru, za dalje nisam nadlezan.
Najmanji je problem dokupiti jednu bateriju za sejalicu, za spartac vec imam.

- - - - - - - - - -

Radoslave 3 baterije sabijes u trap traktora, a po jednu sa strane.
 
Ako nabavlja jos jednu bateriju na Nodetki ( 5 ukupno) onda je potrebna jos jedna baterija spartaca (ukupno 6) sto znaci da se time sparta petoredna posejana soja!
 
Peet neće biti da se setvom na 70 zrna guraju jedno preko drugog.Svaka sorta soje ima svoju setvenu normu isejanih zrna po ha i ko ne zna da pogleda u preporuku i pravilno podesi sejalicu bolje da se mane setve soje.Znam za dosta slučajeva gde se ljudi striktno drže neke preporuke od 50 kg semena/k.j a to što se krupnoća zrna drastično razlikuje od sorte do sorte nije bitno.
 
NA ti pricas o podgorevanju i gusenju korova... sto ne stoji nikako, korovima koji su dopusteni da izlaze izaci ce pa makar kako da je sejes! Poenta je u tome sto sam napisao, zrno jedno do drugog, bez razmaka skoro cini nikakvu biljku!
Siguran sam da cec svake godine imati vec prinos cak i ako na 70 posejes ali da ostavljas razmak izmedju zrna bar 4 cm!
 
Ja se slažem da je na 50cm bolje nego na 70cm (uglavnom zbog higijene useva i očuvanja vlage zbog bržeg sklapanja redova), ali ja sejem na 70cm zbog mehanizacije koju imam. A sad baš da je neiskorišćen taj veći međuredni razmak, tu se ne slažem. Kad špartam drugi put soju, pa se to prolongira kad već soja bude veća, koristim samo srednje motike i na kraju svakog prohoda sa nosača motike skinem dooobruu šaku počupanih žilica sa korena soje. Hoću da kažem da ona osim u dubinu pusti svoj koren i u širinu i tako maksimalno iskoristi raspoloživi prostor, odnosno da ona širinom korena kompenzuje gušći raspored u redu. Tako bar mislim...
 
Nazad
Vrh