Soja 2017

podbesqeq.jpg
[/IMG]Cici koliko ja ovde da očekujem?,slikano za vikend planiram prekosutra da je skidam...
 
podbesqeq.jpg
[/IMG]Cici koliko ja ovde da očekujem?,slikano za vikend planiram prekosutra da je skidam...
Grunt, sortu Alisa ne poznajem jer nisam je nikad posejao ali po slici ako ne gresim levo je Maximus a desno Alisa.
Mislim da je Maximus levo jer ta sorta zna u susi da joj se listovi ubrzano osuse i ne otpadnu kao u normalnim uslovima vec ostaju na biljci sto podrazumeva i mahune pljosnate sa skoro nikakvim zrnom. Tako da moje misljenje je da ces dosta bolje proci sa Alisom koja po slici koliko mogu videti sasvim normalnije sazreva. No, slika je jedno a drugo pogledati je na licu mesta.:ppozdrav:
 
Taj Maximus imao sam samo u prilicno susnoj 2015 god i to u ranijoj setvi (oko 15 Aprila). Zivo sranje od soje. Trijumf pored je kosen 15 dana kasnije i bio je bolji za skoro 700 kg/kj
Nikad ne biraj sorte u kisnim godinama kad i na tavanu rodi:ppozdrav:
 
I ja se slažem za Maximus,nikako se nije pokazao.Meni je zanimljiv apolo od ranije ,i ostaje da se opredelim još za jednu kasniju a to ću da vidim da li će ostati idila ili ću ubaciti nešto drugo.
 
Maximus nisam imao na svojim njivama,radio ga usluzno prosle i ove godine...
Prosle godine nije bio los medjutim poceo da se otvara,ove godine katastrofa,na jednoj njivi poceo sa vrsidbom 17. avgusta i prekinuo zbog velike vlage(16 %) a mahuna pocela da se otvara,posle par dana otvorilo se bar 20% mahuna a vlaga pala na 10%. Isti vlasnik, ista agrotehnika ,dan setve,njiva udaljena 30 m od prethodne,Maximus zelen kao grasak,vrsidba nedelju dana kasnije,na zemlji ostalo 40% zrna ,na kraju prosek oko 450 kg/kj...
 
I ja sam mislio bas to, da je do duzine dana to sto je prestala sa rastom. Ako i ove godine ne prebacim 2t po hektaru, necu je uopste sejati po zitu vise. Inace, da tu postrnu soju nisam zalivao tri puta do cvetanja, ostala bi jaaako niska. Imaju coskovi koje top ne dohvata, to je tako nisko i jadno... Po dve tri mahune. A redovnu setvu ne zalivam dok ne pocne maunanje, medjutim ove godine je rano zasusilo, pa odatle i razlog visokog prvog sprata mahuna.

Soju sejati duboko a da nisi siguran u njenu energiju nikome ne bih preporucio. Ove godine sam se opekao i nikad vise...

Ta postrna soja ne moze nikada biti po uzrastu sa onim sejanim u prolece, sto se tice prinosa, nekako mi tih 2 tone na hektar izgledaju previse optimisticno, ali da ipak sacekamo zetvu kada ces nam reci pravi rezultat.
 
Optimistican sam iz prostog razloga jer je nikla odlicno, a prosle godine je nikla 30% losije, ako ne i gore i dala je 1600 kg/ha. Videcemo... Sto kaze jedan nas forumas, nada poslednja umire :)
 
Nazad
Vrh