Soja 2017

Bravo Nikola :bravo:, znamo mi iz komšiluka kakva je vaša zemlja. Jedne godine mislim da je bila 2011 kad sam nosio uzorak zemlje na analizu u Sremsku Mitrovicu pitao sam usput onu laborantkinju gde je najbolja zemlja u Sremu ( dobija uzorke iz celog Srema) ko iz topa mi odgovori u Golubincima ,kaže humus se često kreće preko 4 % .
 
Juce ovrsen zadnji 1 hektar fantasta 2900kj jusa.
Kao prvo, sto se toga tice sta si napisao da dobro placena arenda donosi odlicne prinose tu se varas i nema nikakve veze sa zivotom, osim sto je samo skupo placeno!
Kao drugo, procitaj jos jednom sta si napisao. Ja sam jos uvek u dilemi, da li si imao 2900 KG po ha, odnosno 1650 po kj ili 2900 kg po kj. Ako je ono prvo onda moze proci i mogu da verujem jer imam parcela na kojima su mi ista ocekivanja.
Ali ako je u pitanju 2900 kg/kj onda vec smrdi mnogo toga tu!
 
Nikola oće da kaže da je platio toliko skupo tu arendu jer zna da na toj zemlji redovno dobro rodi npr soja ili nešto drugo , bila suša bila kiša . U tom smislu je rekao , naravno da nemisli da bilo koju zemlju ako toliko platiš da će roditi , nemojte biti smiješni . Da je u pravu pokazalo se baš ove godine ako je na suši toliko rodila.

Humus se ponaša kao spužva za vlagu i nije čudo , ali humus iznad 4 ili 5%.
 
Gde je sada on tu... svasta brate pisete... ima koje platio i 200€ a nije navrsao ni 500kg. Bitno je ono sto je Nikola napsiao dobar prinos za ovu godinu. U svakom slucaju Nikola svaka cast:ppozdrav:
 
Bravo Nikola :bravo:, znamo mi iz komšiluka kakva je vaša zemlja. Jedne godine mislim da je bila 2011 kad sam nosio uzorak zemlje na analizu u Sremsku Mitrovicu pitao sam usput onu laborantkinju gde je najbolja zemlja u Sremu ( dobija uzorke iz celog Srema) ko iz topa mi odgovori u Golubincima ,kaže humus se često kreće preko 4 % .

A jel znas udio fosfora i kalija u mg? Ja imam njiu humus 4,11% udio fosfora i kalija prelazi 50 mg. Ali kad je zasusilo svejedno nijenbilo soje vise od 14 meteri po jutru na toj konkretnoj njivi
 
Kod nas kolko ode na zalivanje taman tolko se navrsi. A svake godine ce se manje jer se zemlja bas izbeli u odnosu na parcelu pored.
 
Sjajno je bilo ovog leta da soji i kukuruzu produzim zivot malo do kise, pokrice i zalivanje tj zaradicu na tom zalivanju, ali dugorocno ... nek gori, valja i spavati u krevetu nocu.
Npr Sava koja nije zalivena je mogla pre vise od 2 nedelje da se vrsi, ova samo jednom zalivena jos nije za zetvu.
 
Ispira se zemljiste. Smanjuje se vodeni kapacitet. Ko je malo analizirao zalivanje (mesec dana sam to citao pre 5-6 godina u toku zime) moze naci sve + i - zalivanja. Nije to bas sve bajno.

Zemlja mora da se ore obavezno, da se u predsetvenoj pripremi ne preteruje sa obradom tako da se usitni mnogo i da se obavezno sparta medjuredno. Idealno, stajsko djubrivo da se unosi svake godine te da se zaliva normativno a ne odokativno. I nema nikakvih problema sa "ispiranjem" zemljista. Najveci neprijatelj zemlje koja se navodnjava je prevelika kolicina vode i nepodesna obrada zemljista.
 
Nazad
Vrh