Soja 2017

Sava ovrsena u subotu... bolja parcela dala skoro pa 2 tone po ha losija ni upola manje... oko 850kg. Losiju su urnisale grinje + manje padavina sigurno + dobar deo parcele koji je losijeg kvaliteta je trebao ranije da se vrese... prezreo a stabljike duplo manje u visinu i izgorele nacisto. Razlika za ne poverovati a obe su sejane sredinom aprila. P.S. Zemlja je u Macvi nije u Sremu.
 
navodnjavanje nema nikakvih stetnih efekata da je tako dokaz je povrce koje se obavezno navodnjava.npr ako zelis pun prinos kupusa kakva god da je godina budu i 10ak navodnjavanja.moze da se ispere samo azot ali on se lako i nadohnadjuje.takodje on se ispira i kad je kisna godina.sto se tice P i K tacno je da su preko 50 stetne vrednosti ali ne i da su 25mg idealne vrednosti.treba dovesti zemlju do 50mg i onda prestati sa djubrenjem P i K dok se vrednosti ne spuste na 20.u holandiji se parcele P i K djubre svake 4-5 godine.imam savu navodnjavanu dva puta plus dobila jednu dobru kisu na zemlji 1. klase, pored reke i jos je zelena.ocekujem prinos od oko 3t po ha.drugar ima wendy zalivanu 3 puta kod njega ce biti jos bolje...
 
Recite nam prinose te navodnjavane soje i kukuruza kada se uradi zetva. Navodnjavanje poprilicno kosta ako hoces da radis kako treba, narocito u ovoj drzavi gde je gorivo 140-150 dinara.
 
Vlado bićeš prvi obavešten. Imam soju koju nisam navodnjavao, soju koju sam jednom, i soju koju sam dva puta navodnjavao. I mene interesuje rezultat. Ova što sam je dva puta navodnjavao, lepo izgleda, i biće ostavljena za seme za iduću godinu.
 
Recite nam prinose te navodnjavane soje i kukuruza kada se uradi zetva. Navodnjavanje poprilicno kosta ako hoces da radis kako treba, narocito u ovoj drzavi gde je gorivo 140-150 dinara.

Velika je razlika u zalivanom kukuruzu kod mene i ne zalivanom, onako odokativno. Jer, parcele koje su sejane gusto, oko 20cm, a nisu zalivane, imaju jako sitno zrno, i sitniji klip, dok je u zalivanog zrno nabreklo a klip odgovarajuce velicine s obzirom na gustinu. Oko duplo veci prinos po meni ce tu da bude. Ja berem kukuruz pa necu moci precizno da kazem razliku. Sad, sto se soje tice, to ne mogu da tvrdim nista odokativno zbog toga sto njena oplodnja i nalivanje mogu da iznenade, ali minimum tona vise po hektaru za navodnjavanu (tri puta). Recimo 2012 kada je kod nas bila katastrofa sa sojom kao u Banatu, ja sam imao cele tri tone... Naravno, za ratarstvo, po meni, zalivanje gorivom ne dolazi u obzir jer je mnogo skupo. Ne moze kukuruz da se zalije jednom na ovim vrucinama i da se ocekuje prinos, mora da se sastavi vlaga i da se tako drzi do pred zavrsavanje vegetacije, a za to su meni trebala cetiri dobra zaliva. Strujom to kosta oko osamsto dinara po hektaru za zaliv od 25-30l/m2. Mislim da sam ja potrosio oko 4-5 hiljada na zaliv kukurza po hektaru. Zato kazem, gorivom samo u povrce i voce, ali i to postaje pitanje isplativosti ako nemas svercovano (jeftinije) gorivo.
 
Da, to sam hteo i da kazem.U godini 2012. mi smo za navodnjavanje u periodu jul-avgust-sepembar potrosili oko 2 000 000 dinara za gorivo, ne znam koja mu je cena tada bila.Za ovu godinu jos nisam sabirao troskove . Struja ok, ali ona bas nije svugde dostupna. Taj trosak za struju kojom si navodnjavao je stvarno sitnica.

Takodje me zanima, posto sam cuo da soja losije oplodjava na visokim temperaturama i da odbacuje cvetove, kakvo je Vase iskustvo sa tim navodnjavanim usevima soje? Hvala.
 
Mogao sam i skoknuti da slikam savu, sad je opalo lisce, mogu se lepo videti mahune pa procenite sami.

- - - - - - - - - -

I sam sam iznenadjen koliko dobro izgleda, nisam skoro gledao. Sava trijerisana proslogodisnja, 1 Maj setva, 50cm, 200kg/ha 15-15-15, WingP 3l/ha, cetiri zalivanja:

IMG_6540.jpg


IMG_6541.jpg


IMG_6542.jpg


IMG_6543.jpg


IMG_6544.jpg


IMG_6545.jpg


Na slikama se mozda slabije vidi ali soja je polegla. Razlog je taj sto zbog bog zna cega top usporavao sektorsko pomeranje na ovoj strani gde sam slikao, pa je dosta vode palo i smeksalo zemlju, povaljalo soju. Takodje, ono sto se isto ne primecuje je da su donji spratovi poceli visoko, jer nisam poceo zalivanje na vreme, vec je trpila neko vreme susu.

Sada jos ekstremniji primer, postrna soja u teskoj vrucini i susi, samo zalivanje je ovo napravilo ako izuzmem kisu od 1 Jula od 35l/m2 koja je i bila poslednja normalna kisa (par navrata je padalo po 2-5l/m2 do ove prekjucerasnje obilne kise) ali je brzo isparilo sve zbog veoma visoke vrucine i zedne strnjike. Sejana 30. Juna po zitu, sorte Kaca i Favorit izmesane, proslogodisnje trijerisane, 50cm razmak, 200kg 15-15-15 i WingP 3l po hektaru:

IMG_6529.jpg


IMG_6528.jpg


IMG_6530.jpg


Inace, postrna je cini mi se stala sa rastom... Ja je ranije nisam mogao posejati. Da li je to zbog plitkog oranja (mnogo je bila suva zemlja) ili zbog kasnije setve ne znam, ali tako je. Nadam se da ce se nesto zaraditi kolko tolko i tu. Koliko cujem, prinosi kod nas se krecu od tone do dve, ako i malo vise po hektaru.

- - - - - - - - - -

Evo malo vece slike za bolju preglednost (treba kliknuti na sliku za uvecanje): http://imgur.com/a/KW2LP
 
Strucker ekstra soja . Lutrija je to zalivanje soje . Nekad može da se napravi kontra efekat . Pravilo je da se soja ne zaliva do pojave mahuna ali ove godine izgleda da nije trebalo tako jer su visoke temperature krenule izuzetno rano pa je soja ostala niska iako je zalivana osim ako se krenulo ranije.

To što ti je postrna stala sa rastom je sasvim normalno i razlog je što je soja takva biljka koja staje sa rastom kada dan pčne da se skraćuje i tvoja postrna soja je sasvim napredna , veća ni nemože da bude.

Da još jedno zapažanje , a od iskusnijih želim komentar : soju treba dosta dublje sijati . ?
 
I ja sam mislio bas to, da je do duzine dana to sto je prestala sa rastom. Ako i ove godine ne prebacim 2t po hektaru, necu je uopste sejati po zitu vise. Inace, da tu postrnu soju nisam zalivao tri puta do cvetanja, ostala bi jaaako niska. Imaju coskovi koje top ne dohvata, to je tako nisko i jadno... Po dve tri mahune. A redovnu setvu ne zalivam dok ne pocne maunanje, medjutim ove godine je rano zasusilo, pa odatle i razlog visokog prvog sprata mahuna.

Soju sejati duboko a da nisi siguran u njenu energiju nikome ne bih preporucio. Ove godine sam se opekao i nikad vise...
 
Nazad
Vrh