Soja 2017

Danas odradio tačno 1 ha Galine prinos 1480 kg vlaga13% necistoce 5%.a mislio da će toliko biti po jutru na izgled.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Da da poznat mi je taj atar i ove godine, ali sve koje ja znam da tamo imaju soju nisu ni blizu te cifre. Izgleda vi iz Backog Petrovca imate drugacije klimatoloske uslove od ostatka oblasti.
 
Prinosi se krecu kod ostalih od 500-600 kg po jutru do 1400-1500 kg. Puno faktora ove godine utice na prinos, recimo deo atara prema Obrovcu i Tovarisevu je u par navrata imao kisu a ostali nisu.
 
manje korova (ali mora se svejedno raditi zaštita od korova), problem je ako nisi suzbio ambroziju a njiva ti je zaražena njome onda nema špartanja. prinosi od 2015. sve do sada nisu odstupali naspram 50 cm. trošak sjetve je nešto veći jer ide rotodrljača sa sijačicom. prednost je isto tako npr korovi su malo počeli nicati, tata je ispred mene pripremačem išao na 15 cm dubine da ih čupa + da vlagu digne (iako to sa vlagom baš i nije imalo nekog efekta) i onda sam ja sijao. prednost je što njiva bude ko tepsija ravna i možeš heder spustiti skroz do zemlje maltene.
negativnost - nema špartanja, ukoliko ima malo vlage u zemlji rotodrljača će i to malo vlage sa suhom zemljom izmiksati i lošije će nicanje biti naspram 50 cm.
 
Moja wendy, nadam se sledeci vikend da je skidam, ima svasta od prezrelih, do zelenih.... lose bas
2017-09-02-1.jpg
2017-09-02-2.jpg
 
Исти је случај и код мене са Венди, страшно како изледа...

Ај зајебите више са агротехником, зна се где је било кише има рода, где није нема....докле ћете лапрдати на ту тему...
 
Ako nije prošlo već 4-5 godina od kad smo na forumu , ja i mnogi drugi , pisali da je za soju samo bitna kiša krajem jula ili u avgustu i ništa drugo .
 
Ево овако што се тиче кондиције земље. Ову што радим од покојног кума, сваке четврте године је ђубрена стајњаком, јер је покојни кум држао и до 20 бикова. Такође је бацао вештак кога никад штедео није. Две њиве, исти потез иста земља исто џубрене и исто урађене на време. Један је дала 1200кг/кј, друга је дала једва 500кг, а све јер је ту њиву која је ближе селу поливао онај од горе, док је ова друга добила сад пред крај кишу. Ваздушном лиником нема више од 250м једне од друге...иста сорта је сејана, истог дана....сад нек ми неко каже да је квалитет агротехнике битан...јесте, али је у овом случају пресудила та киша коју је ова прва њива добијала, а ова друга, па само је купило прашину.....
 
Ove godine se jasno vidi i kondicija zemlje i svašta nešto.Voli i soja đubrivo a kišu pogotovo.

Ne bih se složio sa kondicijom zemlje ako misliš na obezbeđenost đubrivima. Ako misliš na sposobnost zemlje da čuva vlagu (pesak ili kvalitetnija zemlja), ili da joj je ista pristupačnija (bliža podzemna voda - ritovi), to već da. Govorim o ovoj, izrazito sušnoj godini.
 
Ja znam samo da su mi skoro svake godine najkasnije sijane i soja i kukuruz , druga polovina maja , pa i početak juna najbolje . Dali je to u mom kraju i zemlji ili ne neznam ali tako je,
 
Galicije mesas babe i zabe, Matic govori o njivi pored njive koje su imale jednako kise da nece dati isti rod.

Ako je njiva pored njive (jednako NISU imale kiše), i ako je isto vreme setve i sorta soje, ove godine će imati sličan prinos bez obzira na kondiciju zemlje sa đubrivima! Đubrivo može biti razlog razlike samo ako su IMALE DOVOLJNO kiše.
 
Nazad
Vrh