Soja 2015.g.

Danas sam obisao soju. Mislio sam da ce morati da se preseva, ali je ipak sasvim solidno nikla. Napravili smo gresku jer tata nije hteo da podubi seme na vecu dubinu tako da je veliki deo semena ostao u suvom i cekao je kisu, tako da nije bas ujednaceno nicanje.
Ovih dana krecem sa prskanjem u kombinaciji sa Dynox+Okvir+ okvasivac (sve pune doze):osmeh:. Primeto sam da na njivama tretiranim prosle godine sa Dynoxom sada ima veoma malo sirka(u par oaza) kao i ostalih korova.
Da li bi sad valjalo da se prehrani preko lista sa Yara Kristalonom 12-12+36+micro? Ako ne, koju prehranu preporucujete? Planirao sam to a posle jos jedna prehrana preko lista i po potrebi(ako prezivi nesto korova) jos nesto hemiije.
 
Imam i ja sliku moje soje,Galeb ali neznam kako sa mobilnog da je snimim na ovo čudo a sinovi u NS i BG na studijama.Inače soju prskam samo na crno a površinsko nikako.Zato praktikujem dva kopanja i jedno čupanje,a nije baš lako,u pitanju je skoro 2 HA.Ove godine kupio u apoteci Tomsin seme Galeb od Delta agrara,pakovanje Borac- Šurjan. Jako sam se razočarao,seme sitno,dosta polutki,kamenčića,zemlje,čak i komad licnaste žice.Nazvao predstavnika da mu se požalim,on me pita da li sam slikao.Pa je nisam na njivi poneo aparat a baš sam se iznenadi,cena bila parena 10.500,00.Nikad više,mada je solidno niklo,sejano na 50 cm.Jedini je problem što u selu niko nema šestoredni špartač a to soji dosta godi.Možda iduće godine i ja probam na 70 cm da mogu špartati,mada mislim da je ipak najbolje na 50.
 
Još malo ostalo prskanja za sirak,iako ga ima samo za lek...

IMG_20150608_195435.jpg


IMG_20150608_203401.jpg


IMG_20150609_071221.jpg


IMG_20150608_195236.jpg


IMG_20150609_074800.jpg


IMG_20150609_074808.jpg
 
Posle ove kise sam primetio da nice trska na soji, nije velika povrsina, ali opet gadno izgleda, inace parcela uzeta jesenas u zakup, jel moguce nekako se resiti trske sad, sa cime prskati ili ostaje samo spartanje.... :sta:
 
Mindjusar

Druze hoces reci zasto sejes neke parcele na redove a neke sa zitnom ? Sorta, parcele zakorovljenost ili neki drugi cinilac

Rodic

Na jednoj parceli sam imao trske ne mnogo na ovratinama ka kanalu koja je iscezla sama od sebe znaci redovno oranje .
 
Prije svega niko ti ne odgovara zato što si napisao Ludi , a ne ljudi :haha: .
Nego jako čudno da soja ranije cvjeta a tako je mala . Mala može da ostane ako ima neki problem , obično slabija zemlja , laka , malo humusa , nizak ph ili oštećenje od hemije prije nicanja a opet zbog takve zemlje , pa još slabo padavina , al opet nebi trebalo ranije da cvjeta bez obzira na grupu . Neznam čudno.

Mora da je 00 ili 000 , pominjo sam da po mojoj logici soja kratke grupe 00 npr treba da se sije rano , a ako se sije kasno da ide duža grupa , to je moje mišljenje al nek radi ko kako oće,

Zar soja ne cveta rano, i tako celu vegetaciju po spratovima? Ne vidim kako bi to bio problem ako je soja ranije ucvetala... Eno moja takodje 20ak cm cveta drugi cvet, vidim normalno se razvija lisna masa i stabljika prati. Sorta Sava, kasnije posejana.
 
Ja sam igrom slucaja na jednoj njivi okasnio sa prskanjem i sada je botanicka basta posto je izvlacen stajnjak. Prosli cetvrtak sam dejstvovao sa 1l po ha Coruma + 10gr Harmonija. Ni sam ne znam zasto nisam stavio punu dozu Coruma. Korovi se suse i menjaju boju ali bih ja da potrosim i taj drugi deo doze ali ne znam da li da stavim jos nesto uz Corum?
 
Zar ne nosi focus i sl trsku ? Kako se zove ona trska što ima "cvijet" sličan kao policajska palica raste najčešće u kanalima ?
Palčik,ševar, kako gde .
cici

лепо ти напредује соја, само би јој требала једна лепа кушица...
Dobila je danas,nadam se da je bar led omašio.
 
Ja sam igrom slucaja na jednoj njivi okasnio sa prskanjem i sada je botanicka basta posto je izvlacen stajnjak. Prosli cetvrtak sam dejstvovao sa 1l po ha Coruma + 10gr Harmonija. Ni sam ne znam zasto nisam stavio punu dozu Coruma. Korovi se suse i menjaju boju ali bih ja da potrosim i taj drugi deo doze ali ne znam da li da stavim jos nesto uz Corum?
Dodaj još bentazona neće škoditi
 
@Bubu Од три комбинације које сам ове године користио у третирању соје најбоље ми се показала комбинације Corum+Oxon+Promony+Dush(оквашивач).
 
Ako koristi tu kombinaciju neka ide sa Oxonom ne Dynox jel nije isto uverio sam se isprobani i jedan i drugi Oxon mnogo bolji...
 
Nazad
Vrh