Soja 2015.g.

Primetio sam na soji ove crne gusenice i pomocu sajta PSS utvrdio da se radi o Strickovom sarenjaku ( vanessa cardui) . Nasao sam i preporuku cime da prskam (Nurele D) samo me zanima da li neko moze da mi kaze kad je pravi momenat za prskanje posto sam cuo da imaju 2-3 generacije.
bee48a856b291b5eace503cd901adb76.jpg
 
Posle prskanja corum-om ostalo mi je jos malo sirka na njivi. Sta preporucujete za eliminaciju sirka (fusilade,galant,agil...?) i do kog datuma najkasnije bi morao prskanje obaviti? Soja je sejana 17 aprila...
 
Prskaj, nema šta više da čekaš. Ja gledam da sva prskanja odradim do početka cvetanja, posle nema ulaska u njivu...
 
Proslog Petka prskao 3he soje po drugi put,napala je naka koruzdija pa samo tako. 6 lit savazona i 160gr dinoxa.Pre toga radjeno sa 3lit coruma 160gr dinoxa i 16gr harmonija.Lepo smo je sprzili.Sve to na 600lit vode.
90c3gw.jpg
20s95vt.jpg
f56pnm.jpg
 
Kod mene to regulise AG Tronik pa ne obracam bas previse paznje na manometar ali znam otprilike. Sa cetvorkama 130 lit/ha kada vozim oko 8.5 km/h pritisak je oko 2 bara. Ako vozim 11 km/h mislim da je nesto ispod 3 bara, a sa 13.5 km nesto preko 4 bara. Sa trojkama 87 lit/ha po idealnom vremenu brzina 13.5 km/h pritisak malo ispod 2 bara.
 
Danas dobila Flupisor 1 l/ha + Bormax 1 kg/ha ostaje jos samo spartanje za jedno 7 -10 dana . Primecuje se na liscu dosta ostecenja od gusenica, pa me interesuje kod Vas malo iskusnijih proizvodjaca kakva je situacija i da li je potrebno raditi tretman insekticidom. Po nekoj teoriji ne bi trebalo ,ali me zanima prakticno.
34gub2w.jpg

1xylgl.jpg
 
I ja sam danas primetio poneku zelenu gusenicu i malo rupa po liscu, dok je kod nas u ataru najezda istih. Soja danas cvetala.

img6676.jpg
 
Na ovoj fotki se vide manja ostecenja na listovima,plasim se da se stanje ne pogorsa narednih dana , trebalo bi da se obilazi svaki dan....
2n8x73c.jpg
 
Za te gusjenice , grinje i slične gamadi Amerikancima preporučuju da detaljno da tako kažem "prebroje " oštećenja odnosno nametnike po biljci i onda imaju tabele po kojima se gleda dali tretirati ili ne . Sad nezna detaljno na koju jačinu napada reagovati ali dobro bi bilo da i mi imamo takve podatke kada reagovati na nešto , dal u soji , kukuruzu ili drugom , a kad nije opasno .Za grinje mogu naći formulu kolko smije biti po biljci , znam da zavisi od sklopa , trenutne cijene soje , cijene koštanja primjene insekticida , i drugog , al sad to i nije aktuelno.
 
Kod mene su te gusenice bile, gostile se i odletele u vidu leptira. Trenutno ih ima jako malo i necu ih tretirati insekticidom, ali ako se vrate :udri:
 
Nazad
Vrh