Soja 2015.g.

Lepo je napisao uvazeni kolega prskam kako hocu i sa koliko vode hocu.Nije isto prskati na crno i kad je biljka nikla prema tome prskalica treba da bude ispravna i da je podesavas na licu mesta a ne da se blindira rewgulator i to je to.
 
Evo koja slika soje Ns maksimus.Pojavljuje mi se u oazama puzavica jel ima kakvo sredstvo da se unisti taj korov?
0305.jpg
[/IMG]
0305.jpg
 
Kako zastititi soju od zeceva . Imam 22 reda soje pored drzavne table na kojoj je posejana psenica iz koje izlaze zecevi i pasu moju soju . Tamo gde su ostavili malo listica ta ce naterati ali ima puno koju su pojeli do zemlje neverujem da ce tamo biti nesto. Sta raditi ?
 
Ares630 ja sam imao kod vas u ataru problem sa zečevima pa sam morao presejati. Čekao sam da izbaci kotiledone i oprskao Ekobusterom i bilo je efekta. Šteta na presejanoj je bila manje od 5% od zečeva.
 
Ja ovu nebi hteo da presejavam zato sto sam uzeo fantasta da imam za seme dogodine. Isao sam danas da bacam zecevima klipove kukuruza pored psenice da im skrenem paznju da se zabavljaju kukuruzom dok soja malo ne pobegne . Neznam valjda ce ostati nasto i za kombajn.
 
Istretiraj ovih dana slobodno, možeš 2-3 puta na svakih 7 dana, tako sam ja. Ekobooster 2 ima neprijatan miris pa izgleda zbog toga beže od soje.
 
Šta je najbolje dodati zajedno sa bentazonom za palamidu u soji,treba mi najbolja moguća kombinacija samo za palamidu? Za total sam zakasnio zaštitarka mi reče da bolje palamidu nosi maton ili monson nego total,svejedno ja sam zakasnio za to jer je soja već izašla.Njena preporuka je 2l po kj nekog bentazona a imam 5kj sa 50% palamide na toj parceli.
 
Ja sam koristio protiv stira prosle godine cak 3 l po kj Bentazona tako da ako bas imas dosta palamide mozes koristiti i takvu dozu. Dobice i soja dobar udarac ali nakon prve kise docice sebi, dok bi jedan deo manje palamide unistio a drugi deo te vece osamutio i zaustavio bi je u rastu. Nemoj nikako pomisliti da ces je u soji posle nicanja unistiti skroz.
Sto se tice te zastitarke, ako ti je preporucila da prskas u soji pre nicanja Matonom onda vise nemoj nikad kontaktirati sa njom jer ta nema blage veze sa zastitom bilja.
 
Nekoga zecevi, mene ubise golubovi... Osecaju parcele soje i pre nego nikne, ceprkaju nogama i kljucnu seme, ne znam sta im to znaci, nalazio sam polutke svuda, ali znaju dosta i da iscupaju iz korena... Koja je to gamad :<
 
Mislim da je neko na ovom forumu spominjao da kalijumov sapun odbija zeceve al ne bih se usudio da kažem da je 100% deluje.
 
Te duple redove je zadruga kod nas davno radila poseju jednom i onda se pomere za 10cm u stranu i opet,a zasto su to radili nemam pojma.
 
Ovo sam danas video u ataru izmedju Crepaje I Glogonja, novi metod twin row ili ???
2015-05-03-6.jpg

Ovako je izgledao nas atar posejan sojom do pre par godina. Ljudi su 90% posejali soju sa IMT -ovom zitnom sejalicom na razmaku od 50 cm sa 2 reda posejane soje jedan do drugog u razmaku od 10 cm. I dan danas se poseje tako ako ne koriste pneumatsku sejalicu.
 
Ovako se kod nas vec godinama seje obicnim mehanickim olt sejalicama seju duple redove,montiraju kutije za djubre.I ja sam sejao na ovaj nacin dok nisam kupio pneumatsku masinu.
 
Treba da prskam protiv korova posle nicanja soje pa sam hteo odmah da ubacim slavol ya prihranu preko lista, medjutim jedan drugar mi rece da umesto slavola u prskalicu od 400 l razmutim i uspem 20 kg uree ili ana. Sta Vi mislite o tome?
 
Mica967 polako postaje kao zeljko025. Skoro pa im prepoznajem njive, toliko su uredne, iako ih ne prepoznajem vec mi se javljaju, toliko su uredne da su vec i dobro vaspitane :haha:
Dosad je bio zeljko025 na prvom mestu, ali te u psenici te u soji i kolega iz Golubinaca postavlja sve lepse slike, milina za gledati. Svaka cast :ppozdrav:

Evo i mi zavrsili (1. maja :osmeh:) sa setvom soje (voda lezala, inace do 21. aprila su posejane soje uglavnom, samo je ova parcela ostala, od oko 1 ha). Posejani hibridi za ovu godinu triumf i galeb. Bio je u planu za probu i maximus i fantast, ali nije nabavljeno seme, jer smo "igrom slucaja" imali dovoljno semena (galeba i triumfa).
 
Sa slavolom sam ekspeimentiso na jednoj njivi pola sa njim pola bez njega,nikakakve razlike u prinosu nije bilo.A sto se tice ureje ili ana preko lista to joj tek netreba .
 
Nazad
Vrh