Soja 2015.g.

Jel to izmeren prinos,ili sacometrija,7 avgusta ovro 9 meteri po kj,morgen malo.
 
Prerano je za bilo koju grupu , a i mala je razlika u sazrijevanju izmedju grupa ,isto kao što vrijeme sjetve malo utiče na sazrevanje . Soja sijana 10 dana kasnije stiže oko 1 dan kasnije za žetvu ako je sve ostalo isto . Znači ista soja sijana mjesec dana kasnije stiže za žetvu jedno 3-5 dana kasnije .
 
E to me interesuje, znaci recimo 0 grupa sejana pocetkom aprila nece stici ranije od I ili II grupe sejane u isto vreme? Nije kao sa kukuruzom.
 
NijeNije bas tako. Razlike izmedju recimo save I galeba, koji se vode kao ista grupa zrenja, je I po tri nedelje, sve da su posejani I isti dan. To oko grupa zrenja se najbolje proveri u praksi. Sava je izuzetno rana, a vodi se kao prva grupa. Puno faktora utice kako I kada ce soja sazrevati.
 
E to me interesuje, znaci recimo 0 grupa sejana pocetkom aprila nece stici ranije od I ili II grupe sejane u isto vreme? Nije kao sa kukuruzom.

Oće stići ranije , ali ne mnogo , nebi rekao što kaže kolega paor da može biti 3 nedelje razlike .
Ja sam htio da kažem da datum sjetve još pogotovo ne pravi razliku izmedju vremena zrenja . Ista sorta u istoj zemlji posijana najranije što može i recimo početkom jula , stiće za žetvu možda samo 10 do 15 dana razlike .Dabome da će ova kasno sijana biti mnooogo manja jer će preći iz vegetativne u reproduktivnu fazu u približno vrijeme .
 
Ne tera novo,vec zavrsava karijeru,"osmudi se" mahuna deo otpadne,a deo postane kao zvaka,i ako ima zrna-bude smezurano.

- - - - - - - - - -


Ne vredi,probali smo,ali kompletne povrsine moraju...dal zbog vetra u nasem kraju(razabacao ih),ili neki drugi razlozi postoje,ali nakon prvog prskanja-opsivanja njiva,grinje sa tog dela su uklonjene,ali ne i sa ostatka...savet:svakodnevno obilazite njive,napreduju brzo...

Srđane u pravu si ako se grinje neotkriju na vreme, nisam slikao kod mene jednu parcelu gde se tačno vidi kad se na vreme reaguje i posledice kod komšije koji nije uopšte prskao, ja sam ih zaustavio u uvratinama dok je kod komšije ušla jedno 50m u dubinu celu širinu parcele, morao sam do njega isprskati jednu širinu prskalice jedno 100m u dubinu da nebi prešle kod mene sboka.
 
Komsija danas vrsio soju.Sorta Fortuna.Prinos oko 800-900kg.
20150806111012.jpg
[/IMG]

Ovde se vidi da je prerano skinuta soja.I u preradi nece imati ni ulja ni proteina,kad se osusi i sazri imace isti oblik samo ucmanut
 
Nema forumaša da se jave,a Sveta Petka prži li prži.Da nisu na more svi otišli? Kod mene u selu paori sede pred dućanom i kukaju nad sudbinom soje i kukuruza,jedino su kombajneri otišli na mora.Moj kombajner požeo uslužno 80 ha žita i otišao dve nedelje na more, a ja kao rekorder u pšenici samo imam za pivo pred dućanom.Valda će doći dok ne počne žetva soje da nemoram srp da koristim.Vidim da je i Danger otišao u Grčku pa nema da se javi za onu pšenicu,što ga upitah pre neki dan.Svi se ućutali za Letenku,kako stvari stoje za nedeljak dana kreće žetva soje a suncokret će biti u jeku,pa od susreta ništa!
 
Levo fantast, desno Sava. Sava počela da sazreva...

20150808092306.jpg


Sava napunila donje mahune...

20150808092440.jpg


A i gornje...

20150808092458.jpg


Fantast...

20150808093550.jpg


I on ima nešto u donjim mahunama...

20150808092538.jpg


Al zato u gornjim...

20150808092554.jpg


A ova je od komšije preko puta, zvao me da radimo prošli vikend ja mu rekao da sačeka još koji dan, i sad ga čekam da se javi svaki čas...

20150808092235.jpg


20150808092242.jpg
 
Hoce li okinuti 1000 kg po kj Sava,kakvo je zrno,s obzirom da je prinudno zrenje?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam prvu savu sejao 20.04. i jos je zelena, tirkizne je boje. Normalno, otpalo je lisca nesto od dole ali zrenja nema josuvek, tek za petnaest dana ocekujem da grune. Dakle 120. dana ko iz sale, kao po knjizi maltene. Ne znam kojom magijom sad ce ona ispasti jako rana. Necu je vrseti pre 10. septembra sigurno..
 
Hoce li okinuti 1000 kg po kj Sava,kakvo je zrno,s obzirom da je prinudno zrenje?

Ne bih ništa da prognoziram, ali s obzirom da moja soja nije videla grama veštaka i koliko ova suša već traje, meni to dobro izgleda... Ali ajde da te ne ostavim bez odgovora pucam ja i na više od 1000 kg da će tu biti... Na kraju će kazati onaj što ćuti... :osmeh:
 
Ne bih ništa da prognoziram, ali s obzirom da moja soja nije videla grama veštaka i koliko ova suša već traje, meni to dobro izgleda... Ali ajde da te ne ostavim bez odgovora pucam ja i na više od 1000 kg da će tu biti... Na kraju će kazati onaj što ćuti... :osmeh:
trebalo bi da buda izmedju 1400-1800kg. tako i kod mene svi kukaju nema nista ja svaki dan idem i neizgleda tako napunila skoro do vrha,40 mauna
 
Nazad
Vrh