Soja 2015.g.

Brzo ce i kod mene, Sava 08.april setva

img7238.jpg
 
Ime ne bih rekao,ali ne znam ni sta je da ima nekoliko bas izgorelih jos gorih od te i onih de ni jedan list nije podgoreo.

Pa mi smo ovde da razmenimo iskustva i da jedni drugima pomgnemo savetom,tako da ova tvoja izjava nije u redu,još Super Moderator a taji informacije.Da nisi iz Srema baš bih se naljutio,ovako oprostiću ako sve kažeš kako jeste.
 
Ovaj je jos dobro prosao, 2012 su imali kantu od jupola na kj. Bice ove godine I pozitivnih I negativnih iznenadjenja.
 
mislio sam to ali ima roda to ce samo da seme udje i da ode u balegu.
ma nece to otici u balegu,nego nisam znao da imas zrna pa mislis kao pasulj da gazis(lupas),odma da ti kazem da od tog posla nema nista,puno ces rasuti u kosenju i skupljanju a napatices se kao crnac. 17000 ti je oko 400kg soje pa ako mislis da neces imati bar toliko da ne kazem bar 1T na tih 170 ari da bi pustio kombajn u njivu onda ne znam sta bih ti pametno rekao
 
Pitanje za iskusnije, da li odpadaju meune ako se ne prska od grinja?I da li soja tera novo lisce kad joj otpadne lisce od grinja?Hvala.
 
Mene isto nešto slično zanima . Meni su soju grinje urnisale , više štete nego od suše . Dali se isplati prskati ili ne ? Ja sam odlučio da predjem sve , a pitanje dal je isplativo , sa obzirom na gaženje , koštanje i štetu koja je već napravljena ?
 
Ja sam recimo savu prskao pre 9 dana od grinja iako je ona dosta rana I ocekujem da ce sazreti vec oko 25.08. Jos uvek je imala dosta zdravog lisca I dosta mauna koje to lisce trebalo da nalije. Sad da li sam joj pomogao, ili ne videcemo, ali mi je bar savest mirna. Nema jedne jedine travke, zasticena je od te gamadi pa sta joj onaj od gore da na kraju tako ce joj I biti.
 
Ja sam moju soju pre nedelju+dana prskao od grinja i sad posle ove kise(26l)sto je palo gledam je danas i deluje ko da joj se vraca zelena boja?:sta:
 
Pitanje za iskusnije, da li odpadaju meune ako se ne prska od grinja?I da li soja tera novo lisce kad joj otpadne lisce od grinja?Hvala.
Ne tera novo,vec zavrsava karijeru,"osmudi se" mahuna deo otpadne,a deo postane kao zvaka,i ako ima zrna-bude smezurano.

- - - - - - - - - -

Soju od grinja je potrebno bar dva puta tretirati u razmku od 7 do 10 dana ako je soja u punoj vegetaciji, oprskati zaražene delove i oko njih 20 do 30metara ali ako je soja u fazi zrenja onda nevidim ekonomsku isplativost zaštite i pomoći usevu.
Ne vredi,probali smo,ali kompletne povrsine moraju...dal zbog vetra u nasem kraju(razabacao ih),ili neki drugi razlozi postoje,ali nakon prvog prskanja-opsivanja njiva,grinje sa tog dela su uklonjene,ali ne i sa ostatka...savet:svakodnevno obilazite njive,napreduju brzo...
 
Nazad
Vrh