Soja 2015.g.

U mom slucaju i dalje je u prednosti soja koja je kasnije sejana,jos jednom sam sebi to dokazao...izlazi iz cvetanja i formira mahune kisa pada,zadovoljan sam.Rana setva soja je formirala mahune i nalila kako tako(jako slabo) ali sa dosta praznih mahuna,mislim da joj nece puno pomoci ova kisa jer odbacuje lisce i pocinje da zri...Razlika u setvi je 20ak dana,iz iskustva znam da kasnija soja ipak doceka neku kisu kakvu takvu u toj fazi cvetanje,formiranje,nalivanje zrna.Ne bih da polemisem ovo ja samo moja konstatacija za moj atar.Nek nam je Bog u pomoci...!
 
Sale ,evo stanja Apola.
Po meni najbolja sorta ove godine koju imam. Ne znam odakle ali se još drži sasvim solidno.Ima solidno mahuna i prilično ih dobro popunjava.Stavljao sam prošle godine slike sa 4 i 5 zrna u mahuni ove ima dosta sa 4 zrna ali manje izgleda je sortna odlika.Obišao sam i fantast ali nisam slikao jel smo sin i ja uskočili na pola puta u drugarovu nivu i sa njim nastavili obilazak a tel ostao u kolima.Nijansu višlja ali daleko manje mahuna i manje popunjene sejani u razlici od nekoliko sati,isti predusev isto prskanje.Ima napad grinja oko 20 metara od puta. Obišli i drugarov trijumf i mogu reći da nijedna sorta ne stoji tako loše kao trijumf,ne znam da li je do roka setve (kasnija setva oko15 maja je u pitanju) ili nešto drugo ali na stabljici 5 do 10 mahuna nikako popunjenih.Ja lično sam ga skoro izbacio jel koliko sam ga sejao dao je dobre rezultate samo na dobroj zemlji a na slabijoj je omanu pošteno.Sada ga imam na nekoj presejanoj pšenici i mogu reći da najgore izgleda.
Evo slike Apola.S obzirom kakvo je stanje u ataru zadovoljan sam .
20150802180630.jpg

20150802180752.jpg

20150802180835.jpg

20150802181012.jpg

20150802181101.jpg


- - - - - - - - - -

Morao sam slikati i komšije na 2 parcele:zli: ima da mi bude veselo dogodine.
20150802172954.jpg

20150802180632.jpg
 
U mom slucaju i dalje je u prednosti soja koja je kasnije sejana,jos jednom sam sebi to dokazao...izlazi iz cvetanja i formira mahune kisa pada,zadovoljan sam.Rana setva soja je formirala mahune i nalila kako tako(jako slabo) ali sa dosta praznih mahuna,mislim da joj nece puno pomoci ova kisa jer odbacuje lisce i pocinje da zri...Razlika u setvi je 20ak dana,iz iskustva znam da kasnija soja ipak doceka neku kisu kakvu takvu u toj fazi cvetanje,formiranje,nalivanje zrna.Ne bih da polemisem ovo ja samo moja konstatacija za moj atar.Nek nam je Bog u pomoci...!

Do ove godine i u zadnjih 10 mozda, svaka kasnija setva (pricam za nas i par atara u okolini) je bila ne za nijansu vec mnogo bolja po prinosima od ranije. Ali ove god. je suprotno tom pravilu i mnogo su losije te kasne setve. Eh, da je stigla neka dobra kisa i do nas bilo bi nesto, ovako corak!!!

- - - - - - - - - -

Obišli i drugarov trijumf i mogu reći da nijedna sorta ne stoji tako loše kao trijumf,ne znam da li je do roka setve (kasnija setva oko15 maja je u pitanju) ili nešto drugo ali na stabljici 5 do 10 mahuna nikako popunjenih.Ja lično sam ga skoro izbacio jel koliko sam ga sejao dao je dobre rezultate samo na dobroj zemlji a na slabijoj je omanu pošteno.Sada ga imam na nekoj presejanoj pšenici i mogu reći da najgore izgleda.
Evo slike Apola.S obzirom kakvo je stanje u ataru zadovoljan sam .

Sigurno Gorane je rok setve u pitanju. Kasna setva ove god. je samoubistvo za soju kod nas. Moj Trijumf posejan oko 20 Aprila ima popunjenih samo 2 sprata odozdo, visok i lep na oko ali bez kise nemocan da popuni sve mahune koje ima. A o setvi od 15 Maja sta reci?!!! Ja sam jos uvek pristalica Trijumfa jer sam ga imao vec od susne 2012 i svake godine meni se odlicno pokazao! Ali ove...???
 
Ove godine imam velikih problema sa grinjama na Trijumfu. Mog Trijumfa na parceli od 27 Ha su strasno napale grinje ( sutra je prskam ), a drug ima parcelu od 11 Ha pored moje ( deli ih samo put i kanal ) sortu nezna ali nije Trijumf i uopste nema napad. Njegova je sejana 1 ili 2 dana ranije tako da nije do datuma setve. Primetili su i drugi ljudi da Trijumfa vise napadaju grinje i rekli su mi za jos jednu sortu da je jos vise napadaju ali sam zaboravio koja je.
 
Mi samo danas u Ilandžanskom ataru pratili kod drugara napade grinja ima ga poprilično ,trijumf je u pitanju moj košija ima celu dužinu njive napadnutu od grinja pored je moj fantast i napadnut je nekih 20 m od puta ,s druge strane komšija nema ni ništa.
 
Kod mene u Luznicama, 15km od Kragujevca ka Topoli je pala ogromna kisa dok u Kragujevcu nije pala ni jedna jedina kap. Nemam izmereno ali ne moze da se gazi kroz bastu kakvo je blato napravila.
Steta sto su mi cvetovi soje izgoreli. Sada bi lepo nalila zrno da je bilo oplodnje.
 
Talianu i ja mislim da je apolo sorta koja obećava, sviđa mi se što neraste u slamu preterano i spratnost je smanjena na nekih 5 do 6cm i ima dosta mahuna sa 4 zrna, zasad stoji lepo i ima lepu modru boju lista a zrno je baš krupno, od sledeće godine će dobiti malo veće površine pošto savi tražim polako zamenu dok maksimus mi na dve parcele 8,5kj koje su ove godine slabije kisle ali je zemlja dobra i od samog starta mi kilavo išao ali videćemo šta će reći kantar stim da ću uzeti u obzir slabije padavine, i što bi ja reko ništa bez save.
 
Evo i slika moje soje. Po kamionu koji je u njivi procenite visinu. Gume su 10.00 R20:osmeh:.
img20150802151357.jpg

img20150802162353.jpg

img20150802151411.jpg

U kraju najbolju soju sam video pored pontona u Dragincu. NS Galina je u pitanju. Mozda do godine probam nju ili Maximusa. Jedina zamerka je sto covek nije udario jednu dozu Kletodima po sirku koji se probio. Ostalo je fantasticno.
 
Личи на кромпирову златицу,некрећу се, као да има нека воштана превлака преко њих!? Морам их ноктом одлепити неможе друкчије.

f99eb4c2745d58a8dee3fd61183d5bad.jpg
 
Onda su mrtve ako se ne krecu a izgleda da vidim da su se neke i smezurale... Tu su se ispilile u blizini, mozda na nekom samoniklom krompiru, paradajizu, kerecem grozdju ili tatuli. Verovatno nisu imale vise sta da jedu i u ocaju probale soju... Nije to nista.
 
Nisam obilazio soju dosta dugo danas na blic sto sam video obecava opet lepe rezultate, mislim da ce kod mene Apolo imati za nijansu losiji prinos od Save, obisao sam i maximus on ce biti u rangu sa apolom...naj losija soja mi je Angela al ne zato sto je Angela nego sto je posejana u trecoj dekadi aprila i u luceristu...
Slike Save, mahune izvanredno popunjene do gornjih spratova sto nije slucaj kod Apola, da je danas palo 2ol kise bilo bi 2t/kj :osmeh:
attachment.php

attachment.php
 
Evo i moje soje, malopre slikane. Mnogo je bolje nego sto sam mislio da ce biti kada je vidim, a plus joj je pala lepa kisa pre dva, tri dana.
Neocekivano, ali tamo gde je jako niska i mala i gde je bila zakrzljala, ima uglavnom puno mahuna, a tamo gde je visoka i prelepa na oko, tu ima vise spratova ali manje mahuna..

Evo par fotografija gde je dosta niska i nerazvijena na oko, a mahune proccenite sami. Mozda ovo i nije puno jer nema spratova?









A evo gde je visoka i razvijena, ali mahuna ne bas puno ovako na oko







I da vas pitam: nekih 70-80 ari mi je bas travno, kao da nije ni tretirano. Kada bude usao kombajn, hoce li on bez problema da skine cistu soju, obzirom da je soja krpunije zrno?
Nema tu bas toliko korova, i znam da joj je to smetalo, al sada se pitam da li da planiram da ovaj deo ostavim za sebe za stoku.




 
NS Fantast ,sad dobila oko 15lit kise,tamno zelena je ,trenutno je u fazi nalivanja zrna ,visoka je 120 130 cm, polegla je 80% al cini mi se da je ovo dosta kasna sorta ,mahune su sitnije ali ih ima preko 60 po jednoj stabiljci
DSC_0512.jpg
DSC_0514.jpg
DSC_0513.jpg
 
Nazad
Vrh