Soja 2014 god

Ja sutra krećem u setvu moje soje, žitna sejalica,svaki red,ostaju stalni tragovi,setvena norma oko 130kg/ha sorte Valjevka,Balkan i Maximus
 
Sutra završavamo setvu soje.Ostalo još par k.j.Seje se Galeb na međuredni razmak od 70 cm a biljka od biljke 33mm.
 
A zar za soju kao i kukuruz ,ne vazi ako je susna godina bolje redje.
Ja sam sejao na 50cm i razmak za balkan4.5cm a valjevku i fortunu n a 4cm to mu dodje oko 40kg po jutru i mislim da ce biti bingo!!!
 
Samo polako... Još uvek ne znamo kakva će biti godina.

Sećam se 2009-te kad je celo proleće bilo sušno, pa ceo jun kišovit, pa opet mesec i po bez kiše, a na kraju sve ispalo odlično.
 
I Branko je proveravao klijavost zimus bilo je u redu a sad pati i muci se(soja) sala naravno,Te na zovi provere klijavosti sto mi sadimo po saksijama ili kako vec imaju dosta oscilacija nije isto kao kad je u zemlji ja radim tako godinama i zadovoljan sam a sto se tice setve krecem tamo krajem Aprila mozda me i Maj uhvati,bas iz razloga koji muci Branka.
 
danas sam obisao soju prvu sejanu, tacnije pre 4 dana, pustila je klicu i krece gore
 
Lično mislim da je 130 kg/ha pregusto . Nebi da se pravim pametan , pogotovo što je kolega mindjušar iskusan , ali kolega jesi li praktično i više puta uporedjivao rod sa gustinom ? Imam utisak da ljudi steknu pogrešnu sliku o gustini soje kad ju posmatraju pred vršidbu kad se čini da je moglo mnogo više biljki da stane , al vaga je bitna . nešto sam pratio i proračunavao koja stavka više nosi prinos : broj biljaka , broj mahuna po biljci , broj zrna po mahuni , ili težina zrna , i kazlo mi se (nekažem da je sigurno tako ) da izvlači prosječan broj zrna po mahuni. Stim u vezi kolezi mindjušaru pitanje bude li kod tebe mahuna sa 4 zrna i ako bude kolko procentualno i kolko sa 3 zrna ?
 
Konacno danas zavrsio setvu,Na par mesta sam probavao razne kombinacie, 3,33 / 44 kg na 1kj , 4.0/ 38 kg na kj , 4,4/32 kg na 1 kj pa cemo da vidimo dali ima razlike :ppozdrav:
 
Izvodio sam racunicu oko razmaka posto cu sejati kukuruznom sejalicom,interesuje me vase misljenje.Gorstak sam planirao da sejem na 3,1cm jer kako kazu ne grana se a galeb na 3,5 jer se grana.kakvo iskustvo imate vi sa ovim sortama?
 
Evo malo slika iz setve soje.:ppozdrav:

201403.jpg

20140331.jpg

dsci2533.jpg

dsci2534.jpg

dsci2535.jpg

dsci2536.jpg
 
Nazad
Vrh