Soja 2014 god

Ja sam juče vro Savu, sejana 01.04 sa 100 kg uree predsetveno, na razmak 3,1, a prinos nešto malo preko 16 meteri jusa... Vlaga je bila 15 a primese 5. Veliki problem je u tome što su maune zrele a stablo zeleno, pa su kubutco a hederu značajni. Al šta da se radi, valjda će ovo što je ostalo biti bolje...
Соја је азотофиксаторна биљка, усваја азот из ваздуха зато јој он скоро и не треба. За процес усвајања азота из ваздуха су задужени микроорганизми који се налазе у корену биљке (чувене, на око видљиве квржице). Чак шта, ако биљка има у процесу формирања квржица велике количине азота у земљи (предсетвена прихрана) може да изостане формирање квржице а тиме и способност биљке да касније усваја азот из ваздуха па се направи већа штета него корист. Тако сам читао и слушао а верујем да неко то боље зна и може да објасни јер мислим да је колега Shale почетник у овоме па ваља појаснити човеку. (Ако сам погрешио извињавам се.)
Данас скинута Сава, влага 12.8/13%, једва се провукао посао од кише. Сејана 10.04.2014, без хранива, 70/3.2, 23/кј.
 
Danas završio mojim koperantima vršidbu i nastavio kod mene, načeo parcelu od 10kj koju nisam završio a ostalo mi još 2,5kj i po nekim procenama prinos se kreće oko 2700-2800kg po kj ali videćemo kad ovršem i ostalo, inače sorta sava na 70cm, na izgled ko i ostale soje jedino što je stabla i dalje zelena i ima zelenog lišća a ona zrela i curi ni sam neznam odakle, kombaj sav usran od tog zeleniša i dobro jadan on to guta a već dve nedelje soja nemenja izgled kao da se podmlađuje.
 
Jes soja azotofiksator , ali u početku nemože da pretvara azot iz vazduha jer kvržice nisu formirane , dalje ako je soja prvi put na toj zemlji pa još nije dodan nitrogin onda pogotovo. I ja lično ne dajem azot a ni ostala djubriva ,iz razloga što sam probavao pa mi ne izadje ekonomično pogotovo ako budu niže cijene . Na nekim zemljištima , npr lakšim velika je razlika u ranom porastu i boji ako se doda azota , sad dal to opravda prinosom neznam . Da soji netreba djubriva tj makroelemenata , daleko od toga . Kalijuma recimo iznosi u dobrom prinosu više nego kukuruz zato pokušavam u zadnje vrijeme da rotiram samo soja-kukuruz , kukuruzu dam dosta K i P pa ako pretekne nek soja kupi , a pred soju ništa.
 
pre objavljenog rezultata neki bi trebalo da konsultuju istinu.
Ja sam se danas uverio na mojoj njivi na 4,2 kj tacno 12980kg doduse vlaga je bila malo jaca 17,a kradu najvise na necistoci imao sam je nameru skladistiti na plocu ali nisam smeo da rizikujem tako da ce mi skinuti sigurno na 28meteri po kj,inace sejana je na 70 cm bez vestaka ali je bilo stajnjaka. Tako da nije da se nisam nadao dobrom prinosu sve vreme je ekstra izgledala ali sam se svakako obradovao. u pitanju je venera i nije bila polegla kao sto su se neki clanovi zalili.
 
To meni i odgovara,posto sejem 80% psenicu.Svi ce sad da opale soju i kukuruz,psenica zaboravljena tu je moja sansa:haha:
 
Ja sam se danas uverio na mojoj njivi na 4,2 kj tacno 12980kg doduse vlaga je bila malo jaca 17,a kradu najvise na necistoci imao sam je nameru skladistiti na plocu ali nisam smeo da rizikujem tako da ce mi skinuti sigurno na 28meteri po kj,inace sejana je na 70 cm bez vestaka ali je bilo stajnjaka. Tako da nije da se nisam nadao dobrom prinosu sve vreme je ekstra izgledala ali sam se svakako obradovao. u pitanju je venera i nije bila polegla kao sto su se neki clanovi zalili.
Mi smo kosili mom komšiju veneru ,bila je prilično nalegnuta ali se dalo raditi, 2 kj čovek doneo prikolicu nosivosti 4 tone.Kako smo krenuli bilo problema sa zaglavljivanjem kombajna tako da smo kosili gde se moglo i kako se moglo ,sve u svemu pre kiše napunjena prikolica a po slobodnoj proceni bar još 30-35 parcele nije pokošeno.I ja sam se pitao odakle ispada .
 
Prekljuce kosio coveku soju(sava) i imao je 1600kg/kj prvi put je sejao soju i popizdeo ovaj sto mu je sejao zajebe i poseje mu na 5kj 100kg semena i kada je video sta je uradio podupla po istim redovima,a danas sam kosio drugu isto sava u pitanju na parceli 6kj je imao 14500kg srps i na drugoj parceli 5kj 10750kg srps on prezadovoljan najvece ulaganje mu je bilo original seme kupljeno na institutu!
 
Соја је азотофиксаторна биљка, усваја азот из ваздуха зато јој он скоро и не треба. За процес усвајања азота из ваздуха су задужени микроорганизми који се налазе у корену биљке (чувене, на око видљиве квржице). Чак шта, ако биљка има у процесу формирања квржица велике количине азота у земљи (предсетвена прихрана) може да изостане формирање квржице а тиме и способност биљке да касније усваја азот из ваздуха па се направи већа штета него корист. Тако сам читао и слушао а верујем да неко то боље зна и може да објасни јер мислим да је колега Shale почетник у овоме па ваља појаснити човеку. (Ако сам погрешио извињавам се.)
Данас скинута Сава, влага 12.8/13%, једва се провукао посао од кише. Сејана 10.04.2014, без хранива, 70/3.2, 23/кј.

Druže, daleko od toga da sam početnik, ali se soja jako slabo seje u mom kraju, ali ja polušavam nešto da eksperimentišem, pa ćemo videti za par godina na šta će to izaći. Na jesen će verovatno ići malo mešavine za soju i to je to...
 
Nazad
Vrh