Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas je isto jedan deo atara (prema Sonti) tako prosao. Prvo ga je tukao led, a posle nije dobio kisu 2 meseca. Ljudi su imali 900kg/kj. Vi ste jos gore prosli. ::lose::
 
Ta soja od nesto vise od 600 kg je u Zablju na peskovitoj zemlji koja nije videla kise a vreo avgustovski vazduh je oprljio tako da nije bilo skoro nista U pitanju je sorta Galeb. Ostala mi je jos jedna njiva koju je led tukao i na kojoj je soja jos zelena-Venera je u pitanju. Za sada je Dukat najbolje rodio i to na njivama koje su kasno orane.
 
prinos u ovakvoj godini sasvim solidan, u proseku 2200 kg/jutru... cena nadoknadjuje manjak u prinosu , sve u svemu zadovoljan...

 
Hoce li mi neko reci sta misli o sejanju soje ciklonom, ili kako mi to ovde zovemo "na sacmu?" Ove godine sam je tako posejao i nisam zadovoljan na prinos, ne znam da li je zbog toga.
 
kolega pa ovo je 21 vek.Sada pre petnaest minuta sam bio sa jednim biserom iz sela koji je 20 jutara apača prošle jeseni posejao ciklonom i naravno prinos je bio očajan.Njegov komentar je da apač kao sorta ne valja i bolje su domaće sorte .Verovatno će tražiti sortu ciklonka :haha:
 
A sta ja da kazem nego da je cale sejao Apac rasipacem i imao 37meteri po jutru,pre nekoliko godina je sejao pola pola i prinos je bio isti.
Napravih i ja off topic.
 
Cuo sam da treba vise baciti vise semena od 100 kg po hektaru i da je treba sejati na 50 cm od reda do reda, a to kod nas ne moze sa ovim sejalicama.Ja sam sejao ciklonom i bacio sam oko 130 kg semena po hektaru, bila je extra dobra, ali nisam zadovoljan na prinos, ne ynam da li je ybog nacina setve.
 
Nije mi dilema dubina, uvek mi dobro nikne, vec da li je dobro zbog gustine, da li joj je potrebno provetravanje i sl?
 
Zašto ciklon ako hoćeš već posej je žitnom sejalicom mislim da je tako bolje zatvori se svaki drugi tanjir i šibaj a inače i mi trošimo oko 50 kg semena po jutu ali sejemo naše seme odnosno rod od predhodne godine uglavnom Vojvodjanku ili Balkan ove godine je prinos bio u proseku 20 meteri po jutru.
 
po meni zitna sejalica je los izbor,o ciklonu da ne pricamo,jer seme ne moze dovoljno duboko da se poseje i nema dobar kontakt sa zemljom(vlagom)! sejalica za sirokorednu setvu pravi kanal u koji seme upada i nagazni tockovi sabijaju zemlju oko nje!
 
Mi sejemo širokorednom sejalicom soju a žitnu sam predložio mislim da je puno bolja od ciklona ove godine su neki u ataru sejali sa žitnom i lepo je niklo sve i čini mi se da imaju više slame meni će biti frka oko slame jer se grejem sa njom ako bude 60-70 bala po jutru ima da pevam.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh