Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bio danas malo u obilazak,"kopao" uzglavnice totalom
2j4q0wz.jpg
valjevka(0),35-60mahuna

2w348eu.jpg
fortuna(00) na peskovitom,sejana krajem aprila...

fwiwl2.jpg
60ak mahuna
 
Juče sam obilazio jednu parcelu koju sam sejao malo kasnije,sejana je na 70x2,8 cm ,sorta balkan, visina oko 120 cm ima zelenu masu odličnu ,lepo je zatvorila redove ali ima jako mali broj mahuna po stabljici.
Ne znam da li je razlog kasnija setva ili pregust sklop?
Kantar će da pokaže ali ja lično ne očekujem neki prinos.
 
Velike vrucine sa jako malo vazdusne i zemljisne vlaznosti u vreme cvetanja su razlog za mali broj mahuna.Soja se branila od nepovoljnih uslova odbacivanjem cvetova ili tek oplodjenih mahuna.
 
Moje soje se jos zelene u ritu jer je blizu Dunav i redovno rose ima krece se od 1.20-1.50 metar visine dok na suvljem zemljistu vec pocinje da se sareni i nije bas tako visoka kao u ritu
 
kod mene je jedna parcela,koja je do faze cvetanja bila ekstra,najbolje napredovala,najbrze zatvorila redove,potpuno zuta i mali je broj mauna tako da ce rod biti mrsav... zemlja je malo vislja i nije dobila kisu tokom celog perioda cvetanja i odmetanja!
 
Sad obisao moje soje uz drum i utisci su sareni...
Ogledom nisam odusevljen ne sortama nego kao da je njiva obmanula,na drugoj njivi imam mesavinu ZP-a i dosta je bolja.
zyaq0o.jpg

Sledeca je rubin,zeleni se k'o gora svugde jednaka,ima puno mauna ali ih jos uvek nije nalila ima bas dosta praznih,rastom je najniza.
2s93qyx.jpg

Sledeca od rubina je Balkan,malo bledunjava i zuckasta,rastom je dosta vislja od Rubina,maune na zalost nisam gledao.
2mq2rer.jpg

Sad dolazi na red mesavina ZP-a ima je i nize i zelenije i suvlje,ali me zacudilo sto je porasla posle onih kisa bar 10cm i jako je visoka(oko 135cm u proseku) ima malo mauna ali su dosta krupne i cini mi se da ce biti najbolje nalivene.
2q0n5ap.jpg

wvpun9.jpg

17wm0p.jpg
 
Ja samo prenosim stanje sa terena,a ko je najbolji to ce vaga reci.
Svugde je skoro ista agrotehnika ima mozda razlike u hemiji od korova pa da je prskano drugim herbicidom zavisno od korova.
 
Juče sam obilazio jednu parcelu koju sam sejao malo kasnije,sejana je na 70x2,8 cm ,sorta balkan, visina oko 120 cm ima zelenu masu odličnu ,lepo je zatvorila redove ali ima jako mali broj mahuna po stabljici.
Ne znam da li je razlog kasnija setva ili pregust sklop?
Kantar će da pokaže ali ja lično ne očekujem neki prinos.

Mali broj mahuna su posledica onih vrucina koje ih je bilo, mada i sklop je isuvise cest. Institut NS kaze da sorta Balkan seje se na 4.4 cm (50 cm medjuredni razmak)
sto znaci nekih 450.000 zrna po ha.
Ja sam je posejao na 3.8 cm.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh