Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako čovek malo ima, može kao pasulj, ručno da ga obere.
 
da, naravno ručno, nema tu mnogo ... NEGO, glavno je pitanje da li da sačekam da se cel biljka osuši u zemlji, pa da je berem? Ili berem dok je biljka još zelena...? Stvarno ne znam, ja sam hobi baštovan i ovo mi je prva godina tako da nemam pojma! Prvi put sam ove godinu u životu i video kako izgledaju neke biljke:))))))
Ako čovek malo ima, može kao pasulj, ručno da ga obere.
 
Sačekaj dok se stabljika potpuno osuši.
Gledaj da je pokupiš po rosi da ti ne bi mahune pucale prilikom sakupljanja.
 
Grinje na soji

Objavljeno Pon, 01/08/2011 - 13:32 od maricd
Na području južnog Banata opštine Kovin nakon obilaska parcela pod sojom evidentirali smo prisustvo grinja (Tetranichus urticae). Nakon tvrdnji nekoliko proizvođača da iim se na usevu soje pojavila plamenjača, obišli smo pojedine delove atara, mikroskopom pogledali lišće i objasnili proizvođačima da se radi o štetočini a ne plamenjači, jer su simptomi i oštećenja jasno vidljivi i karakteristični za grinje. Na osnovu toga date su preporuke za zaštitu useva primenom nekog od akaricida (Omitte 570EW, Neoron 500SC, Nissuron 10Ec, Demitan 200 SL i dr) ili insektoakaricida (Talstar 10EC, Basudin 600EW).
parcela.jpg

lisce.jpg

Kako sad prskati kad je soja velika ?
 
3 jutra cela njiva se zuti, Njiva je pored deteline, pa moguce da su sa nje presle :S a i pre par godina isto kad je bila susna godina pojavljivale su se te grinje
 
Meni je jedan zastitar iz Sapca rekao da preventivno pogledam da li imam grinja na soji, i isspostavilo je se da ga je bilo, samo sto jos nije bio list poceo da se kovvrdza i zuti.
 
i kod mene u ataru ima jedna njiva koja je potpuno zuta,sejana je 26.03.!moja sejana 02.04. pocinje da zuti....
2rmnzn6.jpg


da li gust sklop dovodi do pojave tih bolesti?
 
Pretpostavljam da si sve isto uradio (priprema, setva, Nitragin). Da li se razlikuju po visini ili bujnosti?
 
na jednoj vecoj parceli sam odvajao zbog plodoreda, valjevka pozutela balkan na jutroi 1/2 samo ponegde a na trecoj gde sam pomesao semena tacno gde je valjevka tamo je manja i zuta par redova . Valjevka je iz instituta a balkan nesto original a nesto prva produkcija. Vojvodjanka 3 4 produkcija nista ne zuti .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh