Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Rubin, sejan prve polovine aprila i dobio samo Acetohlor pre nicanja i jedno spartanje pre koji dan. Ako stignem jos jednom spartanje al sumnjam da cu moci da udjem u njega jer kise padaju stalno a on gura.
0f751e136252682.jpg
[/URL][/IMG]
 
Da Pulsar+ okvir(harmoni)+okvašivač super je kombinacija čak je i sirak uništilo jedino to što stopira soju ali nemože i pare i jare.
 
Ne sviđa mi se baš izgled mog Galeba. Gornji, novi, listovi su blago naborani i reljefni, dok su oni donji, stariji, normalni, ravni i glatki. Znam da ovo bude simptom kada npr. hemija za kukuruze dospe na soju. Međutim, oko ove parcele su sve soje, prvi kukuruzi su bar 100m dalje (doduše ima parcela sa kukuruzima i preko asfaltnog puta ali tu postoji prepreka od raznog rastinja a ima i 20tak metara razmaka), tako da ne verujem da je toliko zaneta vetrom hemija od kukuruza na ovu moju parcelu. Pre mislim da je to osetljivost sorte Galeb na hemiju kojom sam prskao soju (prskao sam u prvoj troliski, kombinacijom Savazon 2 l/ha + Pivot 0.375 l/ha + Symphony 7 gr/ha), dok se na sorti Sava, koja je isto prskana, ništa ne primeti. Da li neko ima slična iskustva sa Galebom ili zna o čemu se radi i šta da očekujem dalje?


image host


image uploader


image host
 
Imam pitanje za iskusne proizvođače soje: da li soja sme da se šparta ako je tek počela da formira cvetove i da li može da se prska protiv sirka?
 
Moze da se sparta, a moze i da se prska, ali biraj preparat. Moj ti je savet fusileyd.
Ovaj moj odgovor vredi samo ako sam ispunio uslov o "iskusnom" proizvodjacu :osmeh:
 
Cenim da sigurno seješ duže soju od mene... (mi to radimo poslednje dve godine)... Pa predpostavljam da može i super selekt? A sa fusileyd-om smo radili prvi put sirak...

I još jedno pitanje da li može u cvetanju da se radi s nečim sirak ili posle cvetanja? Jer sam sam mislio da je ošpartam 3. put pa kad sirak još malo naraste (za 10-ak dana) da ga onda prskamo, ali mislim daće tad soja početi da cveta...
 
Nema posle cvetanja! Soja kad počne da cveta, cveta do kraja svoje vegetacije, odnosno do zrenja.

Kad se prska sirak, a soja je u cvetu, može da odbaci taj cvet i onda ostaješ uskraćen za prinos koji bi proizišao iz tih cvetova. Zato se gleda da se prskanje završi do početka cvetanja soje ili dok nema mnogo cvetova, jedan ili dva sprata. Ovo je u teoriji a u praksi su ljudi probali i kad je soja bila već velika i nisu videli neki značajniji gubitak prinosa. U svakom slučaju, prinos ćeš izgubiti i ako korov ovlada njivom i nadjača soju. Zato moraš sam doneti odluku da li i kad prskati kad soja počne da cveta, a moja preporuka je da se to svakako odradi dok još nema mnogo cvetova.
 
@ dukej
To sam i ja razmišljao, možda danas ili sutra da je još jednom ošpartam i da ja oprskam od sirka i to je to što se tiče soje....
 
Soja Balkan. Danas sam je prskao Panterom za sirak. Nisam je video 2 nedelje i nije mi jasno dali su vecina listova izbusena ili grickana ili od nekog sitnog grada ili nesto drugo, mada sam je pregledao i nisam video ni crva ni insekta po njoj. Zanimljivo da u tom delu atara ( Iberland ) i kod drugih je ista situacija.

do8n42.jpg
 
@Peet
Dobro pregledaj soju, kod nas je tako bilo 2009godine
Evo jedan snimak od tada, nije bas neki, ali ces videti koja je to stetocina.
Od toga se mora prskati, inace sve zivo pojedu.
View My Video
 
Nadje se i kod nas u ataru ali nije nista strasno nece joj biti nista.To je od onog leptira zar ne, kao doneo ga vetar iz Afrike te 2009.
 
Kada treba poceti sa folijarnom prihranom soje? Planiram Slavol a nisam to radio ranije, pa mi treba savet!
 
@Peet
Dobro pregledaj soju, kod nas je tako bilo 2009godine
Evo jedan snimak od tada, nije bas neki, ali ces videti koja je to stetocina.
Od toga se mora prskati, inace sve zivo pojedu.
View My Video
Ne znam sta reci al to kod vas je bilo gadno. Dobro sam je pregledao i ne vidim apsolutno ni jednu glistu ili neku stetocinu, obilazicu je opet ovih dana da slucajno ne dodje u toj fazi kao na tvom snimku. Pozz.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh