Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ZORAN.BNS
Nešto ja neverujem agromarketovoj hemiji. Ja sam je koristio i kukuruzu i u suncokretu i nije se nešto pokazala, dok sam Selekt kotistio u suncokteru i sirak ko rukom odnešen, tako da sam ipak i soju oprskao sa Selektom, jer nevolim da eksperimentišem sa hemijom ma koliko ona bila jeftinija...

P.S. Prskao je moj komšija soju prvi put Kletoxom i kaže da nije zadovoljan, pa mi reče da je sad kad drugi put bude prskao ili Fuzilejdom ili Selektom...
 
Ja sam danas oprskao soju od sirka sa FARGO-m ista je aktivna materija kao i kod Kletoxa i Selekt supera pa ću da vidim razliku od prošle godine kad sam išao sa selekt superom, cena je 1400din/lL a proizvođač Hong Kong samo što sam sad stavio i 1kg Murtonika i 1.5kg ureje / KJ , hemija mi je stajala 2 dana u prskalici ( zbok lošeg vremena ) a bilo je i rose jutros pa neznam koliko je baš merodavno.
 
Danas mi je zaštitar rekao da ako nemam mnogo sirka u soji, da je ne prskam više jer je već velika (dva sprata cvetova). Objasnio mi je da zbog velikih temperatura koje se očekuju narednih dana, soja može da izgubi do 10% roda ako je prskam. Ja sam već pola njiva juče oprskao, a ovu drugu polovinu sad neću. Imam na jednoj parceli 28 redova neoprskanih i to u sredini parcele, pa ću baš pratiti da li ima razlike u odnosu na prskani deo te parcele. Inače, sirka nemam mnogo i ne može da ugrozi soju. Razlog zašto sam bio krenuo u prskanje je bio da sprečim sirak da baci seme, pa ću najverovatnije ići malo da pročupam taj sirak.
 
Danas završeno prskanje soje sa Fokusom.
Više ne verujem jeftinim herbicidima.
Iako sam prskao soju sa kombinacijom Basagran+Pivot+Harmony ima dosta preživele pepeljuge, pa će morati i srp da radi.
 
Danas poceli spartanje soje, ustvari radimo samo uvratine i jedan krug do komsije jer se nadje malo korova. Jednu parcelu od 9 KJ smo uradili kompletno jer kad smo stigli do nje hteo sam da padnem u nesvest kad sam video koliko ima lobode i samoniklog suncokreta. Nemam pojma odakle se stvorila loboda. Nije je bilo kada sam prskao mora da je kasnije nikla, a sto je najenteresantnije u toj parceli je nije bilo uopste ranijih godina. Soja je vec zatvorila redove pa mora polako da se vozi da ne bi cepali listove od soje, ma mucenje po ovoj vrucini ali sta da se radi takva nam je struka....
 
i ja sam juce osparto dve njive drugi put,malo zbog korovo koji je preziveo prskanje a malo da razbijem koru koja se stvorila!ne znam dal ima vise koristi ili stete spartati je ovako veliku!
 
Da li neko zna kakva je ovo bolest u soji?

344z1g8.jpg


21e3jon.jpg
 
Da li neko zna kakva je ovo bolest u soji?

344z1g8.jpg


21e3jon.jpg
pozdrav,posto sam malo pogledao ove tvoje slike sa sojom,mogu ti reci da meni lici na plamenjacu soje(Peronospora manshurica),nisam po sve siguran posto se na slikama nevidi bas najbolje.ako kod tebe u okolini ima slicnih pojava,najverovatnije je da je plamenjca,pogotovo ako ste seme dobili od istog izvora...za sada toliko
 
Nisu samo fleke nego cele parcele. Ima samo na velikim sojama a na onima koji su kasnije sejane nisam primetio. Prvo sam posumnjao da je zbog jake doze herbicida ali nije posto sam video da ima i kod drugih proizvodjaca.

Takodje i kod nas na celom ataru je soja takva. Na nekim mestima i vise od toga sto je prikazano na tvojim slikama. Sad sam dosao iz obilaska i stvarno neznam sta je za ciniti. Neki su poceli sa prskanjem nekim insekticidima mada ne vidi se apsolutno nista ni insekte a ni gliste.
 
Komsija ima toga i kod mene .Moje licno misljenje da je to od leda na sojama koje su ranije sejane .Ove sto su kasnije nemaju nista od toga.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh