Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo i moje soje:
zlow4.jpg


inače ovo što se vidi je sorta viktorija (koje je posejano 1kj) a pored nje je sorta Balkan (2 kj) i sve je na jednoj parceli od 3 kj, posejana 12.04 i kupljeno deklarisano seme na institutu...
 
Uglavnom kad se desava nesto slicno kao u slucaju Sandora onda zadnje sto ti pada na pamet je to da njihovo seme deklarisano ne valja.
Dakle trazis desetine razloga i kad stignes do toga da stvarno seme (deklarisano) ne valja onda sta ti je ciniti presejavati i otici do onih doticnih i terati ih u P...u M...nu ispovracati se po njih, reci im sve i svasta bar da se covek isprazni onako kulturno.
Sto se tice semena ja koristim svoje seme Balkan vec 11 god. lepo se selektira i samo napred. Eto nijedno jedino zrno vec 11 god. nisam uzeo iz zadruge.
Sto se tice dubine setve, Sandore nemoj me pogresno shvatiti jer kolko vidim imas iskustva jer radis dosta zemlje a covek kroz praksu i iskustvo najvise nauci, dubina setve soje na 3 do 3.5cm po meni je plitka, opet zavisi od vremena a u tvom slucaju moguce je i to da su krenuli oni siloviti vetrovi koji su osusili skroz zemlju za 2 - 3 dana a zrno je puklo jer za vreme setve je bilo vlage.
Ja soju sejem na 6, 7 a mozda i dublje na nekim laksem zemljistu. Nikad problema nisam imao zbog dubine a zbog plitke setve u vise navrata sam imao grdnih problema.
U svakom slucaju stojim iza toga da nasi gov..ri su u stanju prodati i gov.o ( ali sa deklaracijom da je isprobano) samo radi njihove zarade.
 
@ Peet nije bilo problem dubina ( isušivanje ) , jer je svuda isto nikao i na pvoj parceli i na drugoj i na trećoj i svugde svaki red ........ znaći nikao je oko 15 % ravnomerno raspoređeno maltene kao da sam sejao na 15 cm !
 
@ Peet nije bilo problem dubina ( isušivanje ) , jer je svuda isto nikao i na pvoj parceli i na drugoj i na trećoj i svugde svaki red ........ znaći nikao je oko 15 % ravnomerno raspoređeno maltene kao da sam sejao na 15 cm !

koliko ja znam soja se nikad neseje na 2.5-3.5cm dubine,obično ide 4-6cm ili više ako je sušno i vetrovito.šećerna repa se seje 2-4cm zavisno od pripreme zemljišta.ako je seme soje bilo preko zime na promaji i betonu i ako je izmrzlo e onda može da nema klijavosti inače......
vidim da su polemike bile kakva je bolja setva na 50 ili 70cm u redu.kada je povoljna godina neke velike razlike nema u prinosima dali je sejana žitnom sejalicom na 12,25,35,50 ili 70cm.Ali kad je godina nepovoljna za useve soje onda do izražaja dolazi setva obavljena na 50cm.A glavni faktori su svetlost i vazdušna vlaga u periodu cvetanja ioplodnje.Nije bezveze to što se seje na 50cm,tako da nemojte da lupetate bolje je 70cm ili neki dr.razmak.sve svoje zašto ima i svoje zato
 
ako je seme soje bilo preko zime na promaji i betonu i ako je izmrzlo e onda može da nema klijavosti
Ovo smo razmatrali jesenas u temi soja 2010 i nismo ni došli do zaključka zašto neko seme neće da nikne...
 
Ima li neko iskustva sa nekim drugim herbicidom, osim Pulsara, za cicak u soji ( mislim na neku jeftiniju varijantu ) ?
 
Imam ja. Spartanje i redno prskanje. Utrosak 30 do 50% preparata jer se ne prska cela povrsina vec samo ono sto nije poseceno.
 
1 l Pulsara 4500 + Harmony 16 g 1600.
1,2 l pulsara + 8 g harmonija za jedan hektar izadje 6200 din. Nije bas jeftino, ali je ubedljivo najbolja kombinacija. Ima jos dobrih, ali mislim da je ova No.1
 
Topalović mi sejali jedne god .27.05. malo je kasnila za ovom sejanom na vreme ali je pre kukuruza bila u silosu.
Ne brini ništa.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh