Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas ubace na četvororednu sejalicu još jednu bateriju. 3 baterije između točkova i po jedna sa strane.
Ja sam do sad sejao sa žitnom međutim ove god.sam počeo pa odustao ,nije mi se svideo isušen setveni sloj,uzeo pneumatsku i posejo na 70 cm.
 
mi smo do sad uvek sejali na meduredni razmak od 70cm, lakse se sparta a prinos nekad bude malo manji za razliku od onih sto seju na 45-50cm. koliko znam iz iskustva soja posejana na 45-50 se puno lakse kombajnira jer nema tako nisko donji red mahuna.
 
Jel sejete uglavnom na 70 cm ?
Kod nas maltene niko ne seje na 70cm,ja jesam, prvi put.

Mnogo je bolje sejati soju na 70cm nego na 50cm.
Neka kaze sta ko hoce.
Na 50cm se redovi brzo zatvore i kada se izgrana gotovo. Sta je tu je, nema vise spartanja jer lomis grane.
A kada posejes na 70cm, ima mnogo vise mesta da se grana na strane, a i mozes da je spartas i kada je velicine 60-70cm. Samo se savija ispod spartaca i to je to.
Soji mnogo znaci spartanje.
Za sve ove godine koliko je sejemo i spartamo tako veliku nikada nismo imali manje od 2100kg/kj. :)
 
@miroslav k

Koliko ja znam najkrupnija zrna soje su u najnizim spratovima.
I ako njih nema, nemoze se ocekivati neki prinos.
 
Kod nas se uglavnom seje na 70 cm , ali ima je i na 50. Ja sam ove godine sejao na 65 osim ovo juce koje je sejano na 70. Mislim da razlike u prinosu nema ako se u setvi na 70 ne pretera sa gustinom. Ja sam Galeb recimo sejao na 65 x 3,8 cm i idem na to da se on grana i da mu treba malo vise mesta.
 
Mnogo je bolje sejati soju na 70cm nego na 50cm.
Neka kaze sta ko hoce.
Na 50cm se redovi brzo zatvore i kada se izgrana gotovo. Sta je tu je, nema vise spartanja jer lomis grane.
A kada posejes na 70cm, ima mnogo vise mesta da se grana na strane, a i mozes da je spartas i kada je velicine 60-70cm. Samo se savija ispod spartaca i to je to.
Soji mnogo znaci spartanje.
Za sve ove godine koliko je sejemo i spartamo tako veliku nikada nismo imali manje od 2100kg/kj. :)


Potpisujem,
 
da ali soja na 50 pre sklopi redove i bolje čuva vlagu...
mada je ja zadnje dve godine sejem na 70 jer mi je lakše,ne pomeram sejač,lakše prskati i špartati...
 
Kod nas se ne vide prednosti setve na 50. Niko od proizvodjaca nema bolji rod i cistiju njivu. Ako se osprica na vreme i osparta (opciono) nema korova u soji. Sta je bolje to se verovatno noikad nece ustanoviti. Setva se prilagodjava mehanizaciji, a ne mehanizacija setvi. Ameri soju seju svakako i na 25 i na 50 i na 70 tako da tu nema nekog zlatnog pravila. Znam, neko ce reci da oni seju GMO i tu ste u pravu, ali evo vec duzi niz godina kod nas u ataru nema ekonoski vidljive razlike u setvi.
Soji je bitna kisa, a sve ostalo je relativno.
 
kad je dobra godina rodiće kako god je poseješ...
mislim da u nepovoljnijim godinama mora biti razlike u korist setve na 50,sad kolike zavisi tu još od nekih faktora
 
Nema razlike u setvi na 50 i 70, jer je broj biljaka po Ha približan.
Ja više preferiram setvu na 70 zato što međurednu kultivaciju obavljam sam i što kultivator za razmak 50 nemam.
 
Kod nas ubace na četvororednu sejalicu još jednu bateriju. 3 baterije između točkova i po jedna sa strane.
Ja sam do sad sejao sa žitnom međutim ove god.sam počeo pa odustao ,nije mi se svideo isušen setveni sloj,uzeo pneumatsku i posejo na 70 cm.
ako izmedju tockova idu tri baterije jel smeta turbina onoj srednjoj?jel imas neku sliku takve sejacice?
 
ako izmedju tockova idu tri baterije jel smeta turbina onoj srednjoj?jel imas neku sliku takve sejacice?

Sliku nemam ali kad uhvatim komšiju slikaću.
Pomera se turbina na jednu stranu. Kada sam kupio sejačicu i komšija je uzeo istovremeno ali sa 5 baterija mislim da je bila oko 700 eura skuplja od četvororedne.
Mislim da naš kolega Peet ima isto sa 5 baterija :cao:
 
Pa podbacaj moze da bude uvek, jer nikada ne znas kakvo ce vreme biti, kisa ili susa.

Mi smo u 2010godini imali prosek 3.9t/h a neki nisu imali ni 2t/h i kakav je komentar na to.....?
Prvi uslov za dobar prinos je broj biljaka po ha (sklop), njega vremenski uslovi nemogu nadoknaditi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh