Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
kod nas 98% njih seju na 50 cm ( 45 -52 ali to sve racunam kao 50 cm ) i skoro svi seju sa 5 rednom pneumatskom sejalicom na gore opisan nacin. Vidim neki su ove godine dokupili jos 2 baterije pa seju sa 7 redi. Mi sejemo sa 6 redi stim da moraju da se izvrnu tockovi na rusu da mogu 4 reda da stanu izmedju. Do pre 2-3 godine smo i mi sejali na 70 cm i sve je bilo OK i nije bilo razlike u prinosu sve do jedne veoma susne godine kada su mi soje podbacile kao nikad do tada. Uglavnom oni koji su imali posejano na 50 cm imali su 500 kg vise po jutru nego mi. Razlog je sto su se njima poklopili redovi i cuvali su vlagu posle svake male kisice a meni se nisu poklopili redovi i ako je palo 5-6 litara kise na +35 - 40 ili vise stepeni na suncu kod mene je isti dan isparila ta vlaga.
 
Mi imamo 2 sejalice,4 i 6 redi.Sestoredna koristimo za soju ali ne sirim traktor(533).Svidja mi se kombinacija sa 7 redi.Tad bi mogao da sejem sa
577(sa uzanim tockovima) tj. 3 reda izmedju tockova.
 
Soja prvi put posejana 12. aprila , seme DEKLARISANO sorta Galeb . Danas je 13. maj i počeli smo žetvu soje ali na neobičan način :

eq5mqf.jpg


Soja ovako izgleda posle mesec dana :

357niib.jpg


Vlage je bilo dovoljno , zaključite sami šta je uzrok " prevremene žetve " !!!!

2s7ewlw.jpg


Ne razumem ZAŠTO DAJU DEKLARISANO SEME NA TRŽIŠTE KAD NE VALJA !!!

I opet posejana soja DEKLARISANA sorta Balkan ........ U nadi da će da nikne kako treba ....

15hoaxz.jpg


Moj zaključak da OPET NISMO MI KRIVI ZBOG NEUJEDNAČINOG NICANJA NEGO SU KRIVI " ONI "
 
A zasto ne ostavite od svoje soje neku sortu u jesen?Ja evo vec 8 godinu svoje seme balkan sejem i nemam problema sa nicanjem ni sa rodom u jesen kad se ovrsi parkiram supu u priikolicu i kada zavrsim sa jesenjim radovima odvucem prikolicu i selektriram i nevidim ja nikakvu razliku dal ima deklaraciju ili nemala na dzaku.
 
Kod nas svako može da naštampa deklaracije i prišajbači na vreću, pa se ti slikaj sa njom.Pre par godina sam takođe uzeo deklarisano seme , ne sećam se koja je sorta bila,kad sam otvorio unutra je bilo prljavštine i semena trave kao da je neko počistio tavan.Pošto mi je njiva bila daleko i da se ne vraćam po drugo seme ja to i posejem. Nema šta nije niklo_Od tada sejem isključivo svoju soju ili od nekoga kome kombajniram pa mi se svidi soja.
 
@ šandor

Imam utisak da je neujednačenom nicanju doprinela isuviše duboka setva. Na kojoj je dubina bila posejana ta soja?
 
" Srećom " nije moja soja nego sam sejao uslužno ( 5 kj ), Ja ostavljam seme za svoje potrebe i ako mi ostane prodam kome treba ali ko hoće deklarisano neka seje . @ Okrim nije duboka setva u pitanju nego SEME , dubina setve je bila kao i na ostalim parcelama ( 100 kj ) , tojest na 2,5 do 3 cm . Evo još jedne slike sa današnje akcije ( žetve-setve soje ) gde se vidi Debeljača ........

bhemtz.jpg
 
Ma nema veze dubina mi smo na jednoj parceli dublje malo posejali oko 15 aprila jer su vetrovi kao ludi duvali peskovitije zemljiste je u pitanju i lepo je nikla.To je samo do semena ko zna gde je stajala ta soja i koliko je stara pa progurali sa deklaracijom kao semenska roba.A semenska roba je normalno malo skuplja od merkantilne
 
Malo skuplja.Skoro pa duplo_Od ove godine i ja ostavljam seme od svoje soje a sledeće uzimam samo za par jutara deklarisanu semensku robu.Tako radimo i sa pšenicom već godinama.
 
Nije za ovu temu, ali kad je već pomenuta pšenica.Komšije uzele deklarisanu pšenicu , simonida a u njoj oko 7-10% tritikala.To ne vredi ostavljati za seme.
 
@ Okrim nije duboka setva u pitanju nego SEME , dubina setve je bila kao i na ostalim parcelama ( 100 kj ) , tojest na 2,5 do 3 cm . Evo još jedne slike sa današnje akcije ( žetve-setve soje ) gde se vidi Debeljača ........

Na slici se činila veća dubina, ali slika vara. Ako je sejano na toj dubini, sigurno je loše seme.
 
Tako je u svakoj kulturi.Ove godine u džakovima semenske deklarisane soje samo što nema bradatih popova.Kukuruza,suncokreta,korova...
 
@ šandor

Imam utisak da je neujednačenom nicanju doprinela isuviše duboka setva. Na kojoj je dubina bila posejana ta soja?
mi smo jedne godine cekali kisu da bi posejali(ali od kise nista) uzeli seme,tegova 10 kojekakvih,digli nagazne tockove u vis,napunili kutije semenom,i nakacili tegove na baterije.PS-seme je otislo PM duboko,i nakon 15 dana je sve i zrno izaslo(domace seme nase) i na kraju glavno-prinos je bio na gornjoj granici za tu godinu.tako da prica duboko ne pije vodu,znam ljude koji godinama secericom poseju soju koliko god moze duboko.
 
meni je sejalica naštelovana na 6-7cm i nikad je ne diram sve sejem na toj dubini soju sunc. i kukuruz i uvek nikne sve tako da ta priča o dubini nepije vodu bar kod mene
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh