Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja danas bio u ataru od ove kise u petak (palo oko 25lit), soja sazrela pa mozda svaka druga parcela moze slobodno da se kosi kad upre malo jace sunce ::svaka cast::
 
I ja sam danas malo obilazio atar, i rane soje samo malo da se prosuše od vlage i mogu se kositi, jer su skroz zrele.
Ovih 80-tak litara kiše im je malo povratilo vlagu.
Video sam i jednu soju gde je sprovedena desikacija. Sada je skroz braon boje.
 
Raspitivao sam se ja o tome na nekoliko mesta, jedna zaštitarka mi je rekla da može da se koristi i da je puno jeftiniji od Reglone koji ona nema u radnji (kasnije sam čuo da je Reglone 1800 din/l), slična im je aktivna supstanca.
Pitao sam i u Institutu Ns-seme, oni su mi rekli da je kod nas za desikaciju soje registrovan samo Reglone koji brzo i efikasno deluje, 3-4 dana i sve je sazrelo, a i manje je otrovan za ljude nego Gramoxone. Gramoxone isto radi što i Reglone, ali su mi rekli da mi ne preporučuju jer zvanično nije registrovan za desikaciju soje, pa niko ne može da odgovara za posledice ako nešto ne bude u redu (smanjenje mase zrna, smežurano zrno i slično).
 
Skidajte soju ako možete makar da je vlažno ( 15-16 % ) jer od petka gadno nam se piše do kraja septembra kišovito :kisa: :kisa: . Ja sam danas radio ceo dan ne znam tačno vlagu ali javiću kad tata stigne kući sa predaje . Moj predlog je da povećate broj obrtaja na 1000-1100 ( neće da lomi zrno jer je gumasta ) vetar do kraja ( najveći obrtaj ) sito otvorite skroz , i po potrebi naštelujte zazor doba i teeeraaajteee !!! ::traktor1:: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1284453939[/time]
_________________________________________________
Danas sam izašao u 11 sati bilo je oblačno kad sam opipao mahunu mislio sam da danas ništa od skidanja ali ....... naštelovao sam i nije ostavio ništa u slami :D
Post je spojen: [time]1284489022[/time]
_________________________________________________
Stigao tata vlaga 14.6 % primesa 2 %
 
Zrna dosta - cena enigma
N. S. | 14. septembar 2010. 20:53 | Komentara: 0

Na poljima ove godine poljoprivrednici očekuju rekordan rod soje. Prerađivači još nisu obelodanili otkupnu cenu
ŽETVA soje je na pragu, odnosno, već bi krenula da nije bilo lošeg vremena prethodnih dana. Stručnjaci procenjuju da će ove godine prinosi biti rekordni, pa bi sa 150.000 hektara, koliko je zasejano, moglo da bude “skinuto” i više od 400.000 tona ove mahunarke. Ratari, međutim, lagano strepe, jer prerađivači još uvek nisu “izašli” sa otkupnom cenom.

MODIFIKOVANO
GENETSKI modifikovana soja, kako ističe Beloševićeva, na našim njivama pojavljuje se samo sporadično. - Izuzetno je važno što je inspekcija preduzela odlučne mere za uništavnje ovakvih useva - kaže Beloševićeva. - Čak i male količine ovakve soje, naime, mogu da “kontaminiraju” ceo proces proizvodnje.

Pod sojom, oko 105 jutara ove godine ima i Pavle Nenadović, iz Vognja, nedaleko od Rume. Kako kaže, ako vreme posluži, do kraja nedelje će početi sa kombajniranjem.

- Soja jako dobro izgleda, tako da računam da će i rod biti solidan - kaže Nenadović. - Više me brine to što prerađivači još uvek ne izlaze sa cenom. Moglo se čuti da neće biti visoka, odnosno, da neće biti viša od 250 evra po toni. Ako tako bude, uskladištiću rod, i sačekaću višu cenu...

Svetlana Balošević-Tubić, sa Odseka za soju, novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, ističe kako je ova godina bila izuzetno pogodna za soju.

- Ako u vreme žetve ne bude grada, odnosno, loših vremenskih prilika, očekujemo da ćemo imati prosečan rod viši od 2,7 tona po hektaru - kaže Baloševićeva. - Godina bi se, po uslovima, ali i po rodu mogla porediti sa 2005. i 2006. godinom, kada smo takođe imali rekordne prinose. Semenska soja će takođe biti jako kvalitetna, pošto su biljke imale dosta vlage i na samom kraju vegetacije, pa je ta vlaga lepo sačuvala zrno. Samim tim, imaćemo dovoljno kvalitetnog semena soje za iduću sezonu.
 
Bice Miholjskog leta. Tako da ima vremena jos za soju, a pogotovo sto je nasa jos zelena. Pre neki dan sam obilazio i nisu se ni nazirali redovi. Doduse vec je zuta u dobroj meri zamenila zelenu boju, ali maunama treba bar jos nekoliko (oko 7-10) dana dobrog sunca da zavrse svoj zivotni ciklus. Prava zetva na mojoj soji nece krenuti pre 25. septembra.
 
Joj ljudi u kakvom sam ja bedaku :zli: Sutra idem da vrsem soju , pisao sam o tome kako je prvi put sejem i bla bla..Da zlo bude vece nisam mogao da nadjem nikog da mi ovrse pa sam kupio mali kombajn masse ferguson 685. i sutra ja i massej idemo da radimo ....neznam kako ce sve to proci ali mora proci :ppozdrav:
 
E Roberte šta bi mi bez tebe :haha:
Šalu na stranu mi krećemo u žetvu soje u Petak tačnije prvo kod kumova a ondak kod nas :D
 
i ja sutra krecem sa vrsidbom moje soje pa sta bude cista je odbacila je svo lisce ali je polegla :ppozdrav:
 
Mićo ja naručio podizače pologa ali nikad da stignu.Polegla je strašno,sva se prekrstila jedna preko druge i stvarno će da bude nezgodno za rad.
 
cena kod nas 25 dinara, bila 30.
prinosi od 20 do 23 meteri po jutru. vlaga bila oko 13, balkan, valjevka. kisa rominjala danas popodne. situacija u vasem kraju?
 
cena od 3e je mala koliko je bila cena suncokreta trebala bi ja mislim i soja da prati cenu
 
zcurcic je napisao(la):
leka je napisao(la):
kod nas jos zelena ali ne daj za te pare to je maloooooooo :zli:
to je kao akontna cena. doplatili bi kasnije.
tako se pricalo i za psenicu a vidi sad psenica 19 a oni otkupili po 13 to je sve banda neka nje uskladistene pa cemo onda videti ZA JEDNO 3 - 4 MESECA KOJA CE CENA BITI da je bar 35 pa da ne Razmisljam :sta:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh