Soja 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
03.09 2009 pokosio 5 kj soje sorta Balkan prinos 1800kg/kj vlaga 9% primesa 2% predao na lagerovanje do neke bolje cene ako se ne zeznem.
s0wrx5.jpg

11.09.2009 pokosio 2kj soje sorta Gorštak prinos 2200kg/kj vlaga 13% prodao akontntna cena 26din konačan obračun 10.10.2009
2uiggfo.jpg

Prinosi soje kod nas u selu su vrlo šaroliki od 1000 pa do 2550kg/kj
Sorta Balkan je za vreme čitave vegetacije izgledala bolje od sorte Gorštak ali je odjednom sazrela i ostvarila manji prinos od sorte Gorštak.
 
To je kasnija sorta a?,kako se pokazala u normalnijim godinama jel dosta kasno sazri,pa nemozes sacekati vrsidbu a pocnu kise?
 
Sorta Gorštak je soja firme Salsem iz Beograda a distributer je Delta agrar. Gorštak sejem ove godine prvi put. Soja je posejana 04.04.2009 i pođubrena sa 100kg/kj ureje jednom je pehranjivana folijarno posle špartanja.
Moj brat je ove godine sejao sorte Ana i Gorštak posejao je 05.04.2009 bacio je 100kg/kj 3x16 + 100kg/kj ureje posle špartanja je prehranio folijarno. Njegova soja Ana još nemože da se kosi jer ima mnogo zelenih mahuna a njegov Gorštak će se vrći izgleda kad padne prvi mraz, prinos će sigurno biti izvanredan.
Prošle godine sam sejao sorte Balkan i sortu Galeb takođe od firme Salsem. Na jednoj istoj njivi sa istom agrotehnikom soju Galeb sam kosio dvadeset dana posle Balkana a prinos je bio otprilike isti.
Soja Balkan u prikolici izgleda kao da je prošla kroz selektor sva zrna zrela i ujednačena dok Galeb tera puno bočnih grana (zaperaka) na kojima uvek ima dosta zelenih mahuna pa je teško odrediti veme žetve.
 
godinama smo sejali iskljucivo sortu galeb i od ove godine smo prestali da ga sejemo. Razlog je upravo taj koji je Uros naveo da kasni 2-3 nedelje iza Balkana iako su posejani isti dan. Posto sejemo dosta soje uvek sam imao problema sa kombajniranjem galeba jer kasno sazri. Uglavnom su drugi ljudi vec zavrsili soju ( kod nas se seje pretezno Balkan ) a ja nisam ni poceo svoj Galeb pa sam na kraju imao problema i sa prijemom jer su uvek prestali da kupuju soju ili su svi magacini ( silosi ) bili puni.

Drugi razlog je sto sorta Galeb i Dukat ispustaju neverovatno puno prasine tokom kombajniranja i jednostavno covek ne moze da vidi kosu hedera i jako je problematican za kosenje a takodje voli Galeb da polegne. Inace prinos Galeba je EXTRA.
 
Juče završio soju, poslednja 4 kj Gorštak 1650 kg/kj. Dakle prosek na 17 kj je nešto malo preko 14 meteri po jutru. ::lose::
 
soja ovrsena i predata pre desetak dana, balkan prosek 2,9t/h, ovi dana bi trebale da budu i pare 25,2 po kg, mada pocinju da vrdaju kao cena pada dole itd
 
ja moju nedam bez 30 din a i kada sam predavao soju rekli su mi 25,40 zagarntovano ispod toga ne moze da ide samo vises ::novac:: a podbacili su prinosi i kod nas a i u svetu zbog susa a negde i zbog poplava soje nema, cena bi trbala da ide gore :D
 
Kod nas bila pre nedelju dana 25,4 a sad cujem pala na 24,7 ( moja ovrsena pre dve nedelje ali jos nisam obracunao) ma ko ce ga znati...inace moj prosek na 15 Kj je 1600 kg sorte Balkan i Ravnica :cao:
 
firma Proteinka-Magna Vita 26,25 placa a ja dao u zadrugu i uradio obracun al nemaju para da se javim sutra i tako u krug
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh