Slobodna diskusija o traktorima

Imt ima nekoliko, (bar 3) razlicitih konusno tanjirastih zupcanika.
Od uvek sam mislio da se samo jedan odredjen par ugradjivao na 539 i da je svaki podjednako brz ali ocigledno da nije tako...


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Sto se 539 tice meni instruktor voznje u auto skoli u Kovinu (da, polagao sam posebno za traktor, bio sam prva nesrecna generacija probnih dozvola i naravno ne dobijem F a polozio sam direktno za C... dobio B i C kategorije a nisam F pa sam polagao posebno za traktor, inteligentna odluka donosioca zakona da se jos malo para izvuce) rece da ovi novije proizvodnje idu malo brze, taj koji sam vozio isao je ~30 km/h pri punom gasu.
 
Pošto se pominje da RX ima zadnjinu od fenda, mene zanima ko je radio transmisiju za starije fendove iz 80-tih, oni za sebe ili drugi proizvođač?
 
Mereno GPSom sa 12.4 gumama na 2400-2500 obrtaja (skala malo prelazi granicnik od 2400 obrtaja) 539 ide 30km/h.
Sa 11.2 gumama i na nekim razumnijim obrtajima (1600-1800) to je tih 20km/h
 
Пре неколико година помагао код рођака у подизању воћњака, трчкарало се са 539. Више пута поновио и подвукао -не преко 1700 обртаја-!!! А нигде никог на путу... Као да идем са 506-ицом.
 
Pre neki mesec na vašaru vidim da ringišpil pokreće neki agregat sa velikim V6 dizel motorom. Kad sam ga pogledao izbliza video sam da na pločici piše "fabrika motora Torpedo - Rijeka". Pomislio sam da je možda neka licenca Deutza ali je ipak bio vodom hladjen. Tako da pravili su oni svoje motore, samo je pitanje šta su ugradjivali u traktore od toga.
Tesko je naci motor za ringispil, malo koje radio . Za desni i nekako, a za lijevi ringispil jako tesko
 
Imt ima nekoliko, (bar 3) razlicitih konusno tanjirastih zupcanika.
Od uvek sam mislio da se samo jedan odredjen par ugradjivao na 539 i da je svaki podjednako brz ali ocigledno da nije tako...


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Možda za ravničarske terene i brdskoplaninske.
 
Mislim da ni jedna fabrika traktora nema svoje menjače, diferencijale, felne, gume, prednje trapove i td, čak ni motore. Fabrike traktora samo sklapaju traktore kao lego kockice od delova koji su se negde drugde napravili. Tako da nema zadnjeg dela od Fenda ili nekog drugog traktora. Nego u zadnjih 30-40 i više godina postoje isti delovi koji se ugrađuju u različite marke traktora.
 
Nisam upoznat ali tvrdim da varijabilne menjače ubacuju tuđe. Onda sumnjam i za sve ostalo. Jedino su postigli da na proizvodu piše JD, baš kao Virt koji ništa ne proizvodi
 
Bas danas mi izaslo kao vest da Lovol predstavio modele P7240 sa svojim cvt menjacem na Agritechnica... P8340 je u fazi testiranja a planiraju i od preko 400ks. Nadaju se da dobiju i dozvole za EU do kraja sledece god.

Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Imt ima nekoliko, (bar 3) razlicitih konusno tanjirastih zupcanika.
Od uvek sam mislio da se samo jedan odredjen par ugradjivao na 539 i da je svaki podjednako brz ali ocigledno da nije tako...


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Nov Ferdza kupljen 1988, obradjivao 17 jutara, nije mogao ni jedan belorus da ga stigne, isao kao metak , a u oranju na pun gas bacao zemlju 2 m.. i tako do 1993, kad je počelo nešto da mu krcka u diferencijalu.
Otvorim ga, podrobljena 2 zuba na konusnom i nacet tanjirasti. Kako te godine delova nije bilo po prodavnicama, ajd' u IMT u Bgd. Pozelim im Pomoz' Bog i tome slično.. trazim konusno - tanjirasti sa istim brojem zuba, kaze prodavac, to nije od ferdze !
Počnemo obojica da pametujemo , jeste-nije... 15 min i dolazi stariji mu kolega... :

- Kazi balavac kakve brige imas ?
Ja se uproh objasnjavajuci kako me ovaj pravi budalom , da ne znam sta sam skinuo i koliko zuba ima na zupčanicima.
- Koje je godiste traktor ?
- 88 rekoh
- A jel isao kao Avion ? A ?Jel te obisao ikad i jedan ? I smeje se....
- Reko jeste.. isao .. al više ne ide.
- E sad uzmi ove sto ti kolega daje.. to su za 539... više nece ici ni blizu tako, Znaš, 1988-1989 je bila ogromna potraznja za 539, fabrika nije stigla da obradi konusno tanjiraste, pa su trpali sa lagera od IMT 5136 prednje diferencijale... koji su po dimenziji i rupama isti .. samo se razlikuje broj zuba na tanjirastom valjda.... ( mislim da je 4 zuba u pitanju ).

Eto vam moja priča... iz prve ruke... ako kome sta znaci otkud fergi " Mlazni motor u guzici " ;)
 
У вези "брзе брзине" код трактора, је л' истина да је ИМТ 555 ишао као суманут?

Него, чудо да нико код нас није шизнуо, па купио неког "Трантора", чисто да зафркава народ. :)
 
Мтз белорус?
Bez ljutnje ali to za mene nije traktor, čak ni oni ne prave sve nego fabrike koje rade za njih i za druge ali mi to ne vidimo. MTZ je koncepcija traktora oz 30-tih godina prošlog veka, kao i Rakovica, nije ni IMT bio daleko. Tvrdim da ne postoji ni jedna fabrika traktora na svetu koja sve sama pravi, pa čak ni MTZ. Sedišta, hidrauliku, elektro sistem i td.
 
Nazad
Vrh