Slobodna diskusija o traktorima

Da li to sa menjacom pravi problem zato sto je bez sinhrona mozda ili jednostavno los menjac
Meni je delovalo da je loše mjenjsč uopšte.
Jer meni se nije dalo palati u mjestu dok traktor i ne radi.
Probam kući svoj stari 533 ide daleko bolje. Pogodi ono nekad zub u zub pa neće ušalta al bar lako izrade iz brzine.
Probao sam malo i u vožnji pošto sam pokušavao da skontam dal je sinhroni. Prešslta se on al nije to ono da tačno osjetio da uskoči u brzinu.
Da dopunim, probao sam ja na mjestu šaltati i model 604 koji ima 8/8 brzine i reverzer, dal je sinhronizovan nisam siguran, mada bi trebalo da jest, jer gde god se spominje 8/8 reverzer ide i sinhronizovan mjenjsač. I on ide isto teško.
Jednostavno teško čak i ide izbacivanje iz brzine. Kao da negdje poluge uspinju ili se osovine s zupčanicima teško kreću. Možda se to u toku rada malo razradi.
Ja vagam da kupim 454, ali me taj mjenjač najviše brine. Volio bi da se javi neko od vlasnike i da kaže svoje iskustvo s mjenjačem.
, dal se vremenom malo razradi
 
Kod mene je na yto 454 menjač i dalje isti kao i prvog dana. Šest godina, 1280 sati. Nije to ništa preterano teško, da se razumemo, ali ne svidja mi se što je tako.
 
Moguće da ima razlike od traktora do traktora, na primer moj ferguson 539 ima neverovatno lagan menjač, vozio sam 10-ak fergusona u selu, ni jedan nije kao moj što se menjača tiče. Takav je od prvog dana. Ali je zato na volanu težak, šta mu nisam radio, i dalje je isto.
 
Moze biti do kuplunga kad ide teze...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Imam Jinmu 454, na kratko sam probao YTO 454 upravo sa starim menjacem (L, H, R), doduse rucice izmedju nogu. Koliko sam video od motora nazad mehanika je 99% ista. Tacno je da se nesto teze izbacuju brzine, verovatno su utvrdjivaci jaki. Ali se u voznji daleko lakše šalta bez krčanja nego IMT. Tehnika je da kad izbacuješ iz brzine ne ideš lagano već ga cimneš i onda ide. Jedino je razmak izmedju 2. i 3. malo veci (ali dosta manji nego kod IMT 3-brzinca) i tu samo treba dvaput kvacilo.
Prednost je 4 rikverca, mana je recimo ako ides napred 1. brzom onda ti je najsporiji rikverc, te moras obe rucke da pomeras za 4. rikverc. Ali iz sporih u rikverce je ok. Druga mana je sto je 1. brza malo prebrza za oranje, a 4. spora prespora. Uglavnom oreš 4. sporom, ako su baš teški uslovi 3. sporom.
Nikad se nije desilo da iskoci iz brzine, zaglavi menjac ili bilo sta slicno. Protok hidraulike je realan, ima pumpu 14cm3 direktno spregnutu sa motorom ( 14cm3 x 2000 obr = 28 L/min). Protok je naravno srazmeran obrtajima ali to isto vazi i za Tafe. Hidraulika nije super precizna kao Tafe/IMT ali je ok. Tj. kontrola polozaja radi ok, ali kontrola vuče i nije nesto, za oranje treba tocak. Doduše ovo je stari tip sa jednom ručicom, video sam da je na novom hidrauliku dosta izmenjeno i ima 2 ručke, sa njim iskustva nemam. Spoljni priključci mogu da rade zajedno sa polugama, nema nikavog prebacivanja ventila kao kod Tafea. Doduse nismo ih nesto mnogo koristili.
Prednost je i 2 brzine kardana, 540 za teske poslove omogucava motoru da se razvrti, a postoji i druga brzina 720 ili 1000 ne znam koja je na YTO. Po meni je bolja opcija 720, najuniverzalniji, to je ista brzina kao na IMT 539, za 540 obrtaja kardana je dovoljno oko 1500-1600 motora. 1000 je po meni mozda i prebrz, dobar je za bas lake poslove doduse. Tafe ima samo jednu brzinu, 720 tj 540 pri 1800 motora i to je ok kompromis između brzine i snage, mozda za nijansu sporiji za vecinu korisnika, ali nista strasno.

Kod Tafea je malo nezgodno pogoditi 3. brzinu, inace je menjac vrlo slican IMT 3-brzincu samo dodata jedna brzina.
Po meni je sto se tice mogucnosti YTO daleko bolji, ali je Tafe kvalitetniji i izdrzljiviji, plus jednostavniji i poznatiji. S obzirom da ne radis mnogo sati mislim da ce ti YTO biti ok.
 
14cm3 x 2000 obr = 28 L/min). Protok je naravno srazmeran obrtajima ali to isto vazi i za Tafe.
Hvala za detaljan odgovor.
Ovo za hidrauliku me je baš kopkalo.
Tafe ima daleko manji protok 16L/min na 1790 obe/min, plus što se moraju odvojiti poluge kad se radi s vanjskom hidraulikom.

I ovo za brzine kardana se slažem. Mislim da je ova brzina 1000 skoro beskorisna. Idealno je 540/750 (ili ti 540E).

Šta mislite da li je podizna moć YTO 454 od 1200kg realna. Ja najteže što bi nosio je Rolo bala sjenaže koja ima oko 600-700kg (tako kažu, nismo je vagali), al one se nose relativno blizu traktora. Može li on to? Nije problem dodati neki teg još naprijed, nego da se šta ne slomi nazad. Recimo ja sam ove Bale nosio sa 533 ali sa 150kg tegova naprijed.
Neko reče da YTO ima ispod sica ventil koji kad zavrneš zarobiše ulje u cilindru i tako možeš rasteretiti pumpu. To je dobra stvar. Ja sam na IMT napravio sistem da kad podignem okačim lanac vezan za poluge na dograđenu kuku i spustimo ručicu hidraulike.
Ovaj ventil dođe kao taj sistem.
 
Poslednja izmena:
Po meni je sto se tice mogucnosti YTO daleko bolji, ali je Tafe kvalitetniji i izdrzljiviji, plus jednostavniji i poznatiji. S obzirom da
Da li upoređuješ po mogućnostima YTO 454 sa Tafe 42 ili 45.
Ako povrediš s 45, zar on nema veće ili u najmanju ruku iste mogućnosti kao 454 (osim nižeg protoka vanjske hidraulike).
Iskreno Tafe 45 na oko ulijeva daleko više povjerenja.
Ja bih se odlučio za Tafe 45, ali je razlika u cijeni velika. 11500e i 16500e.
Ovako vagam između Tafe 42 11000e i YTO 454.
 
Šta mislite da li je podizna moć YTO 454 od 1200kg realna.
Neki proizvođači daju podiznu silu na krauju podiznih ruku, a neki 600 mm dalje od kraja. Ne znam kako je za YTO 454. Moj Goldoni ima 2300 kg na kraju podiznih ruku, ali mislim da ne može toliko jer bi zbog kratkoće traktora vjerojatno u vožnji dizalo prednji kraj. S dvobrazdnim okretačem Regentom moram opreznije voziti uz brdo.
 
Volio bi ga vidit s 1200 kila 🤣🤣🤣.
Bogte malčer 600 kila pa da vidiš kako ljulja traktor.
A kamo da nosi 1200
 
Moguće da ima razlike od traktora do traktora, na primer moj ferguson 539 ima neverovatno lagan menjač, vozio sam 10-ak fergusona u selu, ni jedan nije kao moj što se menjača tiče. Takav je od prvog dana. Ali je zato na volanu težak, šta mu nisam radio, i dalje je isto.
Produzi,nosace spona za 5 cm i bice mnogo laksi
 
Nemaš šta da zatvaraš i raterećuješ pumpu, kad podigne do nivoa zatvori se razvodni ventil i to je to.
Cini mi se da je YTO sposobniji da povuce nego Tafe. Za kineze znam iz iskustva da im je dobro rasporedjena masa i da su vrlo sposobni u vuci. Sa tafeom 45 nemam iskustva doduse, tek skoro su stigla 2 komada u selo. Ali mi nije jasno gde su dobili 500+ kg kad je ceo zadnji kraj prakticno isti kao na 42 ?? Neverovatno mi je da prednji most ima 500+ kg. Ajd ova novija verzija ima tegove u tockovima i drugacije trube pa su mozda tu tezi. Plus YTO ima 3.0 motor, Tafe 2.5.
Iskreno sa 42 jako malo dobijas u odnosu na tvoj 533, ako imas blokadu i dvostepeno kvacilo ubacis motor od 549 i 12.4 gume i dobijas skoro jednako dobar traktor, tek mozda malo laksi, za mnogo manje para. S obzirom da si u brdima preporučujem duplu vuču.
Sto se tice podizne moci nisam siguran, nismo dizali nista teze od oko 500-600kg (teska vocarska tanjiraca), to podize bez problema
 
Neki proizvođači daju podiznu silu na krauju podiznih ruku, a neki 600 mm dalje od kraja.
Tako nešto sam i našao za 454.
U nekom uputstvu na ruskom jeziku imaju dva podatka
10kN (~1000kg) nešto 610 mm udaljeno od tački kopčanja
12kN (~1200kg) na kraju poluga.
To je onda to.
Težište ovih Rolo bala je otprilike na tih 610mm, jer su one 120x120. Tako da bi trebalo da može.
Naravno, ne treba mogućnost podizanja mešati s prpopinjanjem prednjeg dijela. Malo koji može podići deklarisanu težinu da se ne propne. Tu se privremeno doda malo tegova kad se nose velike težine i polako. Ja sam stavljao na 533 naprijed 150kg kad sam nosio ove Rolo bale.
Jest to njemu preko svake mjere al šta ćeš kad nemam s čim drugim.
 
Poslednja izmena:
Nemaš šta da zatvaraš i raterećuješ pumpu, kad podigne do nivoa zatvori se razvodni ventil i to je to.
Jest ako je brtvljenje u cilindru idealno. Kod IMTa je karika koja i nova ima propuštanje i onda pumpa stalno mora da domiruje to ulje Ito pod dosta velikim pritiskom. Čuje se i da lupa. Ljudi su tako nosili na dužim relacijama i ulje im se pregrije, a i pumpa trpi. Uglavnom svi na IMT prave neki sistem da okače vile i rasterete pumpu ako niste na duže.
Neznam kako je to kod YTO. Kod Tafe je valjda gumica umesto karike i nema se ovaj problem domirivanja ulja.
 
UFAUsrS.jpg

Ovi lanci što su opušteni služe za rasterećenje pumpe. Zakače se na kuku koja je iza sjedište i onda se spusti da oni preuzmu.
 
Tako nešto sam i našao za 454.
U nekom uputstvu na ruskom jeziku imaju dva podatka
10kN (~1000kg) nešto 610 mm udaljeno od tački kopčanja
12kN (~1200kg) na kraju poluga.

To je onda to.
Težište ovih Rolo bala je otprilike na tih 610mm, jer su one 120x120. Tako da bi trebalo da može.
Naravno, ne treba mogućnost podizanja mešati s prpopinjanjem prednjeg dijela. Malo koji može podići deklarisanu težinu da se ne propne. Tu se privremeno doda malo tegova kad se nose velike težine i polako. Ja sam stavljao na 533 naprijed 150kg kad sam nosio ove Rolo bale.
Jest to njemu preko svake mjere al šta ćeš kad nemam s čim drugim.
Nešto mi je to mala razlika. Mislim da je razlika u kraku sile skoro dupla pa bi i odnos nosivosti trebao biti takav.
 
Nazad
Vrh