Slobodna diskusija o traktorima

ynCSzf3.jpg

Iznenadilo me da još uvijek prodaju ove stare modele. Mora da im je ostao odavno na stanju. Al naravno, cijena je nova 😀
 
Poslednja izmena:
Novi tip Tafe 45 je identičan modelu IMT 549.3
Njega nisam imao prilike pogledati uživo.
Neznam dal su šta radili na ergonomiji papučica komandi, volana, sjedište. Na ovom starom nije baš za pohvaliti. Iskreno mnogo mi je udobnije u novom YTO 454.
 
Probali proletos i nista nije pomoglo dok nismo pravili reducire.
Znam kolegu koji isto drljacu kao moja od 6 m tera sa Ytom 120 i isti problem ima, ne moze da regulise od rucice, dok drugi sa Rusom od 13x istu drljacu kad otvori moze regulisati brzinu otvaranja od rucice. Koliko je gura toliki je protok dok ja na Zts nisam mogao.
Izgleda da i ako polako i fino pustam rucicu, ono otvara od jednom pun protok.
Dok nisam napravio te reducire, mislim na 1.3 mm pomislio sam da ce prevrnuti traktor ako si je zaustavio na pola otvaranja.
Sad ide idealno.
 
Na Yto 1204 kad rasklaoam spremac na rucici kako guram tako se rasklapa, ali kod mene je jedan klip na spremacu mozda je kod vas problem sto ima dva pa ne pomaze.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Kod mene isto sve zavisi kako guram palicu ako postepeno krila se otvaraju polako ili zatvaraju ako od jednom ono brzo ih rasklopi ili zaklopi..znaci regulacija ide preko palice nema nikakve reducire

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Probali proletos i nista nije pomoglo dok nismo pravili reducire.
Znam kolegu koji isto drljacu kao moja od 6 m tera sa Ytom 120 i isti problem ima, ne moze da regulise od rucice, dok drugi sa Rusom od 13x istu drljacu kad otvori moze regulisati brzinu otvaranja od rucice. Koliko je gura toliki je protok dok ja na Zts nisam mogao.
Izgleda da i ako polako i fino pustam rucicu, ono otvara od jednom pun protok.
Dok nisam napravio te reducire, mislim na 1.3 mm pomislio sam da ce prevrnuti traktor ako si je zaustavio na pola otvaranja.
Sad ide idealno.
kolega kako si to napravio?imas sliku?otvore si smanjio na 1.3mm,fi?i meni na same rubin skacu krila opasno,ja planiram da kupim prigusni ventil ,kosta 4000din plus dupla nipla puta dva...ono pozadi na prikljucima ima neki ventil ali slabo reaguje,tj treba i gore i dole,na obs creva.
 
Ne treba na oba kraja, dovoljno je samo na jedan. Treba da ima kontra maticu, i sraf za srafciger ili inbus I tu se smanjuje protok. Ukoliko to nema, zavaris neku platnu sa malom rupicom na priključku, dal kod creva što vodi do traktora, ili na samom cilindru.
 
kolega kako si to napravio?imas sliku?otvore si smanjio na 1.3mm,fi?i meni na same rubin skacu krila opasno,ja planiram da kupim prigusni ventil ,kosta 4000din plus dupla nipla puta dva...ono pozadi na prikljucima ima neki ventil ali slabo reaguje,tj treba i gore i dole,na obs creva.

Ako si mislio na ove prigusne ventile nisu nista cinile i dalje je protok ulja bio visok, osim da u slucaju kad nije sigurnosna bolcna metnuta da ne padne krilo, drugu funkciju nemaju.
Ovo je bilo resenje, dupli nipl sa rupom od 1,5 mm ( prvo sam pomislio da je 1.3 mm ali sin me ispravlja).
To su ta zardjala 2 kom s jedne i 2 kom s druge strane.

4ac053d88d652f37f645bbff087fc700.jpg


1c70fff99bd176c9245d66e8b35a20b7.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako si mislio na ove prigusne ventile nisu nista cinile i dalje je protok ulja bio visok, osim da u slucaju kad nije sigurnosna bolcna metnuta da ne padne krilo, drugu funkciju nemaju.
Ovo je bilo resenje, dupli nipl sa rupom od 1,5 mm ( prvo sam pomislio da je 1.3 mm ali sin me ispravlja).
To su ta zardjala 2 kom s jedne i 2 kom s druge strane.

4ac053d88d652f37f645bbff087fc700.jpg


1c70fff99bd176c9245d66e8b35a20b7.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
a nece biti mali otvor 1.5mm?jel mora dva dupla nipla na svaki?il moze po jedan?i ja cu ovako uraditi
 


Evo kako je kod mene.Na prvoj slici se vide slavinice a na drugoj se vidi da svaki blok izvoda ima svoju slavinu za podešavanje protoka.Može da se radi i bez podešavanja tj. samo putem ručice za komandu kako su kolege i objasnile u prethodnim postovima.
 
Koliko je pouzdan Tafe 45 i kakva mu je potrosnja.Troumim se izmedju njega Mahindre 6050 i YTO 504 onaj sa losijom kabinom.Najvise me interesuje zbog slicnosti sa IMT.
 
Lično nemam iskustvo ni sa jednim. I ja sam u planovima za kupovinu nešto pa sam malo čitao, raspitivao se. Ta tri modela nisu ni cijenom u ravni YTO je najjeftiniji, pa Tafe a zatim Mahindra.
Po pouzdanosti po pričama trebalo bi ići Mahindra, Tafe pa onda YTO.
YTO i Mahindra imaju jače motore veće zapremine s 4 cilindra. Veći protok vanjske hidraulike.
Yto 454 (isti gabariti samo malo manji motor od 504) sam probao malo u prodajnom salonu. Najveća zamjerka mjenjač. Teško se šalta i nekako neprecizan. To je bila nova kabina i mjenjač sa strane ali obični 8/4, bez reverzera i sinhrona. Kod stare kabine je malo loše postavljen gas.
Sjedio sam i u Tafe s kabinom orašje. Ima dobre gume, dobar prednji most. Raspored u kabini nije za pohvaliti. Pored loše ergonomije moje najveće zamjerke za njega su veoma mali protok hidrauličkog ulja 16l/min pri 1790o/min motora i ipak mali motor za takav traktor 2500ccm i tri klipa, 166Nm.
Mahindra nažalost nisam ni vidio uživo ali je kod nas preskupa i ispada. Meni se ne sviđa izgled, previše je šarena. A ostale karakteristike su joj bolje od druga dva.
 
Poslednja izmena:
Koji je najcvrsci i najbolji za maltretiranje to mene zanima estetika i ergonomija niti ore niti vuce...Ja sam pre 4-5 dana orao sa 558 jednu njivu od 1h i imala je jednu deonicu pri dnu neke smonice mrtvice koju sam bukvalno morao da prelazim drugom sporohodnom pod blokiracem i hoce da se izgasi traktor.Prednja vuca bi valjda to uradila bolje od 558 sa zadnjom vucom a budzet mi je do 50 ks traktori.Cak i ona Mahindra je malo poskupa ipak 17500 nije malo..Ali ako je najaca progutacu to sta da radim.
 
Slažem se da ergonomija nije presudna za ljude koji baš ne rade mnogo. Ja recimo radim s traktorom 100 do 120 sati godišnje. To možeš u bilo čemu izdržati. Al ima ljudi koji danima rade po vio dan. E to je već drugo.
Za izdržljivost tog tipa ne mogu reći ništa. Tu ipak treba lično iskustvo.
Konkretno ti mogu reći samo nešto za YTO. Komšija ima YTO 454 od 2009 ima oko 1300 sati. On kaže da je zamjenio alternator (to svima ode), al to je lako, staviš od nekog auta i traje večno i semeringe na prednjoj vući ( i to odlazi) Kaže da mu teško ubacuje u treću i uvijek krči. Al je generalno zadovoljan. Kaže da se ni jedan bez prednje vuče ne može porediti s tim. Tvrdi, smo ne laže da vozi 7 metara drva na jednoodovinki Ito bez kočnica. Rekao mi je još da je loše riješen rišlag ventil za vazduh i ventil za kočenje. Najviše je radio uslužno baliranje.
Ja sam iskreno najbliži kupovini YTO 454.
Za moj obim posla je dovoljan. Samo me zabrinjava taj mjenjač.
Tafe 45 ti je motor kao u 549, to ti je mnogo slabije po snazi od 558. Dakle Tafe ima manje snage ali zbog prednje vuče neće proklizavati ali ćeš morati ići za brzinu manje od 558.
Ova druga dva su jača i mogu se čak porediti po snazi s 558.
 
Da li je neko koristio na YTO454 vanjsku hidrauliku u dvosmjernom režimu, sa većim potrošačem. Na primjera, dali je ko s njim zamotavao Rolo bale. Piše da ima 28l/min.
To je dosta dobar protok, al Kinezi su Kinezi, oni svašta napišu.
 
Da li to sa menjacom pravi problem zato sto je bez sinhrona mozda ili jednostavno los menjac
Meni je delovalo da je loše mjenjsč uopšte.
Jer meni se nije dalo šaltati u mjestu, dok traktor i ne radi.
Probam kući svoj stari 533 ide daleko bolje. Pogodi ono nekad zub u zub pa neće ušalta al bar lako izlazi iz brzine.
Probao sam malo taj 454 i u vožnji, pošto sam pokušavao da skontam dal je sinhroni. Prešalta se on, al nije to ono da tačno osjetioš da uskoči u brzinu.
Da dopunim, probao sam ja na mjestu šaltati i model 604 koji ima 8/8 brzine i reverzer, dal je sinhronizovan nisam siguran, mada bi trebalo da jest, jer gde god se spominje 8/8 reverzer ide i sinhronizovan mjenjsač. I on ide isto teško.
Jednostavno teško čak i ide izbacivanje iz brzine. Kao da negdje poluge uspinju ili se osovine s zupčanicima teško kreću. Možda se to u toku rada malo razradi.
Ja vagam da kupim 454, ali me taj mjenjač najviše brine. Volio bi da se javi neko od vlasnike i da kaže svoje iskustvo s mjenjačem.
, dal se vremenom malo razradi.
 
Nazad
Vrh