Slobodna diskusija o traktorima

Jes vala kuxcu rebra polomio od posla
Pa to su generacije što su na SLET išle njih je bolio tuki za sve
Ono letovanje, zimovanje, fića ili stojdža možda jugo
I kredit za kuću

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ja nemam tatu od 2004 i samo onaj ko je sam moze da shvati koliko je to zajebano za rad kad si sam. Najjednostavniji posao postaje komplikovan.

@Luka
Koristim KN95 masku i imam sva stakla na kabini. Cim se neko polupa momentalno se menja. Dobra stvar kod atomizera je sto ventilator gura hemiji levo i desno od masine. Kada ima lisne mase na traktoru zavrsi vrlo mslo rastvora ma kako vetar duvao, kada je pre kretanja vegetacije i kada je golo onda vise nanosi na kabinu. Kad prskam insekticidem ili ujitru rano ili uvece kasno, rosa se zanemariju a vetar da bude ispod 2m/s i nema problema.
 
Meni su u 9 godina umri otac, stric i deda. Otac kad sam imao 6 godina a poslednji je umro stric kad sam imao 15 g. Navikao sam da sve sam radim i da mi niko ne pomaže ali mi sad dobro dođe pomoćnik Sava, jeste da on obavlja sitnice ali i to znači...
 
Meni su u dve godine umrli otac i deda.
Do pre par godina sve sam, sad je stigao brat od strica Velja, upoznali su ga mnogi članovi na skupovima. Ja na kombajnu, on u transportu, on radi pripremu a ja sejem i prskam... Oranje radimo zajedno. Kad je jedan sam, teško je dosta.
 
Meni su u dve godine umrli otac i deda.
Do pre par godina sve sam, sad je stigao brat od strica Velja, upoznali su ga mnogi članovi na skupovima. Ja na kombajnu, on u transportu, on radi pripremu a ja sejem i prskam... Oranje radimo zajedno. Kad je jedan sam, teško je dosta.
Dobro to i ne možeš sam raditi, mislio sam na kačenje priključaka, parkiranje, otkačivanja, otvaranje kapije, tovarenje sena i te male radove...Lane sam 6 dana od 5 uveče do 11 uveče sam skidao kukuruz i vozio na silos sa njiva blizu, pisao sam o tome. Umorio sam se od zaključavanje kombajna i penjanja i silaženja sa istog...
 
To tek... U ponoć sam terao prikolice na njivu, jednoosovinke, jednu po jednu... Oteram tri, pa idem berem, napunim ih, pa posle idi doteravaj ih... Itd itd.
 
Dobro to i ne možeš sam raditi, mislio sam na kačenje priključaka, parkiranje, otkačivanja, otvaranje kapije, tovarenje sena i te male radove...Lane sam 6 dana od 5 uveče do 11 uveče sam skidao kukuruz i vozio na silos sa njiva blizu, pisao sam o tome. Umorio sam se od zaključavanje kombajna i penjanja i silaženja sa istog...
Dobro to za kondiciju ,ja sve isto sam radim samo nemam puno ali se otegne prikolice male a kombajn star,pa se penji pokrivaj,a stoka kući pa namiri pa na pašu a dan kratak.
 
Ne ovaj posao se definitivno ne moze raditi ako si sam.X puta mi se desilo na njivi da neko samo treba da pridrzi nesto (bukvalno dete od 5 godina) da bi nastavio dalje ali nema nikog i onda se muci 2 sata umesto 2 minuta.
Ja placam radnika da radi samnom,dugo sam se mucio sam i nisam vise imao izbora.
 
Foton=yto u drugom pakovanju
Konkretno Foton mali nemam u okruženju
Yto imam i ti mali su loši
Delovi su mnooooooogo skupi
Bosch pumpa i dizne za 454 je 800e
Kvačilo je 500e
Pumpa vode 100e
Ventil hidraulike 185e novi tip
170e stari tip
Konusni i tanjirasti zadnji 350e
Stakla kabine su jako skupa
Prve gume su nikakve!!!!!


Sent from my moto e5 using Tapatalk

Moje mišljenje je da ti delovi inače nisu toliko skupi, ali pošto imamo samo par prodavaca istih u zemlji, rade šta hoće. Skupi i ne baš kvalitetni. Mnoge stvari mogu da se reše drugačije, npr. čuo sam da neka firma iz Novog Sada radi remont vodenih pumpi komletan,ostane samo kućište ali ne sa kineskim delovima. Pumpu volana na fotonu 804 novu sam platio dvadesetak hiljada dinara i tek posle saznam da prva petoletka Tratenik radi takve za malo veće pare i mnogo boljim kvalitetom, pa predpostavljam da i ostale pumpe rade. Imam par creva od njih između pumpe i volana, deluju da će trajati večno.
 
Najgire je kad se tata provredni. Nije ore bilo toliko posla kuci, sad i vise posla i vise mogucnosti da pmatim nekog da drva iscepa,da djubrivo istovari, stajnjak natovari. Sad kad sam resio da ga cuvam makar kapije da otvara i ulje da pogleda dok sam na poslu. Mladog me u propast tera. 😃
 
Nadji mu drugu zanimaciju. Ja sam sa mojim caletom i p***e jurio.
Jurili bi i dalje,nego sam se ja uozbiljio. :haha:
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi na pomoci. Verovatno cu uzeti Foton Lovol504 III generacije - 17.300 sa kabinom.
Vecih je gabarita ali kad sve sagledam bitna mi je ta kabina pre svega zbog prskanja, Za sad su biljke male....dok spoje krosnje procice jos 6-7 godina a onda cu razmisljati o nekom ozbiljnijem vocarcu....Ne vidim drugo resenje. U nadi da ce ovaj moci da se proda za neku razumnu cenu sutra. Solis mi je skup sa kabinom, Mahindra mi se ne dopada kako je uradjena kabina i komande unutra, Tafe me podseca na traktor proizveden pre 30 godina po dizajnu.... Videcu jos eventualno YTO50ks. Vidim da su mnogi zadovoljni i da lepo radi i posle nekoliko hiljada sati. Da nema vecih problema.....
 
Deda je sila dok je ziv.
Ne mogu zamisliti posle kako bi islo.
Sa cacom ne bih mogao raditi nesto ozbiljno, ma ne bi izdrzao 2 dana.
Ove god stric (inspektor u penziji) me spasao u zetvi, svaki dan vozio i dovozio prikolice u njivu, hladio pivo, donosio rucak... nema iskustva mnogo sa traktorom ali lepo se snalazi za pocetak
To se ne moze platiti.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nekad i sami napravimo problem pa treba pomoć, 2007 ili 2008 g. do kasno se vukla repa i krenem oranje sredinom januara po priličnoj hladnoći...Padne neki snežić, temperatura -5,-6 c ali nije bila smrzla zemlja, valjda zbog snega...Ustanem ujutru, upalim 820 , ostavim malo da radi, on ugrejao kabinu , milina. Napakujem ja sokova, kiselu, plazmu, stripova i reko, ne treba mi jakna, Rus greje kao lud i krenem da orem. Posle jedno sat vremena oranja otkači mi se leva poluga, gledano od nazad i to spadne onaj deo na traktoru, ne sa pluga...Krv ti **greška, to je bilo horor...Plug se ukrstio, ne mogu da otkačim nikako ni da zakačim a smrzao se skroz...Na sreću nisam ni alat poneo, kuckam sve prednjim klinom od Rusa, brat bratu 2 sata sam otkačivao plug. kad sam ga otkačio i namestio polugu, pao mi na levo do zemlje i ne mogu da podignem i zakačim...Onda sam išao po komšiju i sajlu i jaknu naravno, zakačili brzo, kaže on : Kone aj da vidim kako ide to oranje. Unutra 30 stepeni, posle 3 kruga on zadremao, kad se probudio kaže: Pa ovo baš lepo, uživaš na njivi...Hahahah
 
Nazad
Vrh