Slobodna diskusija o traktorima

Drugari, prosvetlite me kakvi su to mehanicki reverzeri koji se koriste bez kvacila? Ja to do sada jos nisam sreo u svom zivotu. Sve traktore koje sam vozio sa mehanickim reverzerom imaju sinhro spojnicu i kvacilo mora da se koristi a bilo bi dobro i da se ne salta u hodu posto te sihnro spojnice na reverzeru to ne vole. Ponekad je mnogo lakse voziti traktor sa klasicnim menjacem sa rikvercom nego ove sa razbacanim rucicama od menjaca kojekakvim kao da sam u Kirovecu a ne u traktoru koji se pravi u 21. veku.
 
Stariji MF kao MF 3120 ima reverzer koji funkcioniše na princupu ,kvačilo -palica .Komšijin MF 6180 ima sistem kvačilo -polugica (kao od žmigavca) tj . elektrohidraulično .
 
Drugari, prosvetlite me kakvi su to mehanicki reverzeri koji se koriste bez kvacila? Ja to do sada jos nisam sreo u svom zivotu. Sve traktore koje sam vozio sa mehanickim reverzerom imaju sinhro spojnicu i kvacilo mora da se koristi a bilo bi dobro i da se ne salta u hodu posto te sihnro spojnice na reverzeru to ne vole. Ponekad je mnogo lakse voziti traktor sa klasicnim menjacem sa rikvercom nego ove sa razbacanim rucicama od menjaca kojekakvim kao da sam u Kirovecu a ne u traktoru koji se pravi u 21. veku.
Sve je tako najbolje je stati pa onda promenuti bas i ne volu kad u hodu menjas.A nije lose imati ga makar i mehanicki po meni.Jedan moj drugar ima 1221 i kaze kad ore u 4 sporoj i kad prebaci u rikverc onda je to brzi rikverc i onda mora i menjac da menja tako da je po meni dobro imati mehanicki a da ne pricamo o elektrohidraulicnom.
 
Jedan od kompliciranijih (dok se ne privikneš) načina ima Goldoni Star. Ima 4 ručke za izbor brzine i smjera kretanja.
1.- izbor jedne od 4 brzina,
2. - izbor režima mjenjača 8+8 ili 16+8,
3. - ručka reverzera s duplom funkcijom (naprijed-natrag ili kalanje brzina) i
4. - izbor grupa brzina (spore, brze i rikverc)
Za 1. i 2. su ručke između nogu, za 3. s lijeve strane volana, a za 4. s lijeve strane sjedala.

Kad se koristi režim 8+8, sve je jednostavno. Može se odabrati spora ili brza grupa brzina (potrebno je zaustaviti traktor), a ubacivanje u grupu za rikverc je blokirano. Kod volana je ručka reverzora i za prebacivanje u rikverc je dovoljno usporiti (ne treba se zaustaviti).
Kad se koristi režim 16+8, onda se dosta toga mijenja. Ručka reverzora se pretvara u ručku za kalanje brzina. Na taj način se u jednoj grupi (sporoj ili brzoj), umjesto 4 može koristiti 8 brzina bez zaustavljana kod promjene. Oslobađa se korištenje rikverc grupe koja postaje jako praktična kada se radi u sporim brzinama. Tada je u funkciji brzi rikverc (fast revers). Vozimo npr. naprijed u 4. sporoj (5,5 km/h), a samo prebacivanjem u grupu rikverc se brzina jako poveća (13,1 km/h).

Goldoni 3050_brzine
 
Kod Tumosana 105 isto ima 4 menjaca na desnoj strani su 1,2,3 i 4 a drugi su brza i spora na levoj strani je Hi i Lo i napred nazad.
 
Ми на 6160 имамо реверзер иза волана, брза-спора се пребацују шамарањем ручке мењача а пребацивање из Ц у Д или обратно може без квачила и стајањ и налази се са леве стране волана где је и реверзер

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Kod Tumosana 105 isto ima 4 menjaca na desnoj strani su 1,2,3 i 4 a drugi su brza i spora na levoj strani je Hi i Lo i napred nazad.

Vozio sam Tumosana kao tvog, kum je kupio pre par meseci. Malo su glupo pozicionirane te rucke ali je lep raspored brzina. Radio sam i sa 1221 i video sam kakvu borbu ima tvoj drugar posto sam i ja isto tako saltao kad sam radio lastin rep.
 
Tantalove muke.

- - - - - - - - - -

Vozio sam Tumosana kao tvog, kum je kupio pre par meseci. Malo su glupo pozicionirane te rucke ali je lep raspored brzina. Radio sam i sa 1221 i video sam kakvu borbu ima tvoj drugar posto sam i ja isto tako saltao kad sam radio lastin rep.

Ma jeste glupo mogli su taj reverer staviti pored volana a Hi Lo prebaciti na desnu i tu dodati pomocno sediste al dobro Boze moj.
 








Spominjo sam da cu morat sredit kolijevku na fergi ..Danas odnijo tokaru koji ce prosirt rupe i napravit piksne prema bolcnu a ta zajebancija ce me kostat 30 evra

- - - - - - - - - -

 
Imam...onaj dio gdje se nogom staje u koji idu kugle je istrosen...mozda bi sad pogledo lanacc i lancanike a da nebi nesto zajebo na koju stranu se odvrce onaj saraf na radilici
 
Redovan desni navoj, a loptaste oslonce sredis lako,
Izvadis lim izmedju polutki a Ako jos ima lufta obrusis polutku

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Rastavi ja danas motor na traktoru...Malo mi je cugo ulje,malo pirijo na odusak i slinio na diktung glave i danas skinemo glavu a ono noktom mos posteno zapet zub u stublinama.Sutra cu nosit glavu na obradu a onda skidam i blok.Jel neko skoro radio nesto slicno da se otprilike orjentisem koliko kosta obrada bloka koliko koji dijelovi i koje marke da trazim klipove,karike
 
Ja sam to danas poskido i nije bilo nikih limica a pojelo se poprilicno pa ako mi koji dinar ostane od generalne onda cu to zbavit novo a ako ne onda cemo da brusimo :osmeh:
 
Nemoj nista novo da kupujes, lepo oblozi oko komadom prave koze ili tankim limom, podmazi i vrati polutku. Odradio sam to prosle zime i celu sezonu nigde nista nije mrdnulo.
 
Nazad
Vrh