Slobodna diskusija o traktorima

PP pa ko mi se svidi pomocu mu:haha::ppozdrav:

Ima vecih strucnjaka za IMT od mene mozda oni znaju ili znaju ko zna u susednom selu a on zna ko zna.....

- - - - - - - - - -

I sam sam imao tih problema na 540,to je bilo strasno,sta vi mislite da bi ga ja drzao u dvoristu da nisam resio taj problem,nebi on meni ostao ni 5 dana,leteo bi on kao ptica,jebo taj traktor da ga ja razglavljujem i da pazim ko baba kako cu da saltam.....
 
Znao sam da ce se Bubu javiti,covek zna znanje i mucio se sa raznim mrcinama, a sigurno zna i kako to resiti pa da palicu mozes vuci uvis koliko oces a da ne zaglavi....jednostavno....
 
To sto kaze Bubu znam i ja a verovatno i vecina ovde,al desi se mahinalno,al dobro brzo se i namesti,.
 
Kao sto sam napisao jebo menjac ako cu ja da nosim pajser sa sobom i da pazim kako saltam pogotovo ovde kod mene u brdu gde treba brzo da saltam,a sta cu ako mi traktor ne pali i to mse nekad desi pa nemogu da ga ugasim da ga razglavim.Ovako resim stvar za 5 minuta i vise se ne opterecujem zaglavljivanjem.

- - - - - - - - - -

I da dodam kod mene 540 kad zaglavi morao sam svaki put da skidam plocu menjaca da bi ga raglavio,kroz rupu-cep nije imao sanse da se namesti....uh to su bile muke
 
Evo da se uključim malo i ja u diskusiju 539 protiv 542.Pošto u dvorištu imam oba modela 542,stari tip limarije bez kabine i novi tip sa kabinom,imam i model 539 sa kabinom i 533 sa zaštitnim ramom.Vozim ih nekih 30 godina,pošto su u mom domaćinstvu svi kupljeni novi a ja sam počeo da vozim od malih nogu.Veoma dobro znam šta koji može da uradi a šta ne,bilo u brdu ili ravnici.Mogu vam reći da nijedan od ovih traktora ne može da se poredi u teškom oranju sa 542 novog tipa sa kabinom.Te priče da je on pretežak za svoju snagu u oranju su čiste gluposti.Težina,a posebno masivna kabina koja mu leži nad zadnjim točkovima mu samo pomažu u teškom oranju.Kao da 549 nije pretežak,a radi se o spolja identičnom traktoru,iste zapremine motora samo drugim načinom ubrizgavanja koje mu daje 4 ks više od 542.Setite se samo priča od tog cenjenog stručnjaka za oranje,kako 5106 (ili kako ga on zove Brena)ništa nevalja,sve dok ga on nije kupio,pa je odjednom postao sasvim solidan traktor.Još što šta smo mogli da čujemo na forumu, od tog experta za oranje,tako da dolazim do zaključka da nevalja ništa što je proizvedeno kod nas,a posebno ono što on ne poseduje u svom gospodarstvu.
 
Kao sto sam napisao jebo menjac ako cu ja da nosim pajser sa sobom i da pazim kako saltam pogotovo ovde kod mene u brdu gde treba brzo da saltam,a sta cu ako mi traktor ne pali i to mse nekad desi pa nemogu da ga ugasim da ga razglavim.Ovako resim stvar za 5 minuta i vise se ne opterecujem zaglavljivanjem.

- - - - - - - - - -

I da dodam kod mene 540 kad zaglavi morao sam svaki put da skidam plocu menjaca da bi ga raglavio,kroz rupu-cep nije imao sanse da se namesti....uh to su bile muke

Onda moraš još neke stvari naučit. ;) Razglavljivao sam iz brzina (533) dok traktor radi jer ga nisam smio gasit. A za 540 razglavit bez skidanja poklopca ima fora samo treba malo promislit i evo ga u leru. ;)
 
Sve zavisi u kojoj brzini zaglavi,i ja sam ga nekad uspevao razglaviti kroz rupu ali to je bilo retko,kod mene je glavio u svim brzinama i varijantama.
 
Smijes me zvati imenom, ne ljutim se ja...

I dalje tvrdim da brena nije nekakav traktor. Ne sjecam se da sam ikad napisao da je cist solidan (mozda i jesam, zbilaj ne znam). Tko god me pita da li da kupi ili ne odvracam ga, ljudi previse ocekuju od tog traktora... Moj traktor u 95% slucajeva vozim ja jer znam meko saltati i meko pustati kvacilo. Znam sta tu seriju traktora "boli" i tako se prema njemu ponasam. Sad je zemlja smrzla i imao sam jos malo oranja i nije mi ni padalo na pamet da brenu palim, sve sam orao s 549.

Znam zasto sam trazio da kupim brenu i clan foruma Kico moze posvjedociti da sam htio od njega kupiti brenu U DJELOVIMA ali me on od toga odvratio i nasao mi ovaj traktor koji sad imam. Taj traktor je meni PRVE GODINE vratio sve sto sam ulozio u njega kroz usluzne radove zbog kojih je i kupljen. Sad da ga bacim u otpad nisam izgubio na njemu NI DINARA i znam sto sam i zasto kupovao. Brena kod mene ima posla jos godinu-dvije i ici ce u prodaju jer realno na 35 hektara zemlje u usitnjenim parcelama jednostavno nemam potrebe za tolikim traktorom. I dalje taj traktor ne preporucam nikome za neke ozbiljnije povrsine. Sposoban 577 DV nove tipe u mom kraju na njivama na koje teram brenu je od brene u svim radovima DUPLO brzi ali je i cjena tog traktora duplo veca... Od brene ni ne ocekujem da kod mene radi 600-700 sati godisnje u teskim poslovima. Od kako imam taj traktor nije napravio vise od 500 radnih sati.

Opet ponavljam, pricam za moj teren, u ravnici ne znam kako 542 nove ili stare tipe radi, ja sam vise puta napomenuo da se radi o mojem podneblju gdje zemlju radim od moje 10. godine. Za teze poslove PROMASAJ za povrsinske radove kako je netko gore i napisao presa, rasipac, prskalica ODLICAN i dalje kraj toga stojim.

Ako ne vjerujes u ono sto pricam, slobodno dodji kod mene pa vidi s cime i kako radim. Nemam razloga ni koristi da lazem APSOLUTNO. Meni ni u dzep ni iz dzepa, sta me briga na kraju krajeva sta ce netko kupiti i sta ce s time raditi...


Sto se tice zaglavljivanja mjenajca, dok nisam prokuzio ovo sto Bubu pise da se ne povlaci rucka prema gore, nikad problema. Razmisljao sam neko vrijeme da rucku mjenjaca malo dublje "upustim" u kuciste ali od kako smo se naucili mjenjati brzine, nema potrebe za time.


539 nekad zna zaglaviti u rikverc npr... Podignem gumu oko rucice mjenjaca, izvadim stift, rucku podignem, samo ubidem u rikverc, vratim rucku dolje, vratim stift, vratim zastitnu gumu i teraj dalje. Ovo je vec postala rutina...
 
I dalje tvrdim da brena nije nekakav traktor.
Sad te brišem s liste prijatelja:osmeh:
Brena nije nešto kad pogledaš zapadne traktore novijeg doba
ali nije ni zlo kakvom je neki predstavljaju
za te pare koliko se one kreću ne može se ni očekivati ono što pružaju 5 puta skuplji traktori
u svakom slučaju svakom bi preporučio za ravnicu, gde nije preteška zemlja, sasvim dobro može dugo da služi
 
Treba samo gurati palicu menjača uvek na dole kad se šalta i nema problema. Imao 542 znam kako to ide kod njega.
 
Bobo, kakve plugove imaš ?

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
Bobo, kakve plugove imaš ?

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока

Jednobrazni okretac
Jednobrazni IMT
Dvobrazni 754
Dvobrazni 756 s Vogel glavama
Trobrazni leopard "kockasti"


S brenom ne orem po zaledjenoj zemlji jer se bojim trzanja koje mjenjac trpi a brena nije nimalo lagan traktor. Kod mene je mjenjac dosta razluftan i ne znam sta ima unutra pa izbjegavam neka velika opterecenja ako ga bas nemoram siliti. Brena na mojoj zemlji najvise sati tuce s rotodrljacom i lane je dobila gruber. S tim traktorom orem samo velike parcele kojih nemam bas previse, kazem, nisam ga ni kupovao primarno da radim moju zemlju s tim traktorom. A i ovo sto sam sad zadnje orao su njive reda velicine od 0.25-0.75kj pa s tako neokretnim traktorom nije rentabilno raditi takve sitne parcele. Glavni posao tog traktora je usluzno oranje i tanjuranje dvije velike parcele.

Jedne godine smo s 549 orali tablu 10 hektara 46 sati bez gasenja traktora i jos su uvratine ostale za proljece jer tu jesen 549 nije mogao uzbrdo po uvratinama vuci plug. Onda je bilo na proljece drljanje te cjele parcele, pa tanjuranje i dvaput tragom sjetvospremac. Zbog konfiguracije terena se traktor na 40% parcele dosta patio i to jednostavno nije za njega. Pojavila se jos jedna slicna tabla za oranje i pripremu pa je naj jeftinije rjesenje je bila polovna brena s plugom i tanjuracom.

Kad vec imam traktor naisao na povoljnu rotodrljacu i kupio i nju kao i gruber.
 
Nazad
Vrh