Slobodna diskusija o traktorima

Jeste rastavili spanere prlikom kacenja?

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Stigle kopce i toplinzi pride, sve je za ll kat. tu su i biksne za l kat.
attachment.php
 
Ti ne shvatas da dosta ljudi u koje i sebe ubrajam zamijene po 4 prikljucka na dan. Sad zgrces sijeno, sad baliras pa jednu turu prevuces a tamo neki deseti lik zove da mu pokosis 3 dunuma. I tako ide u nedogled. A ne mozes me ubijedit da je lakse sa ocima zakacit prikljucak nego sa kandzama. Za oci moras 100% prica u liniji da obje poluge odjednom naidju na klinove. A sa brzim kacenjem jedna poluga stoji vise od druge i pridjem zakacim onu koja je visa i cimam traktor nazad naprijed dok se druga ne poklopi i dizes a ono zakaceno. Ne treba vanjske komande da se to koristi. Normalno da je efikasnije al moze i bez njih. Pusti price. Da ih imas na traktoru promijenio bi misljenje za 10ak dana dok se uhodas. Isto ko sto sam ja iskusio u nekoliko prilika kad sam radio sa traktorom koji to ima a svi ostali nemaju.

Nemam neku zelju ni da imam kuke na traktorima a prije dok smo imali samo 539 radili samo s njim 12 jutara zemlje. Sijala se psenica rasipacem. Danas odem i poorem hektar zemlje, kopcam tanjuracu pa potanjuram da je lakse baciti gnojivo. kopcam rasipac da se gnojivo baci, kopcam tanjuracu da unesem gnojivo u zemlju, kopcam rasipac da se posije psenica, i onda kopcam drljacu da zadrljam sjeme...

U svem tom prekopcavanju me ne bi ni neke automatske kuke spasile zivciranja. U cjeloj prici je pomoglo 300% produktivnosti kad smo npr. od tetke posudili drugi 539 pa nas tanjura a njezin nosi rasipac... Ne da smo bili duplo brzi, nego troduplo.

Imam s obicnim kopcanjem dobra iskustva cak i s tezim prikljuccima ako se dobro natera nema problema s kopcanjem.

Slicno misljenje imam i s hidraulicnom top link polugom na manjim traktorima. Jednom podesis prikljucak i teraj do mile volje. Na vecim traktorima s tezim prikljuccima OK ali na manjima se samo okrenes, rasteretis ju i podesis dok kazes "keks".

Tako i kuke na malim traktorima pogotovo sto male prikljucke pravi svatko u danasnje vrijeme pa skoro nista nije standardizirane sirine. Za kuke trebaju biti cjevni stabilizatori koji se daju ukrutiti da poluge ne klate a nisu ni oni jeftini a ako su ti prikljucci nestandardni pa prema svakom podesavati stabilizatore prema sirini kopcanja, nadam se da razumijes na sta ciljam.

Kolega na svom traktoru ima cjevne stabilizatore koji se daju ukrutiti ali za OLT posavca 3x14" nikako ne moze podesiti sirinu za kopcanje pa mora netko iz vana biti da nisani kuku na kuglu. Kad je sam ubaci kugle u poluge, raspusti tabilizatore i kopca plug kao da kuke ni nema.
 
2 sirotinjska najlaksa nacina kacenja su ovo sa oklagijom kao na spremacu ili da se poluga gurne izmedju 2 plocevine i klin samo provuce,puno manje prljanja na spanere koji su ili kaljavi ili masni,jedino budu cisti posle pranja masine,ali se i onda namazu da ne rdjaju.
502xag.jpg

2mx1xch.jpg

Ostala mi trauma iz detinjstva od 533 sa auspuhom dole,a spaner nikad raspustiti,pa zategnuti. :osmeh:
 
I mene vuce da mu je to namjena, al sacekacemo specijalce da odgovore da i mi znamo. :osmeh:
 
Pre ce biti da je za vazduh nego za ulje,mada mi nije jasno, jer kad uhvatim povucem crevo i jezicak ide unutra i opruga ga vraca nazad, znaci fizicki je spojeno, da bi pneumatika radila posao nemoze crevo da bude direktno vezano za jezicak.
 
Nazad
Vrh