Slobodna diskusija o traktorima

To sam ja, za 5 godina 5 konusno tanjirasti i tri reparacije menjača, dva remonta prednje vuče i jedna generalna motora
čim stariji sin prispe šaljem ga na zanat da ima ko da popravlja brenu, odraše me majstori
 
Sa traktorima za sada nemam vecih problema, do daljnjeg.
Ja sam postao prijatelj sa majstorom od kada sam kupio 142 ojku, verovatno sam je dobro potrefio, a nije me mnogo ni izasla.:osmeh::haha:
 
Meni se razleteo bočni reduktor kad sam puštao uzglavnik iste godine kad je kupljen traktor i majstor došao na njivu i raskvario da možemo da ga odvucemo do njega. Pozdravljam ga ovom prilikom. Srećom, to je bio jedini veći kvar pa nismo baš kućni prijatelji ali to čoveku nikad neću zaboraviti. Živeo!
 
Mani se ti Brene, to je promasen traktor. Nisam ih vozio sa sada, hvala bogu, ali video sam ih u radu, (ustvari u neradu).
Znam jednog sto godisnje ne izore ni 30 ha, a stalno ima kvarove. Sa majstorom je postao kucni prijatelj.
I stranih traktora ima promasenih koliko hoces samo sto se o tome cuti.Nasi traktori su divni sta sve prozivljavaju pogotovo u losijim uslovima rada,sumama i vrletima.
Svaki ima svoje prednosti i mane.
 
Koliko sam uspeo procitati brenu kude samo oni sto je nemaju, jer su "čuli" od komsijinog brata od strica čiji je ujak imao taj traktor pa mu je crkavao menjac. Promasen traktor jer ulje u menjacu nemoze da traje ni 30god. Kako pojedinci odrzavaju traktore pravo je čudo sto je taj traktor trajao I 10god, a kamo li 30.
Ljudi koji Imaju brenu ćute I rade sa njom. Ne kazem da je traktor idealan ali za cenu kostanja koji bolji traktor te snage se moze kupiti.
Pa na kraju krajeva što Rece kolega koji je to traktor koji je 100% potrefljen.
 
Gledajte, tko god me pita za savjet da li da kupi Brenu ja ga odgovaram svim silama i predlazem da uzme 577DV. Svima je sedmica preskupa a kad kupe 5106 onda se pate ovako-onako. Istina je da nije mjenjac projektiran za teske radove sto i u samom katalogu traktora pise, on je namjenjen za povrsinske radove al jbg, svi s njim i oremo i tanjuramo pa dura bez problema. Evo, moj traktor je kod mene vec 3 sezone kupljen polovan od covjeka kojeg nisam nikad ni vidio ni cuo. Ja s tim traktorom znam polako i smireno raditi, nije to 539 da se na kocnici okrece, da se na njemu izivljava i kurta i murta. Ja sam ga kupio ja ga i pazim i mene sluzi. Problem su ljudi koji iz 577 sjednu prvi put u Brenu pa misle da to mora letjeti po njivi. Onda forsiraju gdje treba i ne treba, ulje se ne mjenja nikad u mjenjacu jer je to IMT to se na njemu ne mora, kad se djelovi kupuju ima u ponudi od kineskih, do turskih i ne znam ja kakvih sve ne pa se kupuju naj jeftiniji jer je to IMT na njega je steta kupovati nesto skupo...

Mentalitet je takav i protiv toga ne mozemo. Manite se usporedbi domacih i stranih traktora. To su pacenici koji uopce pokusavaju usporediti MF 3080 npr s IMT 5106 a o onima sto ih blate na sva zvona da nikad nisu ni sjeli u njega i odradili smjenu pogotovo nemam rijeci. Manjevicu, ovo zadnje se pogotovo odnosi na tebe koji si iz Rakovice sjeo u zapadnjaka pa sad drzis prodike nama sto vozimo IMT da cemo zdravlje ostaviti na njivi...
 
Kocnice zavise od gazde do gazde i majstora. Kod mene su radile perfektno, sad jedan tocak ne koci jer je nov pomocni cilindar propiso i pusto ulje po lamelama. U selu ima 560 stari tip sa preko 12000 radnih sati, tj na toliko je sat stao. Suv ko barut kocnice su fantazija kako koce. Ali vlasnik cim nesto zakucka, cim vidi kap ulja pravac majstor i nov dio. Tako da je diskutabilno. Naravno mokre su mokre.
Sto se tice ljenosti. Ne slazem se sa tobom nikako. Vozio sam 4 komada 560, ukljucujuci moj. Svaki je zivotinja sto se tice snage. Samo ga deri, ne bojis se da ces nesto pokidat u njemu. Na svim rotacione pumpe. Koje poslove u mom kraju rade ne trose nista, i svi sem mog rade u sumi.
Okretan nije nimalo. Zavodim ga ko M-A-Na. :osmeh:

Ovaj sto ja vozim ima oko 1300 sati gotovo nov traktor ja mislim da je 88 godiste, i kod njega je liniska pumpa.
 
Stajanje ucini svoje. Ja sam kupio svoj sa 1300 i nesto radnih sati. Ali su kocnice bile propale skroz. Krenuvsi od gumica, crijevca, semeringa i sve sto je podlozno starenju. Kosta pofino da se dovede u radno ispravno stanje.

Sa linijskom pumpom nikad nisam vozio, jednom vidio u prolazu.
 
ne znam gde da pitam pa cu probati ovde-jel ima ova kugla negde da se kupi da unutrasnja rupa bude I kategorija 22mm?jel moze to strugar da napravi?
511rvk.jpg
 
A da vidite sto su ovdje radili. Traktor ima "kuke" kategorije II a covjek ima sjetvospremac kategorije III i kulge nisu mogli naci s kojima bi prikopcali sjetvospremac na manji traktor a pokusavali su i "direktno" na kuke kopcati bez kugli pa nije ni to valjalo. Uzme majstor dvije kugle kategorije II i odnese tokaru da ih "proburazi" na kategoriju III. Mesa skoro pa i nema na tim kuglama ali zato mali traktor perja sa sjetvospremacem da se sve prasi za njim.

Sve se odraditi moze ali kako Bubu kaze, stave se caure i samo gas...
 
Ima svih vrsta kugli da se kupe,bez obzira koja je kat...ovo sa caurama nije resenje,ako je neki losiji materijal izderformisa ce se i posle nece moci da ih izbije.
 
imam neke caure sto ubacujem al sam mislio dal negde ima original!mikron nema te,sa kategorije II na kategoriju I,imaju caure koje se ubacuju a termometal cu zvati sutra!hvala :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh