Slobodna diskusija o traktorima

Pa dobro. Ne kazem. Ali se ne moze porediti sa zapadnjacima.
Vozio sam ga Montoya, da je tako dobar. Pa kupio bi njega i ostalo bi ki za jednu garsonjeru u Kladovu.
Ne bi sigurno bezveze davao tri Imt 5106, za jednog zapadnjaka.
Da imam radnike koji bi radili po 8 sati. Kupovao bi stare 82ojke i stare tipove 577, samo da teraju. Kao ranije po zadrugama.
I jos jednu stvar da dodam na Kosuticevu poruku. Nije isto kada sejes sa fergusonom, njiva ravna, nema truckanja... Ili orati sa 577 i plugom 2x35, eventualno 3x30.
To su dva razlicita posla. Moj otac ima 55 godina, moze ceo dan sejati sa fergusonom. A kada je isao na oranje sa sa Rakovicom i 577. Umarao se mnogo.
Kada sam prodao onog Dx 85, kaze njemu, kupicu opet 577, ima delova, zna svako da ga radi. Samo mi je odgovorio, ja ne idem vise na oranje.
 
Manjevicu bas tako sto se mene tice i mog vidjenja,neka raga za oranje tipa taj 5106,ursuz-zetor matori od 120ks i slicno,a za ostale sitne poslove traktor npr.MF kao sto je imao kolega Raca.
 
Pa dobro. Svako ima pravo na svoje misljenje. Ja naprimer najmanje radim sa fergusonom.
 
Клима је за све закон. затвориш се у трактор и нема буке, нема прашине ( у орањи је нема), ал у спремирању, дај без климе радити је лудост. А поготово кад видим оне западњаке како отворе пенџере на трактору од 100к евра и раде са спремачима, гермианторима. Прашина их само полива (она здрава прашина са ко зна колко отрова у себи).

Да слажем се да ти треба добар мањи трактор или још боље, не треба ти уопште мањи трактор за те површинске радове већ ти требају повеће прикључне машине за тај велики трактор. Па ће ти тако он прскати, он ће ти сејати, он ће ти бацати вештак, такође ти треба још један пар гума уз све то за тај повећи трактор. И онда онај мали трактор ти није уопште потребан. Ал то све кошта бога оца и онда нам ови мањи лошији раде код нас већине управо због тога и раде те површинске радове, док се са овим великим малко јелте к.....о у орању и у припреми, тањирању/груберисању....
 
Gledaklo sam jednog massey a 690, sa uskim tockovima, dobra kabina, cena bila oko 6000e. Bas tih i okretan bio. Pio sam vec o tome.
Kada sam nasao taj, jos uvek sam imao starog Deutza, kada sam prodao, zovem prodavca, kn kaze prodat. Ziv sam se pojeo. Izasao bi me nesto malo vise od Zetora. A stvoren bio za prskanje i spartanje.
 
Pa dobro. Ne kazem. Ali se ne moze porediti sa zapadnjacima.
Vozio sam ga Montoya, da je tako dobar. Pa kupio bi njega i ostalo bi ki za jednu garsonjeru u Kladovu.
Ne bi sigurno bezveze davao tri Imt 5106, za jednog zapadnjaka.
ma nisam ja ni rekao da je on kao noviji zapadni traktori....
nego da je od IMT traktora jedan od udobnijih
 
Zato je moj plan mali traktor sa svim mogucim njackama. Klima, prednja hidraulika, prednji kardan, kasika, kabina sa karbonskim filterima itd. Tu oko 70ks, to ce biti za sve poslove traktor. Ko ne radi puno zemlje mislim da je bezvezno kupovati traktor 100+ konja od 50k evra a radis sa njim samo teske poslove. Prskanje, setva, spartanje, prevoz, to sve radi daleko manji traktor koji je i pritom jeftiniji. Tu se slazem sa NA. Za oranje (koje je vremenski najsporija operacija po jedinici povrsine i cesto su losi uslovi) je ok uzeti neku ragu, matoru mrcinu, a sve ostalo se uradi i sa manjim traktorom dosta brzo.
Kod mene 558 samo uzore i pripremi za setvu, a fergusona koristim cele godine. Evo i sada ce za koji dan gradje da iznosi iz vocnjaka, a posle toga ide u prihranu psenice odmah. 558 napravi oko 100 sati godisnje, pravio je dosta vise dok se bralo u klipu sa beracem. Ferguson koji radi voce napravi 80-90 sati, ferguson rasiren na 150cm je napravio za sezonu 190 sati, a 533 ce praviti jedno 50-60 sati.
 
@ bojcetic to je prava stvar. To sam ja hteo da uradim, gledao sam traktore od 80ks, za sve poslove, na nekih 80ha.
Gledao sam Zetora, ali je bio oko 35000e. A imaju i oni kvarove, iako su novi.
A za tih 35 hiljada, se moze kupiti, dobar traktor od 100-120 ks, i manji od 70-80ks. Pa opet imas dva traktora.
 
Sta fali traktoru od 100 konja u setvi i prskanju? Meni IMT traktori prosle godine nisu napravili ukupno 150 sati. Claas sam je napravio preko 500. Sto znaci, traktor za sve moguce operacije. Po meni bi pre bila ludost kupiti traktor od 70 konja sa svom opremom koji sa tom opremom kosta 40000 evra i onda skontas da opet moras da ores jedno kj za sat i po vremena i sa 2 brazde..
 
Kod mene 80-90ks ore sa 3x35, provereno...
Montoya ti 3060, su dosta skupi, ako se kupuje u fabrickom stanju. I kazu da imaju dosta kvarova. Mada ne mora da znaci, neko se zali i na Deutza.
 
А шта фали трактору од 120кс у сетви и прскању, расипању вештака?

Много бре ми филозофирамо око те технике, а сви су они не мали већ малецни за оне велике тракторе како их ви називате...

Сви они могу да буду универзални само зависи колко ћемо се ми пружити да им то омогућимо....
 
Upravo tako, tko radi vise zemlje taj ima 90-100ks traktor za povrsinske radove. Ovdje nisu htjeli prodavati case JX traktore ljudima koji su rekli da ce s njim orati i raditi teske poslove, zasto, jer za to on nije namjenjan. Ima bocne reduktore kao stari ursusi i ljudi s njima misle ici orati jer je to 90ks pa moze... Onda ispadne da je CASE sranje jer se u brazdi potrga. Standardna oprema su im je neke siroke ni uske a visoke gume koje rade sve moguce operacije sto se tice prskanja, prihrane, kosnje sjena itd... Moze i u transport, sto da ne, standardna oprema klima, i dva para hidro uticnica i opcenito gledano jeftin traktor a za te poslove sto Bubu kaze, RODJEN

E, sad, ko misli raditi bas sve sa 100KS taj gleda nesto kvalitetnije, elem, Bubu uzeo claasa koji case JX pojede za dorucak, nije to bez vraga...

Nama manjima je jos uvijek za sjetvu i prihranu dovoljan traktor 50ks i bog da te vidi ;) Evo, kolega ovdje radi nekih 120hektara zemlje i kao "mali" traktor ima 577 nove linije s uskim i sirokim kompletom zadnjih tockova i toliko mu je dobar da je prodao 539 jer za malog stvarno vise nema posla...
 
Ljudi, a da li moze da se rlprihranjuje psenica sa gumama 18.4? Neki kod nas tako prihranjuju, ali nisam primetio da li pravi neku stetu?
 
Moze i sa sirim:

qoadg0.jpg


a moze i da se seje sa tim istim gumama:

2d6lkhw.jpg
 
Nazad
Vrh