Slobodna diskusija o traktorima

Servo na 539? Mislim da nema potrebe, dovoljno lako ide i bez serva. No, ipak, kako ko voli...
 
Kako proveriti da li struja uopšte dolazi na grejač traktora, sumnjam u ispravnost brave za palenje, jer je grejač zamenjen stavljen nov Iskrin, ali ...? hvala.
 
Ma probao sam unimerom , skinuo žicu sa grejača i povezao je ovako sa unimerom kao na slici, zatim okrenuo kontakt na bravi za startovanje traktora u položaj za grejač nekih 10-ak sekundi ali ništa se nije očitavalo...
Da dodam, radi se o IMT 539 i do ovih prvih mrazeva je palio uvek iz prve, sad jutru iz 2-3 puta pa reko da vidim da mu olakšam dok još ne zahladi. Od kad je kupljen pali se na levu stranu, na stranu grejača, na desnu stranu nije reagovao.. Vidi se da je brava zamenjena ali izgleda da nije lepo povezana, izgleda da grejač preko brave nije ni povezan a i to što je povezano umesto na desno ide kontra...

unimer.png
 
Pa cuje se kap pukne onako, oslusni ga na cevi od filtera vazduha, bar se kod mene tako cuje, posle toga bez omaske pali na minus 10.I stavi neki relej da sacuvas bravu, inace imas da se namenjas ovih novih brava.
 
Najbolje ti je da ugradiš jednu lampicu koji pokazuje kad radi grejač. Ja sam tako uradio uzmeš onu malu lampicu koji koriste i za kontakt. Jednu žicu vežeš za bravu na koji daje struju za grejač a drugu za masu.
 
Probaću sutra, pipao sam i rukom oko grejača ali ne osećam razliku u temperaturi ako se i može tako osetiti....
Ne da se moze osetiti nego se mozes cak opeci,najlakse ti je isprobati dal dolazi struja ,neka ti neko drzi gejac na bravi ukljucen a ti skini zicu sa grejaca i predji ovlas preko grejaca ako varnici dobija struju.
 
Nece to tako da ti pokaze nista, nemas masu. Jedan kabel od unimera na zicu koja dolazi na grejac, a drugi negde na traktor, neki saraf, ali da nije zardjao. Onda kad das komandu na prekidacu treba da pokaze napon od 12 v, ako je ispravan prekidac. Ako imas struje, a ipak ne greje, onda je gecrk grejac.
 
Amperazu ako meris kabal od grejaca moras raskaciti i na kabal jednu pipalicu od unimera a drugu na izvod na grejacu. Mada tu je struja dosta veca verovatno od one koju unimer moze da izmeri i mozes spaliti unimer.Kako stoji na traktoru sve stavis pipalicu bilo koju na kabal -izvod grejaca a drugi na masu prebaci na okretacu na jednosmerni napon veci od 20V i gledaj. Ako pokaze bravica je ispravna , a ako stoji na nulama dovoda napona nema. Probna lampica je mama za takve kvarove
 
Ma ima ti probni lapica kod kineza za 1oo dinara,i rade posao meni vec par godina i nije crkla,al ja uvek pre neg sto stavim grejac probam ga na punjacu za akomulator,minus na njega plus gde dolazi zica i ako usija zica u njemu dobar je.Namenjo sam se ti grejaca ,posto zbog salasa mi trebo traktor i po najacoj zimi.
 
Danas pizdarija sa grejacem na rusu nije mi radila zarna lampica,da vidim sta je skinem grejac stavim direkt na akumulator radi greje uzari se,stavim ga na traktor nece svu instalaciju smo prekontrolisali sve ok....ajd da ponovi skinemo grejac kad ono na jednoj strani gde ide zica u maticu zica u prekidu pukla ali stoji nategnuto i dobija neki kakav takav kontakt,to smo zavarili i sad radi odlicno i zarna lampica i grejac.
 
Ima posebna tema o tome. Uglavnom, uzmi sto kvalitetnije ulje tvoj dzep dovoljava, ili 15w40 ili 20w60 sa api-cf4 standardom (ako se dobro secam sta je stalker pisao).
 
Nazad
Vrh