Slobodna diskusija o žitnim kombajnima

Ne znam koja su sita, oni su to stelovali. Inace taj kombajn je jako lepo radio kukuruz. Mana po meni je Zmaj adapter koji lose tarupira i prosipa vise od Capela na primer. Vec sam pisao da Zmaj sa nekim dobrim 4r adapterom bi bio odlican za kukuruz. I za psenicu da je heder 3-3.5m bi bio odlican. On je konstruisan kada je prinos psenice bio 5t/ha maksimalno i to za taj prinos radi odlicno, ali sada je doslo 5t/kj i nije kadar.
 
Kukuruzna sita, gornje otvorite malo, i nema da prosipa. Donje otvorite toliko da ne ide na povrat, a da ide cisto, i ceo zahvat može da hvata.
Ne znam po kojoj teoriji 143 ovrši više od 142? I to 5 jutara? Ako su isti motori, 142 može brže da se potera, jer su mu transporteri na lanac, a dok je na 143 na kais, I hoće da zaguši.
No, ne ubedjujem nikoga oko učinka.
Zavisno od sorte, ali 4t može da se vrši oko 4km/h što je 1. brzina pun varijator. Sve ispod toga može drugom.
Moze 4km/h ako je psenica tipa Avenue a kad vrse npr. Pobedu gde je ove godine slama kao trska i plus nedozrela mora 2,5km
 
Kukuruzna sita, gornje otvorite malo, i nema da prosipa. Donje otvorite toliko da ne ide na povrat, a da ide cisto, i ceo zahvat može da hvata.
Ne znam po kojoj teoriji 143 ovrši više od 142? I to 5 jutara? Ako su isti motori, 142 može brže da se potera, jer su mu transporteri na lanac, a dok je na 143 na kais, I hoće da zaguši.
No, ne ubedjujem nikoga oko učinka.
Zavisno od sorte, ali 4t može da se vrši oko 4km/h što je 1. brzina pun varijator. Sve ispod toga može drugom.
Ja sam imao i jedan i drugi. Tata i ja smo vozili. Ja 143, tata 142 i ja sam uvek brze isao od njega bez obzira na psenicu. Ali 142 u 4 tone po kj i 4km/h nikad nisam mogao da idem a da uradim kako treba i da obrijam njivu a ne vlat samo da pokupim. Motori su im bili isti, brze je istresanje na 143, ne znam da li je ovrsena i neovrsena masa brza. Ne znam na koju foru ali sam uvek isao brze. I sto se tice remena na ovrsenoj masi,meni nikad nije bilo proklizavanja,a punio sam bunker do gore.
 
Zato sam napisao zavisno od sorte. Mada i avenue ako se kosi do dole, ne može ni nju. Jedan kod nas, kosi samo vlatove, pa moze svaku sortu, ali zato prosipa iza... Kod mene je motor 130ks, ali idealan bi bio od 160ks zbog sečke, samo je pitanje kako bih kombajn sve to podneo. Slaba limarija, mali ležajevi, tanke osovine.
Bojceticu, što kažeš, kukuruz radi dobro, ali samo one sto se lako krune, i tada ide lepo, ukoliko je kasniji fao za branje, tada već tuče dob samo tako. Kukuruzni heder mu je najslabija tačka, ako ima roto sečku, lose tarupa, a kad se spusti da seče do dole, heder ima velik nagib, pa klipovi ne upadaju ravnomerno. Zitni bi mu bio taman od 3,6-3,8m, najviše zbog pologa, ovo sve ispod je malo i kad je godina kao ova moras da jurcas, a kosa nije kadra da isprati. Meni se kukuruzno sito bolje pokazala zbog rastura, i sve sa njima radim. Zitno mi stoji.
Prekidam da nam ne lete kartoni. Izvinjavam se moderatorima za nepotrebno skretanje sa teme.
 
142 kad ovrše danas 5 vagona to je puna kapa, 130ks okreće zmaja i sečku pevajući, kaki crni 160ks može samo trošiti gorivo više, 4km sa prinosom 4t po kj bez rastura uf ali no, 5t po kj vroo više puta i ide to i sa punom kosom samo polako 2-2,5kmh.
 
Zavisi sve od uslova rada.Pre neki dan sam uradio 9kj za sat i po vremena a takodje sam i dva jutra radio sat vremena.Na 9kj prinos 1800 kg/kj,brijao do zemlje kao da radim soju da bih pokupio psenicu a na dva jutra slama od 80cm,jaka,zelena,zrnu vlaga 12% i prinos 4700 kg/kj.Mnogo faktora utiče na rad kombajna.
 
Ja idem 4-4,5km/h maksimalno,u dobrom zitu 4t pa nagore,brije se do zemlje.
Zmaj i 12-14kj danas i kraj,nemoze da propusti,kad udje u muku upisa se.
 
142 kad ovrše danas 5 vagona to je puna kapa, 130ks okreće zmaja i sečku pevajući, kaki crni 160ks može samo trošiti gorivo više, 4km sa prinosom 4t po kj bez rastura uf ali no, 5t po kj vroo više puta i ide to i sa punom kosom samo polako 2-2,5kmh.
Sečku za slamu okreće ladovina? Kad kosiš do dole, kontra noževi okrenuti da seče najsitnije? Bas bih to da vidim. Ne bi džabe svi stavljali jače motore u novije kombajne. Hidro pogon, tj pumpa im oduzima dosta snage, ali secka najviše u pšenici. Na zmaja ova naknadno ugrađena secka, bi trebala imati mnogo veće obrtaje da bi to radilo kako treba. Kod mene je od firme Vektor, iz Beceja, i ide preko bitera, ali bolje bi radila da je preko motora. Ovako preveliko opterećenje ima desni ležaj bitera.
 
Nevidim potrebu za jačim motorom od 130ks kad zmaj ima 4 slamotresa i slabiji protok mase te samim tim nemožeš da ga vitlaš a sečku će nositi u toj kombinaciji bez problema i nemožeš je preopteretiti i da sečkaš najsitnije, ja imam sečku na zmaju već 8-9 god. i s46 i ide to bez problema i sve što proguta iseče ali bi godilo još 20-25ks da bi bilo sve potaman, sečka može odneti 10-15ks na zmaju neznam kakva da je slama, meni pogon ide sa motora i tu je možda malo prednost ali bez obzira 130ks sasvim dovoljno.143 sa kaminsom 122ks radi dobroi nosi ga bez problema ali no.
 
Kod mene je fabrički Tam 130ks, I po meni treba jos jaci motor. S46 kod nas se muči sa roto seckom na kukuruzom, a ne sa slamom, ali no, svako ima neki svoj osećaj.
Stavljao sam ja ponovo dijagram za taj "čuveni" mečkin motor, 352 ima oko 100ks, dok 352A oko 122-125ks.
 
Nazad
Vrh