Slobodna diskusija o žitnim kombajnima

@mixer87kac Koliko robe skineš u vagonima, pšenica, suncokret, kukuruz, soja, kad ceo dan kosiš? Ovaj je kosio pored mene, parcela 30kj ili nešto malo jače, prinos oko 3t, po prevozu koliko sam ispratio, pa je mogao skinuti.

Kad se kosi nisko i pazi na rastur, ne može se ići brzo to stoji,sto Matic kaže. Ali neko gleda da što pre skine, bez obzira na rastur i jos kosi visoko, pa zbog toga ima veći ucinak. Mada, prinosi se ove godine drastično razlikuju, pa tako i učinak, pa nije bas za poređenje moj kraj, i krajevi gde je rodilo 5t.
Pšenice oko 8 vagona, soje može i preko 6, a kukuruza za ceo dan 150 tona sa kipovanjem na leniji...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Milovane ovako skine 10 vagona pšenice i mislim da je to sasvim dovoljno za dan.Širi heder ne bi bio zgoreg ali ne bi išao brzo kao sa ovim što ide pa mislim da bi bio na istom.
 
Imao jedan gazda kod nas 142. Seje dosta pšenice i kukuruza. I on kaže sa 142 nikad više od 10 kj nije radio na dan.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
Kada je dobra psenica 4t po kj i vise 142ka deset kj max i da ides na njivu kada uprzi i da se vratis pre rose. Oni koji jure pare jos kada je godina kao ova pokose sa Tukanom 35 pa do 50kj na dan. Ali taj dan je nekom vec od 8 u psenici pa do ponoći.

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Tucano bez APS i sa APS dva sveta. Steta sto kod nas u selu su svi 320, a u susednom selu ima 430-440 nisam siguran. Ono je druga dimenzija kombajn.
 
Kada je dobra psenica 4t po kj i vise 142ka deset kj max i da ides na njivu kada uprzi i da se vratis pre rose. Oni koji jure pare jos kada je godina kao ova pokose sa Tukanom 35 pa do 50kj na dan. Ali taj dan je nekom vec od 8 u psenici pa do ponoći.

Sent from my S60 using Tapatalk
Baš tako .142 uspe da pokosi oko 5 vagona kada kipuje u hodu.
 
Baš tako .142 uspe da pokosi oko 5 vagona kada kipuje u hodu.
Ja sam mojom 142kom pokosio 7,5 vagona u tabli, sa kipovanjem u mestu. Jos sam čekao prevoz, oko pola sata, znaci verovatno bih pokosio I 8vagona. Prinos je tada bio kod mene od 5 do 5,5t/kj. Verovao neko ili ne. Mnogi se u selu čude kad kosimo uporedo sa nekim.
 
Uvek, skoro za svaku parcelu, ukoliko se razlikuje prinos. Da moze ici što brže, a da nema rastura. Neko ide rukom iza kombajna i drzi ruku, i gleda da ne prosipa. Ili razgrnemo slamu, mada ovo prvo mi je preciznije. Dozvoljeni rastur je oko 2%, ukoliko je kritično vreme, na rastur ne gledam toliko, jer više gubim ako pokisne. Iza kombajna se ne zeleni nikad, ako na to misliš. Dok npr iza Claas-a, tepih zeleno, mada to se forsira da se što pre skine, kombajn guta, ali sita ne mogu odraditi. Kod nas skidaju mnogo više sa tucano npr nego ovde što se piše.
Prošla su vremena kad se sa zetvom kilavilo po mesec dana, jer je vreme davalo, a sad je dobro ako prži nedelju dana. Ovde pitam za učinak, jer zmaj postaje mali za danasnje vremenske situacije.
 
Poslednja izmena:
Case kombajni idu neverovatno dobro,a psenica kao da je prosla kroz selektor. Ja sam odusevljen sa Case-om Axialcom
 
Moj neki utisak, da svi ti novi kombajni, za svoju propusnu moć, treba da imaju duža sita. Gutaju masu kao nesveti.
A Axialc je specifičan, ukoliko ima malo zelene mase prosipace skroz pozadi na sečku, a verovatno i na sita, ako se potera, kao i tangencijalni sistem vršilice. Meni je vršio soju pre 2god, pa ono roštilja na one razbacivace pleve kao mitraljez, a senzori ne pokazuju skoro nikakav rastur. Prvo sam mislio da su mu sita pritvorena, pa ih otvorio dodatno, pa kad ni to nije pomoglo, rekao mu sporije da vozi. Kad kasnije saznam da ukoliko ima zelene mase, nema pomoći, jer mu se blokiraju segmenti na korpi/podbubnju i da se mora voziti sporije.
Povela se tema u skroz nevezano sa claas kombajne, pa moderatori ako su voljni, neka prebace odredjene postove u "slobodnu diskusiji o kombajnima"
 
Ja sam mojom 142kom pokosio 7,5 vagona u tabli, sa kipovanjem u mestu. Jos sam čekao prevoz, oko pola sata, znaci verovatno bih pokosio I 8vagona. Prinos je tada bio kod mene od 5 do 5,5t/kj. Verovao neko ili ne. Mnogi se u selu čude kad kosimo uporedo sa nekim.
Dok sam radio kod prijatelja. 10kj psenice sa kipovanjem u hodu smo radili. Zavisi od prinosa ali tu 4-5v uradi. Kada je psenica 50+ m/kj mora da se hvata manje od punog zahvata jer prosipa nazad iako ide najsporije moguce.

Tucano APS u psenici heder 5.4m ide kao mutav i posle kise ne nice nista veliko. Po meni moze sa uradi zmaj 142x3 vagona robe levom rukom.
 
Upravo to. Kada je prinos 5 tona po kj z 142 ne moze punu kosu da tera. Dok sam imao 142 i 143, z142 10 jutara uradi i ides kuci srecan, dok 143 uradi od 3 do 5 jutara vise od 142 i to im je maksimum ne mogu vise nikako uraditi. 4 vagona psenica im je maksimum na dan i to puno radno vreme bez stajanja.
 
Kukuruzna sita, gornje otvorite malo, i nema da prosipa. Donje otvorite toliko da ne ide na povrat, a da ide cisto, i ceo zahvat može da hvata.
Ne znam po kojoj teoriji 143 ovrši više od 142? I to 5 jutara? Ako su isti motori, 142 može brže da se potera, jer su mu transporteri na lanac, a dok je na 143 na kais, I hoće da zaguši.
No, ne ubedjujem nikoga oko učinka.
Zavisno od sorte, ali 4t može da se vrši oko 4km/h što je 1. brzina pun varijator. Sve ispod toga može drugom.
 
Nazad
Vrh