Slobodna diskusija o žitnim kombajnima

Uvek ce se naci njiva da ne mozes napraviti krug. Imam njive od 330 m duzine do 1560m duzine. I kakav kombajn treba da imam? Koji god da uzmete bitno je da bude ispravan i da radi, nebitna boja i brend.
Bitna je boja, tj.brend. Dok je sve u redu dobro je, kad u sred sezone u sred posla dođe problem onda to dođe do izražaja itekako.
 
Radi se o New Hollandu TC 5060. Malo se dvoumim kako ce ici 5redi adapter u 6r sejalicu. Jer covek u selu radi tako i kaze mi da ce menjati za 6r jer mu negde pravi problem gde.su sastavi obara vrstu.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Када роди добро кукуруз, код нас 98сл макси са 6р није могао на дужи од 560м да обрне круг. Морали смо одвући приколицу на други крај њиве да искипује нешто кукуруза како би изашао...а његов је бункер 6200л....
 
Mi isto nemamo problema sa time, problem se javlja kad neko dolazi u usluge sa redovima na 75, a sije se na 70.
To je bas problem, radio mi jedne godine kolega sa 6-rednim adapterom koji je na 75 a meni sve na 70, prvi krug je sestu vrstu samo obarao a onda je kosio po 5 i to je jedva hvatao dosta onih sa strane gde je klip bio nize se samo savije i provuce ispod.
Sto se sastava tice tu nikad nije bilo problema, bas treba da se omasi sastav pa da ga ne uhvati, 15cm +- prolazi bez problema a ako se promasi vise od toga onda i treba da ga pogazi, pa bar taj markir nije tesko nastelovati.
 
Meni je recimo daleko bolja opcija da je kombajn 5 redova nego 4, ako je sijačica 4 reda, a isto ne vjerujem da bi bio problem ni kada je sijačica 6 redova. Većina kombajna je preširoka za 4 reda, ali ljudi guraju da stane, pa kada je sastavni red sužen onda ruši li ruši.
A kada može kombajn širinom da stane iza 5 rednog adaptera uvijek mi je bolja opcija 5 nego 6 zbog težine šestorednog adaptera.
Sa kapacitetom bunkera kod nas nemamo problema, jer su parcele većinom kratke, a slabo kukuruz rađa tako da nas to nikada ne muči :sjasi:
 
5 redi moze da prodje kroz saobracaj, a 6 vec znatno teze, a onda mora 6 redni preklopni, a to vec povlaci dosta vise para i za adapter i za kombajn
 
Po meni je bitno da imate delove sto blize, i kada dodje do kvara da deo imate kod sebe u roku od par sati. A ne da kupite Sampa (bez uvrede) i da se nadate da ce te dobiti deo do kraja sezone. Npr. kod mene u krugu od 20km ima najvise delova za John deere, Deutz Fahr i Claas, mada necete kod njih naci reduktor kose ili tome slicno. Ja sam claas-a prvenstveno gledao jer mi se navise svidja, a i zbog toga sto nedaleko imam generalnog uvoznika za Claas-a. Ali posto su cene claas-ova otisla u nebesa pao je Deutz. Mada sva tri brenda koje sam gore naveo su slicni, samo je neko prvi stavio joystick, neko hidromat, neko multicrop itd.
 
Kolege da li znate gde mogu da se kupe otkidacke ploce za standardni djurin adapter? Zvao sam na dosta mesta i niko nema. Dosta su potrosene pa ne mogu vise da ih skupim a kukuruzi sitni…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh