Skladištenje zrnaste robe

Polovni telehendleri idu od oko 20 hiljada eura,najjeftiniji i izradjeni, i tu remonti znaju biti bas skupi,bolje resenje su ovi mali ult-telehendleri kao,kineski,indijski ,ciji god ,cena 19-23k eura,kako koji ,nove masine ,isto moze izduziti malo kasiku i sigurno kipuje i u visoke kade.
Koliko su inace visoke te kade ,od zemlje do gornje ivice stranice ?.
 
4m od zemlje do vrha stranice. Sto znaci da uredjaj koji bi sipao mora dignuti na 4.5m da ne bi kacilo nista. Traktorom sa kasikom + spirala sa kosem to je isto improvizacija i petljancija. Kasika mora biti 2m3+ da bi u 13-14 kasika napunio vozilo
 
Izvodljivo je. Napravis simulaciju rasipaca za vestak. Ugao je dosta da.bude 40 stepeni.
To bi mi bilo najbitnije na delu gde ce dole biti prekrupac. Sada nije problem kada se radi ja budm gore pa guram cale dole bungura i ide to. Ali ako je vec moguce izbeci gore guranje zrna. Za ove ostale celije koje ce sluziti kao skladiste i da se izlopata 1t pri kraju nije strasno.
Spustio sam donje mere na 2,1m i prosirio sirinu na 4m mislim da bi trebalo stati oko 150-200t robe. U ponedeljak cu videti sa jednim arhitektom sta kaze kada mu iznesem svoje idejno resenje.
 
Dobrinčan, kada sve dobro isprojektuješ uporedi cenu te investicije po m3 sa limenim silosima. Baš me zanima kakav će odnos biti. Vidjao sam da ljudi prave silose koje pune sa pužnim transporterima,ravni podovi i takodje pražnjenje ide sa spiralom koja ide kružno po podu silosa. Nadzemni konus kod silosa je najbolja moguća stvar ali i najskuplja.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
Mislim da ce dosta jeftiniji biti limeni silos. Ako kao sto sam vec spominjao u limeni mora iskljucivo jus vlaga.
 
Drugar zidao betonskim blokom silose. 5 celija u nizu, svaka po 100t. Usipni kos, horizontalni transporteri da ne ide u visinu dodatno. Nikad nisam pitao koliko ga je kostalo. Ali je odradjeno vrhunski.

I mi gledamo tako nesto da odradimo ali nikako tetka iz kanade da pripomogne.


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
I ja trenutno smišljam prepravku čardaka za smeštaj robe u rinfuzi. Imam nameru da u sezoni otkupa ni jedno jedino zrno ne nosim kod otkupljivača na prag već u svoje skladište. Kada se sezona otkupa završi mnoge stvari su tada mnogo jasnije.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Čuvajte se kada ulazite u ta velika skladišta u kojima je sloj kukuruza jako debeo (silosi), posebno ako je silos "načet" tj. kukuruz je već ispuštan.. Propadanje u kukruz je apsolutno smrtonosno
 
. Ako kao sto sam vec spominjao u limeni mora iskljucivo jus vlaga.
Ne štima mi ta priča nikako.... Mi smo naš čardak uglavnom zatvorili limom (90% u selu su limom zatvoreni) i sipali smo i sa 16 vlage pa nije bilo nikakvih problema. Imam deo koji je zatvoren sa alu mrežom protivU komaraca pa i tamo zrno miruje kao i u limenom delu... Niti podiže niti spušta vlagu....
 
Ne štima mi ta priča nikako.... Mi smo naš čardak uglavnom zatvorili limom (90% u selu su limom zatvoreni) i sipali smo i sa 16 vlage pa nije bilo nikakvih problema. Imam deo koji je zatvoren sa alu mrežom protivU komaraca pa i tamo zrno miruje kao i u limenom delu... Niti podiže niti spušta vlagu....
I ja sam u moj cardak opsiven zicom sipao kukuruz i sa 16,5% vlage bez problema. Ali drugar koji ima metalni silos 100t je ostavio sa 15 ili 15,5% i kaze pokvario se.
 
Nešto drugo mora biti u pitanju.... Svake godine napunimo čardak do jaja (bude više od 100t) i limeni deo i žičani deo i nema problema. Čak sam imao slučaj ove godine da je salonit ploča propustila kišu i imao sam na tom delu pokvarenog kukuruza ali samo pri dnu možda 20kg jer se tamo zadržala voda.... Njemu je ili bila veća ulazna vlaga ili temperatura ili nešto treće ali lim nije uticao da se roba pokvari sigurno.
 
Ja baš hteo spomenuti lom, kad eto ljusha napisao... Znam za slučaj, pouzdano, da je sipano u dva silosa od preko 100t svaki, bez loma, sa vlagom 17,i bez problema je dočekao leto.. Čak je jedna količina tog kukuruza stajala u fap-u i mojoj kamionci godinu i po dana...
 
Nebi sr
Evo kako sam ja odradio ambare ove godine, što se istovara tiče dva radnika mi uzmu 2000 dinara po kamionu plus klopa i piće. Spirali treba oko 2 ipo sata da utovari kadu od 30t , šiberi su 160 mm ali su bočno postavljeni pa spirala nije baš maksimalno upošljena.

Dobricanin moj ti je savet da se ne cimaš mnogo oko istovara, nije to neka lova platiti.
Kakvi crni radnici , pa to je proslost i to daleka . Kako naci radnika da utovari kukuruz nikako mi nije jasno ? Pa sta taj radnik da radi drugi i treci dan , od cega da zivi ? Nece valjda sjediti nezaposlen i cekati da ga ti zoves da tovari jedan dan. Svaki dan se mora jesti i sipati gorivo u auto.
 
Misli na cigane verovatno,takvih ima i kod nas ali sve manje i teze,nakote po 3-5 dece pa socijala,ovo ono ,izvuku po 35-40+ hiljada mesecno od drzave i onda ih bole kur.. nece ni da rade.Zato i ja gledam sve masine da radu, sto manje da zavisim od takvih radnika jer im i 300 din na sat postalo malo.
 
Bio sam dnas kod arhitekte u vezi izgradnje ove moje ideje. Koliko mi se cini nece to bas moci tako,tj ono sto arhitekta predlaze meni se bas i ne svidja... Verovatno cu morati traziti drugaciju ideju,tj da se od temelja krene sa zrnom,bez praznog prostora dole.
 
Samo ti njega od zemlje i 6m siroko spoljna mera da ti eventualno puni materijali za ojacavanje sve pasuju. Kod mene je 4m i da pravim ponovo pravio bi 6m
 
Nazad
Vrh