Skladištenje zrnaste robe

Za rasusivanje dasaka je resenje na cilkularu odnosno frejzeru napraviti falc dubine par cm i u njega ubacis lesonit izmedju dve daske koji ih spaja i onda daske mogu da rade a za lopatanje platis 2 obojena i uzivas

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
U podnom nema lopate ako imaš čime da utovariš robu, u suprotnom je nahebo ko žuti.
Kod Dobrinčanina će svaka ćelija imati konusno dno-znači nema lopatanja.
Dasaka-daski neće biti jer sve zida.
 
Sto ne uzmes neki polovan silos, onaj sa ispustom na sredini? Samo odradis dobre stope za njega.
Ima drugar u selu metalni,kaze iskljucivo jus vlaga u njega i ni 0,5% preko toga. Hoce da se greje i pokvari vrlo lako. A i ne znam gde bih ga namestio,velik mi je u precniku.

A liveni betonski silosi?
Koliki je njima precnik Maticu? Ali svakako ako bi se resio za silos pored bi morao praviti prostoriju za prekrupac.

Ja sam pre 3g pravio ambar, moj ti savet da napravis podno skladiste makar 10x10 ili kupis/napravis konusni silos. Sve ovo drugo ima lopate i krpljenja rasusenih dasaka.
Bila je opcija podnog skladista i svidja mi se,ali mi se onda javlja nedostatak tih manjih supica da kazem ostava. Nemam gde drzati drva i jos kojekakvih tih sitnih predmeta jer bi to podno skladiste doslo sada na ove postojece objekte...
 
U podnom nema lopate ako imaš čime da utovariš robu, u suprotnom je nahebo ko žuti.
Kod Dobrinčanina će svaka ćelija imati konusno dno-znači nema lopatanja.
Dasaka-daski neće biti jer sve zida.
Pa da,koso dono sa ispustima(kasnije u planu koficasti elevatori ili nesto slicno). Da drvo je iskljuceno iz price iz tih razloga. Ali i koliko sam video iz iskustva uvek bude manje ili ne bude uopste ziska u ambaru(betonskom) u odnosu na kotobanju opsivenu zicom.
Svakako je u planu uzimanjeprednjeg utovarivaca na fendta i podno skladiste je nekako najednostavnije udjes iskipujes poguras i gotovo...ali ogranicen sam prostorom.
 
Da li vi koji imate slicna skladista ostavljate oduske za vazduh i provetravanje?
Isto sam razmisljao da li ima potrebe recimo ako zamislimo da je na ovoj slici ploca od jedne celije 5x4 i ova veca srednja rupa je siber za ispust,a ove 4 manje ostaviti kao odusak(odgore bi bila stavljena neka mreza da zrno ne propada) i da sluzi kao otvor za fumigaciju(da se stavi tableta u tu cev i odole adekvatno zapusi.
 
Utovarivac na fendu nece ti puno pomoci. Telehendler i podno skladiste najbolje resenje. Kod nas je rad telehendlerom 5000din/sat a utovar kamiona 2500din/kamion. Traktor sa kasikom ima mali kapacitet kasike (500kg) i ne moze da sipa u duboke kade. Da uzgrce u slladistu takodje ne moze jer tockovi upadnu u robu i ne moze da gura.
 
Onda definitivno cu praviti ambar pa kako bude. Sve sam manje vise smislio jos samo da vidim da li da dodam ove cevi za hladjenje tj ventilaciju i da cujem ponudu izvodjaca. :)
 
Kako god napravis samo da sto vise samo iscuri bez lopate. Izdignes da mozes podvuci spiralu ispod. Nije problem da ti ostane 500kg pa to izlopatati, kod mene samo iscuri 40% a 60% kicma trans. Kada sam pravio samo da ispadne sto jeftinije, sada da pravim sve bi drugacije.
 
Zato i mislim da kosa ploca bude sa 2 strane,ne znam da li je izvodljivo napraviti betonsku kosu plocu sa sve 4 strane?
 
Po mogućnosti napravi kupasti oblik dna. Ako napraviš ploču sa 4 strane, onda će možda-sigurno ostajati robe po ćoškovima. Ne puno ali taman dovoljno da iritira.... U krajnjoj varijanti napravi montažno dno od lima pa će u slučaju da ti smeta biti i montažno. Znam, komplikuje proizvodnju i poskupljuje, ali eto to mi palo na glavu da ti predložim.
 
Dobrinčan, kada sve dobro isprojektuješ uporedi cenu te investicije po m3 sa limenim silosima. Baš me zanima kakav će odnos biti. Vidjao sam da ljudi prave silose koje pune sa pužnim transporterima,ravni podovi i takodje pražnjenje ide sa spiralom koja ide kružno po podu silosa. Nadzemni konus kod silosa je najbolja moguća stvar ali i najskuplja.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Svako pomeranje od tla poskupljuje. Mene je tona smestaja izasla oko 25e i od toga jeftinije moze ali na velikim objektima tipa 30x30x6m po uslovom da se tovari 4m itd.
Ta kruzna spirala koja navlaci robu na glavnu spiralu sam vidjao po USA klipovima. Njihovi farmeri tako rade vecinom.

Nismo pitali vaznu stvar. Koliko tona ti zelis tu da smestis?
 
Da se samo vratim na fenda i kašiku, pre 10 g kod nas u jednom magacinu Milenijum iz BNS-a je radio otkup. Imali su ulta ne znam koje marke znam da je naš domaći ili oktobar ili radoje. Više je bio u kvaru nego u pogonu. Za vreme kvara je dolazio je čovek iz BNS-a sa nadimkom Pustaroš verovatno ga članovi iz tog mesta znaju koji je sa 577 i kašikom utovarap preko 10 kamiona dnevn.
Kažu momci koji su tada radili da je jedan dan utovaruo 19 kamiona.Da li je istina iki ne ne znam ali znam da je dosta vremene provodio tamo a kamioni su išli pa su išli.
 
Radim sa 577 I 82kom sa frontalima, adut, I zmajevku mi teško uzvršiti a kamoli kamion tovariti... Inđijska zadruga dok nisu kupili telehender su tovarli sa ultom, ali su za kamion iskopali trenč da bi bio niži jer isto ni ult nije mogao da tovari tako visoko..
 
Video sam da su za takve namene ovi otkupljivači što imaju podna skladišta napravili jedan veliki pužni transporter fi200-250mm i sa njim pune kamione.Imaju traktor sa kašikom i veliki koš na pužu i onda sipaju kašikom.
 
Evo kako sam ja odradio ambare ove godine, što se istovara tiče dva radnika mi uzmu 2000 dinara po kamionu plus klopa i piće. Spirali treba oko 2 ipo sata da utovari kadu od 30t , šiberi su 160 mm ali su bočno postavljeni pa spirala nije baš maksimalno upošljena.

Dobricanin moj ti je savet da se ne cimaš mnogo oko istovara, nije to neka lova platiti.
 
Nazad
Vrh