Skladištenje zrnaste robe

Jedino mu prednost visina dizanja,i kome je bitno okretnost,najvecu prednost dajem kombinirki ipak.Naravno ne nekoj igracki,tipa ono imt kombinirka i drugi proizvodjaci gde je maltene na traktor nabacana prednja i zadnja kasika,nego ozbiljnija ,teza i jaca masina ,od tipa JCB 4cx i slicni.I on uradi isto sto i telehender ali moze jos i kopati temelje,kanale ,porume ,stagod.
 
Nije im ista namena. Kada bi uzimao pre bi uzeo kombinirku tipa 4Cx (i 3cx je dovoljno). Telehendler je za profi stocare neophodna stvarcica. Utovar/istovar sve moguce robe odlican. Prednost od viljuskara je sto tolerise los teren. Kod podnih skladista je takodje nezamenjiv za uzgrtanje. Nagura na 3-4m visine lagano. Meni su proletos vadili i panjeve sa kasikom posto kombinirku nisam mogao docekati. Panj od jelke 17m stablo izvadio za 10min. Kombinirka bi za 5min jer je specijalizovanija za taj posao.
 
Evo mog silosa od armaturne mreze i pocinkovane sito mreze 3x3mm. Hvala clanu "Zoran" na savetima. Na stovaristu nisam nasao na stanju armaturu 6-icu 10x10cm (ista se porucuje i ceka) pa sam za donju zonu uzeo 8-icu 15x15cm a za gornju 6-icu 15x15cm. Gornju zonu sam morao skratiti jer mi malo kaci grede u supi za nekih dva reda oko tridesetak cm pa je visina oko 390cm i precnik 380cm lagano staje preko 30 000kg videcemo koliko tacno kad prodamo robu. Ovo je proba kako se ponasa suv kukuruz izmedju 13 i 14% vlage a za narednu ako bude sve ok pravimo jos nekoliko komada.
e121773526d5f62bec38414eb1c4eaf2.jpg


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Koja je duzina transportera? Meni treba slicno, samo za malo manju visinu, pa razmisljam da li ovaj sa spremnikom ili da uzmem ubodni.
 
Puz je 9m, zavisi gde tovaris a usipni kos se skida lako, jedan sraf ga fiksira i eto ti ubodnog.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk


Opisao sam ovde svoje dileme. :) Nije samo do kosa, nego i ovih tockova, mehanizma za podizanje, meni je ideja da parkiram pored silosa prikolicu i ubodem cev i pretovarim, visina silosa je 3.25m, a plus nije sa zemlje. Pa ne znam sta mi je ciniti...

Edit: nisam siguran da sam dobro linkovao post, al kad se klikne ode gde treba.
 

Opisao sam ovde svoje dileme. :) Nije samo do kosa, nego i ovih tockova, mehanizma za podizanje, meni je ideja da parkiram pored silosa prikolicu i ubodem cev i pretovarim, visina silosa je 3.25m, a plus nije sa zemlje. Pa ne znam sta mi je ciniti...

Edit: nisam siguran da sam dobro linkovao post, al kad se klikne ode gde treba.
Meni to sto si opisao deluje ne izvodljivo bar sa ovim tipom transportera koji posedujem. Na slici su to ovi sa kosem i kada se isti skine postoji manji otvor sa gornje strane kroz koji zitarice ulaze, transporter kada stavis u masu nece da potone na dno i nemoguce ga je utisnuti mnogo. Ne znam kako to izgleda sa modelom koji je iskljucivo za masu to je ovaj skroz desno koji ima armaturu na donjem delu pa je spirala skroz otvorena sa svih strana, mozda neko ko ima isti moze da prenese svoje iskustvo. Nadam se da ti makar nesto znaci ova informacija.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
95f7f2fe651bfd6057eeda1ecbeed833.jpg
 
Znači mi svakako, hvala puno! Alternativa je predlog sa druge teme da sipam u nešto (kadu) pa da usisava odatle.

Edit: potrebno mi je da bude usisni jer želim i da praznim pomoću njega, onaj deo koji ne uspem slobodnim padom (poslednjih pola metra do metar).
 
Poslednja izmena:
Znači mi svakako, hvala puno! Alternativa je predlog sa druge teme da sipam u nešto (kadu) pa da usisava odatle.

Edit: potrebno mi je da bude usisni jer želim i da praznim pomoću njega, onaj deo koji ne uspem slobodnim padom (poslednjih pola metra do metar).
Mislim da ce ti se podizanje same masine u prikolicu pa ona bila i od cetiri metra smuciti vrlo brzo. Ukoliko ti prikolica kipuje unazad predlazem ti ipak transporter sa kosom a sto se tice istovara iz silosa mozes nekoliko otvora napraviti za ispust a onaj ostatak svakako moras lopatati pa bio to usisni ili sa kosem dodje to na isto.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Pa nadao sam se da izbegnem to lopatanje ako imam usisni, ali onaj pravi sa armaturom na dnu... Ali izgleda da me to ceka svakako... :(

Zasto nekoliko otvora za ispust? Sto ne samo jedan? Mislis kad izvuce vise sa jedne strane pa druga ostane malo visa?
 
Pa nadao sam se da izbegnem to lopatanje ako imam usisni, ali onaj pravi sa armaturom na dnu... Ali izgleda da me to ceka svakako... :(

Zasto nekoliko otvora za ispust? Sto ne samo jedan? Mislis kad izvuce vise sa jedne strane pa druga ostane malo visa?
Pa da upravo to, znaj da i taj usisni ce da usisa samo ono sto se samo skotrlja u njega, ne gine ti lopata samo treba gledati da svedes lopatanje na minimum. To sto si opisao sa prikolicom je prilicna akcija i zahteva nekoliko ljudi i trosi vreme razmisli dobro o svemu ako kombajn ceka na njivi da se vratis sa prikolicom znaci svaki minut. Ja nateram vagonku i sam je iskipujem unazad na ovaj transporter.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Hvala jos jednom! Videcu sta cu, pomirio sam se sa 6 metara, usisnim, sa montaznim spremnikom, sad samo da vidim trebaju li mi tockovi i taj mehanizam podizanja posto imam grede na koje bih naslonio gornji deo, pa mi mozda to ne treba jer mi se cini da ogranicava visinu i ugao, a naravno povecava cenu. Ne bi trebalo da je toliko tezak da 2-3 coveka ne mogu malo da ga pomere.
 
U vezi ovih improvizovanih silosa od armaturne mreze,da li ce se kukuruz u njima,u donjim slojevima grejati zbog pritiska?
A u vezi vlage,kakva je tu situacija?cuo sam da u podno sladiste moze do 16% vlage,da li i ovde moze sa tom vlagom?
 
U vezi ovih improvizovanih silosa od armaturne mreze,da li ce se kukuruz u njima,u donjim slojevima grejati zbog pritiska?
A u vezi vlage,kakva je tu situacija?cuo sam da u podno sladiste moze do 16% vlage,da li i ovde moze sa tom vlagom?

Nema se šta grijati, kod mene sloj bude 5 metara visok i 4 metra prečnika sa tunelom od 0.8x0.8m u sredini, imam ubodnu sondu za mjerenje temperature i od kad se napuni temperatura počne da pada ako je hladno napolju, preko zime padne i ispod nule ako je jako hladno napolju i u proljeće opet počne da se grije kako napolju zagrijava dok ne dostigne temperaturu malo nižu od one kakva je i napolju. Nikada se nije zagrijao na temperaturu veću od vanjske.

Kukuruz se inače jako sporo grije i hladi zbog vanjske temperature jer je loš provodnik toplote. To je ozbiljan problem ako ej kukuruz vlažan i počne usljed toga da se grije - jednom kad grijanje krene sam ne može da se ohladi bez miješanja ili provjetravanja.

Punim ga tek kada vlaga padne ispod 14. Prošle godine sa 13.6%, pretprošle sa 13.8% a 2017. sa 14% tačno. Mislim da bi moglo i sa 15-16% ali da se isprazni prije proljeća.
 
Tek će biti spremni za sledeću godinu,planiram da se počnem baviti prijemom žitarica.Vidiš da nema na njima transportera za zrno mada imam opremu spremnu ali čekam majstore za montažu.Imam kofičasti,stub za njega ,razdelnu glavu,4 puža za ispuštanje iz ćelija i jedan redler koji će vući u kofičasti.Kako se kaže,majstori nikad ne lažu oni samo odlažu. :haha: .Ostaje mi za proleće usipni koš sa kip platformom i vaga.Nadam se da će biti spremni do pšenice 2021.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh