Skladištenje kukuruza i vlaga

Isto i kod mene, danas mleli za goveda pa pustali na suber, hladan ko led ... T56 vrsen pre mesec dana sa oko 19% i ostavljan u prikolicama po 7, 7,5 t
 
Nista mu nece biti.Nekad kad se sa 20% vlage mlelo zrno prasine je bilo vrlo malo ili skoro nista,sad sa 20% vlage da se ugusis od prasine.Nesto se cudno desilo sa vlagom i vlagomerima i bazdarenjima.....
 
Bas tako, mi smo i sa 22 % ove jeseni mleli pa se prasi ko djavo ... kod mene nema jeda taj iz prikolica ce da se potrosi do februara - zato je i ostavljen u njima, inace bi bilo rizicno na duzi period, mada pred kraj zetve vise verujem rukama i zveketanju kad se kipuje nego vlagomeru
 
Kupio sam 2t kukuruza u zrnu,obran je pre 6 dana,stajao je u prikolici 3-4 dana,pa sam ga pre 2 dana stavio u kos koji je opasan tablama lima sa sve cetiri strane 2mx2m visine 1m,bunker.Mozete li mi reci sta vi mislite,hocu li imati problema ako ostane tu ili cu morati da ga razredim.Bunker je skoro pun znaci visina kukuruza u njemu je oko 90cm.Dole je beton. I da li treba da ga preturam.
Molim za savet,hvala
 
Па хајде Тесла преведи ову табелу за нас који не знамо енглески!
os5op5.jpg

Ова ми је много разумљивија!
http://www.agriculture.gov.sk.ca/Default.aspx?DN=d510f168-888a-49ac-b096-56a581401066
 
Ta razumljivija nije za čuvanje kukuruza!
Tabela na slici je bezbedno vreme čuvanja kukuruza ili soje u MESECIMA, u zavisnosti od VLAGE (gornji red za kukuruz i donji za soju) i TEMPERATURE ZRNA (leva kolona) u Farenthaitima.
Primer za kukuruz sa 16% vlage:
40°F = 4,5°C vreme čuvanja 15,0 meseci
50°F = 10°C vreme čuvanja 8,9 meseci
60°F = 15,5°C vreme čuvanja 5,0 meseci
70°F = 21°C vreme čuvanja 2,8 meseci
80°F = 26,7°C vreme čuvanja 1,6 meseci
:ppozdrav:
 
Kod nas u selu, kod svih sto su ostavili vece kolicine u zrnu ,se kukuruz" upalio".
Inace je kukuruz bio smesten u hangare sa dobrom ventilacijom i lopatan je,ali dzaba lopatanje kada je napolju velika vlaga a niska temperatura.
Nije nauka zec da pobegne ali nije ni magare da je svak jase.
Sada posle nauke imamo i iskustvo. Za detalje ljude nesmem ni da pitam jer mislim da im je uzasna situacija.
 
Jbm li ga ja sam našeg juče proveravao i čini mi se da je sve u redu. Grejaće se tamo negde krajem meseca.
 
U vreme berbe je kukuruz imao temperaturu preko 25°C, i ako je skladišten na veliku gomilu, a nije ohlađen u prvih par nedelja, već ima problema (ovo je za vlažan kukuruz sa 16% i više vlage, a prošle jeseni je sav bio takav).
 
Kod nas u selu, kod svih sto su ostavili vece kolicine u zrnu ,se kukuruz" upalio".
Inace je kukuruz bio smesten u hangare sa dobrom ventilacijom i lopatan je,ali dzaba lopatanje kada je napolju velika vlaga a niska temperatura.
Nije nauka zec da pobegne ali nije ni magare da je svak jase.
Sada posle nauke imamo i iskustvo. Za detalje ljude nesmem ni da pitam jer mislim da im je uzasna situacija.
user-online.png

ČlanDatum pristupanjaMar 2011LokacijaTitelPoruka1,142Zahvalio se404Zahvaljeno 248 puta na 176 porukaDownloads21Uploads0

Informacijja iz prve ruke,kokuruz ovrsen sa 15,6 vlage posle par dana je digao na vlagu na 16.2 i tak je stojalo do pre neki dan ,i odjednom je pocelo grejanje .Rezultat pod hitno ispraznjeno podno skladiste visina je bila od 1,5 m do 2 m .Skladiste je visoko i dobro provetreno.PIsem ovo da bi ostali kontrolisali svoj,sad nije problem odneti ga i predati,a sta kad okuje sneg i led,.Shvatite ovo samo kao dobronamerno upuzorenje.
Pisano polovinom novembra.​


 
U vreme berbe je kukuruz imao temperaturu preko 25°C, i ako je skladišten na veliku gomilu, a nije ohlađen u prvih par nedelja, već ima problema (ovo je za vlažan kukuruz sa 16% i više vlage, a prošle jeseni je sav bio takav).
Naravno_Ovo su ljudi koji imaju vise desetina vagona a vlaga nije bila ispod 17 ni kod koga kod nas,a skladisteno u metarskim slojevima.
Moje je misljenje bilo da se ove godine kukuruz bez susenja nemoze kuci skladistiti (velike kolicine) ali su ljude prethodne nekolike godine prevarile.
 
Kada se skladišti kukuruz na velike gomile, nije bitna samo vlaga, već i temperatura samog kukuruza, a prošla jesen je dobar primer-škola jer je u vršidbi bilo baš toplo, a vlaga solidna. Ko pregura ovu sezonu sa svojim lagerom, u buduće već neće imati problema :osmeh:.
Ko ima svoj lager, dobro obratite pažnju na temperaturu, jer ona tablica od pre par postova važi skoro bukvalno u par dana !!!
 
Mnogi skinu kukuruz u zrnu I sete se da pogledaju isti kada zatreba para. Da se on malo izelevira ne bih bilo dizanja temperature.
 
Ja imam kukuruz u zrnu, skladisten na 70-80cm. Za sada je dobar, bas ga je juce proveravao moj otac. Glava je bila 16-17 kada smo ga skidali....
 
Pozdrav,imam kukuruz na gomili (5 do 6)t prvih mjesec dana posle vrsidbe 2 puta sam ga kontrolisao posle totalno zaboravio na to i danas sam imao sta i da vidim kukuruz je ni manje ni vise nego poceo da pusta klicu!Sta da radim,ima li mu spasa,svaki savjet je dobrodosao?
 
Nazad
Vrh