Skladištenje kukuruza i vlaga

sinisa1979

Član
Učlanjen(a)
24 Okt 2010
Poruka
5.688
Gromil proteraj ga kroz sušaru koja ima spiralu. Mislim da će ona polomiti klicu. A vlagu skini na 13-14 kad već imaš zagrebancije sa kukuruzima. To je moje mišljenje,i da sam u takvoj situaciji tako bih uradio,ali ne znači da sam u pravu. Aj da vidimo šta drugi kažu.

tesla

Član
Učlanjen(a)
29 Maj 2011
Poruka
2.369
Verovatno je počeo da se kvari na sredini od gore. Skini taj pokvaren (sa klicom) na prikolicu, raširi u tankom sloju i lopataj neki dan, pa ga pomešaj (ako ga nema mnogo) sa ostalim, i što pre uvali negde (prodaj).

gromil

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2014
Poruka
369
Sta mislite da ga sameljem i upakujem isto kao i vlazno zrno kukuruza u najlon vrece ili na hrpu kao silazu..P.s.nije mi do prodaje jer trebam ga za vlastitu stoku.

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.314
Počeo je da pušta klicu samo tu gde je najviše prašine. Skini to i baci a ostalo samo lepo raširi i rešen problem. Nije se on sav pokvario, nego samo taj na površini.

Matkee

Član
Učlanjen(a)
21 Maj 2010
Poruka
2.820
Nisam pisao u temi, a vidim da ljudi imaju dosta problema. Obično svake godine skladištimo oko desetak tona kukuruza u klipu (za lične potrebe na farmi). Ove godine smo morali malo ranije da ga krunimo jer je populacija miševa i pacova bila neverovatna. Eleviran je, prašina, lom i pleva su odstranjeni i izdžakiran je u jutane džakove. Tako radimo svake godine i nismo do sada imali problema.

oldtimer

Član
Učlanjen(a)
16 Sep 2008
Poruka
2.218
Proverio sam sinoc moj "silos". Skladisten s 15 % vlage po nasem, a 17 po njihovom vlagometru. Visina kukuruza u prvoj prostoriji oko 2m, u drugoj oko 1,8m, a u trecoj 1,5m. Za ovu drugu sam se najvise plasio, zato sto je stavljena na najlon, ali je i tu sve u redu. U prvoj prostoriji je podloga daska, a u trecoj beton... bila je jesenas parola "snadji se", i gurao sam ga gde god sam imao koji kvadrat prostora, ali za sada je muka opravdana!

ichbinmilan

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2013
Poruka
1.728
Kako su počele više temperature krenuli i problemi sa mojim uskladištenim kukuruzom u zrnu. Počinje sve više na mestima da se greje i da ne bih izgubio borbu i bacio ga imam jednu ideju a interesuje me i mišljenje ostatka foruma. Razmišljam se da ga meljem (ujarmim) i da to pomešam sa nekim zeolitom a onda uskladištim. Tako bih dobio i prostor na kom bih ostatak raširio na tanji sloj. Da li je to pametno i da li samleven može da počne da se pali, tj. da li sam tada siguran?

ichbinmilan

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2013
Poruka
1.728
Misliš da ga zatvorim u džakove, da ne dođe do vazduha?
Imam mnogo da sameljem, bar 10-15 tona.

brankovic

Član
Učlanjen(a)
14 Jun 2011
Poruka
3.888
Milane,koje su sorte tog kukuruza i koja je bila vlaga pri skladistenju?

Poslednja izmena:

ichbinmilan

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2013
Poruka
1.728
Bog te pita koje su sorte, sve se izmešalo u kombajniranju. :osmeh:
Šalim se, bilo je najviše AS-a, 72, 51.. Bilo je i BC Klipan. To je sejano većinom posle majskih poplava. A imao sam i nešto ranog Pionira, sejan krajem juna. Taj je bio najgori sa vlagom. A mislim da je uglavnom bila vlaga oko 20%. Sve je to rasturano gde god se moglo ali više ni to ne uspeva. Sinoć smo samleli bar 5 tona i onda sam ostao bez džakova... :osmeh:

angel_fire

Član
Učlanjen(a)
1 Jun 2014
Poruka
223
NI SLUCAJNO u vrece,ja sam prosle godine sa istom vlagom skladistio u garazu-podno skladiste,beton je dole ali dranaže su odrađene pa nije imalo odakle povući vlagu,tako sam ga ostavio do marta-aprila,nije bio pokvaren ali malo je promjenio miris,da sam ga mješao redovno barem 1 sedmično siguran sam da mu ništa ne bi falilo,evo i ove godien isto skidam u zrnu samo čekam da bude par dana lijepog vremena da izvuče ovo kiše što je palo,vjerovatno u ovoj sedmici ili sl vikend skidam kukuruz

krzna

Član
Učlanjen(a)
1 Nov 2011
Poruka
30
danas sam ga skinuo ljepo vrijeme ujutro nije bilo magle sutra cu nositi opet da vidim vlagu ,stavio ga u jutanje vrece po 50kg pakovao stavio na palete(pod od zemlje ,garaza novogradnja nisam stigo lupit deku)16 vreca u tri reda ,sve ukupno 24 metra

brankovic

Član
Učlanjen(a)
14 Jun 2011
Poruka
3.888
Kakvo vam je stanje sa kukuruzom (u zrnu) uskladistenom u cardacima?
Kod mene za sad dobro ::super:: a smešten je sa oko 16% vlage.

tesla

Član
Učlanjen(a)
29 Maj 2011
Poruka
2.369
I kod mene dobro, stavljen sa 16% vlage, a sada ima oko 15%, temperatura 16,7°C, opušteno može još da stoji :osmeh:

Rasa91

Član
Učlanjen(a)
31 Jan 2013
Poruka
1.680
Ja moram u ponedeljak da prodam iz hangara sve, poceo da se greje na jedno mestu. Vlaga je bila jesenas od 15-17.5%

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

tesla

Član
Učlanjen(a)
29 Maj 2011
Poruka
2.369
Ja sam moj od jeseni u više navrata produvavao ventilatorom, tako da je odmah posle žetve ohlađen sa 26°C na 16°C, kada je zahlanelo sam ga spustio na 7°C.
I jutros sam ga malo produvao, i spustio mu temperaturu za 1°C :osmeh:.

Vrh