Skladištenje kukuruza i vlaga

djuka

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Mar 2009
Poruka
9
Lokacija
Paraćin
Ja sam "sitan" poljoprivrednik. Pod tim mislim da kupujem stočnu hranu, konkretno kukuruz. Na mojim njivama trenutno ima samo pšenice, dobro - već je ovršena. Imam problem sa kukuruzom. Kupio sam dvadesetak džakova, trenutno mi toliko treba, i taj kukuruz je počeo da miriše. Mislim da je njega "uhvatila neka kiša", tako mi je i na pijaci rekao prodavac. Šta mogu uraditi s njim, a da ne počne da budja?
 
Misliš da je to dovoljno u početku? Ne treba da nečim prskam? Bilo bi super tako...evo idem odmah to da uradim. Ustvari, idem prvo za neko hladno pivo...ipak je sad oko 35 C...

Hvala Branko...
 
prvo ti njega rasiri, pa onda na pivo sto duze cekas vise se kvari.Kad ga budes samleo i davao stoci obavezno ubaci "minazel" imas to u poljo apotekama mislim da ide 1%
 
Da, taj Minazel se odlično pokazao u takvim slučajevima. Stavlja se 0,5%.
 
E sad, pivo je otišlo...A trenutno se kod mene radi žetva pšenice. Urađenjo je to, pa sam otišao po slamu - i to mi puno treba. Pa koristim je za prostirku stoci. E sad, odmah ujutru idem da isipem taj kukuruz na beton. Probaću tako a da vidim i taj preparat za prskanje. Sad sam "malo" umoran posle ove slame. U svakom slučaju hvala prijatelji...
 
koliki procenat bude zrna u prolece kada se kruni,mislim ako ga sada skladistimo u cardake
 
kod nas se ceka vlaga d 12 >20%,a stete od zlatice velike, svi su se nadali prinosima i kalkulisali zaradu, a kazem im cekajte da vidite sta cete ovrti onda kalkulisite. sada su svi iznenadjeni i razocarani, ocekivali 7500 kg po lancu a dobili 5000 ili 4000 kg
 
Mi imamo "cistih" 8 vagona predatih na cuvanje!
Mislim da je najpametnije da pustimo da "cute" negde do proleca.
Mesecno ode 1% na cuvanje, ali se nadam da ce na prolece cena biti preko 18din.
Kome pare nisu potrebne, po meni najbolja opcija!?
Da cujem misljenja?
Hvala

PS
Rod je ovo godine kod nas (Opstina Secanj) bio nezapamcen!
Prosek na 20 kj preko 7200kg ::novac:: ::novac:: :haha:
 
I jeste najbolja opcija,sacekati prolece.Nema sanse da ce biti jeftiniji od 18din.Samo je steta sto veliki broj seljaka ne moze da ceka,jer mu trebaju pare odmah pa daj kolko das.A otkupljivaci to znaju pa sad uglavnom koriguju cene na nize,kao da im proizvodjaci kukuruza nece trebati i na iducu jesen.
 
Kod mene po obicaju sve u cardak pa krunimo masovno u prolece kad treba ::novac:: za setvu,ove godine nismo morali nista da prodajemo u klipu,a obicno zafali ::novac:: za naftu.
 
Kako god da okreneš ja sam uvek imao više novca od kukuruza ovršenog i datog na lager nego od onog iz čardaka. Tu pogotovo ulogu ima rastur zrna prilikom branja beračom (za one koji nemaju svoj berač pa da beru u idealnom momentu). Da budem iskren, malo ovog iz čardaka pojedu i coce ::000::, a to nikad ne računam. :D
 
@Dukej imas pravo. Nikad se ne bi vratio na branje u klipu. Kako god okrenes uvek imas vise roda od adaptiranja samo sto pomalo srce zaboli kad ga svede na Jus ali sta je tu je prilikom adaptiranja znas za svaki kg pa ti je malo zajebano kad ti skidaju a prilikom branja u klipu ne znas nista sto se tice kg. samo neke predpostavke i neke kalkulacije vrtis da bi sam sebe ubedio da si imao toliko ili toliko kg. Tako da 3-4 kj. berem da se nadje za stoku a vecina od 25- 30 kj sve adaptiram. :ppozdrav:
 
Nije bas toliki rastur zrna, to vi tesite sebe da ne bi brali vec krunili jer imate manje posla! :D
U svakom slucaju, i da je rastur zrna za 5% veci kod branja a radna snaga za lopatanje klipa nije skupa i sapurike plate krunjenje opet dodje da ostane sigurno 10% vise para kada se bere + sto ne moze niko da te zavlaci od skladistara da prodajes robu kada se njima digne! :ppozdrav:
 
ja sam imao viziu da jednog dana sve krunim,bez obzira na kolicinu kukuruza,da jednostavno eliminisem berac.
al' posto mi je u planu za sledecu godinu pec na bale i sapurike,a ove drkadzije malo~malo dizu cenu gasa,ja ga i dalje berem i povecavam povrsine pod njim.
 
KishRobert je napisao(la):
ja sam imao viziu da jednog dana sve krunim,bez obzira na kolicinu kukuruza,da jednostavno eliminisem berac.
al' posto mi je u planu za sledecu godinu pec na bale i sapurike,a ove drkadzije malo~malo dizu cenu gasa,ja ga i dalje berem i povecavam povrsine pod njim.

Ja od ove godine radim tako, a ako kupis pec na bale dobro ti dodje jar baliras i sapurike.
 
Nazad
Vrh