Skladištenje kukuruza i vlaga

spasoje

Član
Učlanjen(a)
15 Mar 2010
Poruka
3.542
Ja sam nesto skido sa tavana a i dole smo tovarili. Sve je uredno vlaga jos uvek 17.

Poslednja izmena:

spasoje

Član
Učlanjen(a)
15 Mar 2010
Poruka
3.542
Cizme obavezno . U protivnom pocne srce da stuca koliko je hladno po nogama.

Vlasto

Član
Učlanjen(a)
10 Mar 2011
Poruka
398
@spasoje sa koliko posto vlage sipas kukuruz na tavan, i koje sorte najvise sadis za krunjenje ?

KishRobert

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
31 Dec 2008
Poruka
14.076
Usled dobrog roda,hteo bi kukuruz da lagerujem na tavan,tavan je betonski,okolo je blok,iznad je crep.
Ventilacija nije bas nesto,ima promaje,ali ne nesto preterano.
Na koju debljinu smem da lagerujem kukuruz tu u klipu,a da se ne upali?
Imal' ko iskustva sa tim?

Dulkaarpad

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2011
Poruka
2.018
Nije. Doduse to je tavan od radionice, i tako su i planirali (imali su otvore (ne zazidan deo) da moze elevatorom da tovari kukuruz na taj tavan, namenjen i planiran za skadistenje kukuruza), pa zbog tih otvora mozda je malko veca promaja, to ne mogu tacno znati, ali nije se nikad nije zalio da je imao problema.

Surdonja

Član
Učlanjen(a)
5 Mar 2011
Poruka
1.130
Usled dobrog roda,hteo bi kukuruz da lagerujem na tavan,tavan je betonski,okolo je blok,iznad je crep.
Ventilacija nije bas nesto,ima promaje,ali ne nesto preterano.
Na koju debljinu smem da lagerujem kukuruz tu u klipu,a da se ne upali?
Imal' ko iskustva sa tim?
Ja na takav tavan, lagerujem kukuruz u zrnu. Debljina je 1-1,2 m . Nikada nam se nije palio, doduse i vlaga nikada nije bila veca od 16-17%. Mislim da ni sa klipom ne bi trebalo da bude problema ako je do 20% vlage.

bojcetic

Član
Učlanjen(a)
14 Jan 2009
Poruka
12.815
Drugar na slicnom tavanu godinama skladisti kukuruz. Poredjao je palete ispod, kako bi imalo promaje. Nikad nije imao problema, a bralo se i sa 30% vlage.

bojcetic

Član
Učlanjen(a)
14 Jan 2009
Poruka
12.815
Uf pisali smo o tome u temi soja. Grubo oko 700-800kg/kubik. Zavisi od vlage, kvaliteta robe i hibrida/sorte

Manjevic

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Maj 2011
Poruka
5.402
Jel mogu kukuruz sa vlagom od 16-18% da stavim u dzakove po 48kg? To je za maloprodaju. Nece se upaliti? I da li stoka jede takav kukuruz? Mislim da nije vlazan?

Manjevic

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Maj 2011
Poruka
5.402
Jel mogu kukuruz sa vlagom od 16-18% da stavim u dzakove po 48kg? To je za maloprodaju. Nece se upaliti? I da li stoka jede takav kukuruz? Mislim da nije vlazan?
da li ima neko odgovor na moje pitanje. Sutra bi trebao da punim dzakove, pa reko da ih ne praznim posle.....:osmeh:

Vrh