Sjenicka ovca

ja to resavam ukrstanjem sa texelom:),plasman krupne jagnjadi na sjenici nije problem
 
Eh,da se Miladinovic ne doseti?:))

---------- Poruka napisana u 15:01 ---------- Prethodna poruka je at 14:59 ----------

A ipak bi trebao da krenes u trorasno mixovanje sa Saroleom,to bi bio pun pogodak!
 
Sarole daje dobre rezultate to znam ali posto s texelom sam jako zadovoljan nema potrebe da menjam tim koji dobija
Sto se majcinske linije tice dobra Sjenicka il Romanovka,tovni ovan i nema brige,bolje od toga tesko moze biti trenutno ista za jagnjad za klanje ako se gleda ekonomska racunica,bar je to neko moje vidjenje
 
Treba dobro analizirati pravac selekcije sjenicke ovce,smatram da je poslednja sansa sacuvati taj soj od daljeg unistenja i propadanja,najezim se kad pomislim i o nestanku a na ivici provalije se nalazi.posto gospoda iz nadleznih sluzbi nemaju sluh za tako nesto ja vama odgajivacima u Srbiji,Bosni i gde vec zelim svu srecu i da istrajete u vasim najboljim namerama i naporima za OCUVANJE i unapredjene ovog soja pramenke(oplemenjene).sa srecom vam bilo i samo napred,ali kao sto rekoh posto ste u ovom poslu sami morate se dogovoriti o pravcu selekcije i daljem radu.zivi bili:bravo:.kad moze Francuz da cuva decenijama Idf a mi kao poslednji idioti i neznalice da mastamo da ga uvezemo pa mozemo valda i mi nesto sacuvati i unaprediti,kad samo pogledate istoriji u oci od merinizacije pa sve ostale gluposti dobro je ista ostalo od sjenickog soja i bilo koje pramenke.(nekad su moji predci skrivali ovnove u trapove dok komisija prodje,na silu im terali stada kao belo roblje da pripustaju merino ovnove itd,itd)
 
Samo nek se oni ne mesaju ,mislim strucnjaci,sami cemo se mi snaci,za sada nam dobro ide:)
ima dosta mladih ljudi koji gledaju malo dalje unapred a stariji su tu da iskustvom daju tezinu svemu tome
 
Mislim da se sa teorijom oteralo daleko.
Pa kad je sjenicka kako ce u Valjevu i u Gornjem Milanovcu biti posle mnogo godina Sjenicka?
Ljudi moji ne terajte hajku po prirodi kao ovi pojedini strucnjaci ( koji nadmudruju prirodu) SJENICKA OVCA JE SJENICKA U SJENICI a na sumadijskoj nadmorskoj visini sa ravnicarskim travama svaka ovca mora da smrdi sa svojim teskim lojem... pogotovu sa tim koncentratima silazom i premiksima... U Sjenici prava Sjenicka jede samo popasu leti a zimi seno...
 
ja kazem da to nema veze gdje se sta gaji bitni je da su cista grla
sve nove rase w idf i ostalim nijednoj nije mjesto ovde ali ipak su ciste dobro napreduju i ophodile su se na nase uslove
tako da se ne treba zavaravati sa necim u sta nisi siguran
 
@dragane s tobom cu se sloziti da grla na Pesteri zbog specificne mikroklime najbolje napreduju
ali da ta grla se ne mogu gajit nigde drugde je cista besmislica kao i to da grla na pesteri ne jedu zito(jedu i to mozda vise nego igde drugo,u vecini stada ovnovi se drze na jaslama vecim delom godine kao i muska janjad koja idu u priplod)
 
Mogu Sjenicka grla živeti i napredovati svuda, ali prostor peštera, klima koja se za dan promeni četiri puta u toku dana u sva četiri godišnja doba i žito koje se zove *OVAS* nemogu da se nadoknade nigde
 
zito se zove RAŽ i odlicno je,to vecina odgajivaca dole gaji i koristi a i nije skupa,u rangu cene kukuruza je na Pesteri trenutno
takodje jecam je zastupljen dosta pa tek onda ovas i kukuruz
ako mislite da jagnjad na pesteri ne znaju za koncentrat varate se:)
 
draganpan kao prvo ja nisam sa Ozrena u Srbiji vec u Republici Srpskoj
sto se tice gajenja Pester je Pester i tu nema dalje ali nece valjda ovan od 150 kg da naraste od trave i sjena vecna koncentratima
jer na Pesteru kukuruz jecam i zob slabo rastu cak i ne uspjevaju tako da brojni odgajivaci kupuju koncntrate i zato su tolike kilaze
 
zito se zove RAŽ i odlicno je,to vecina odgajivaca dole gaji i koristi a i nije skupa,u rangu cene kukuruza je na Pesteri trenutno
takodje jecam je zastupljen dosta pa tek onda ovas i kukuruz
ako mislite da jagnjad na pesteri ne znaju za koncentrat varate se:)
Znaju onde gde ih je manje a gde ih je više bogami i ona znaju za RAMAZAN
I na televiziji je bilo da neka stada neznaju ni za seno već ližu lišaje sa kamena kao irvasi. Pešter nije samo Karajukića bunari već i Rasno i Raždaginje i Ugao i Ninaja i Budjevo i Rasno i Baćica i melaje i Delimedje i ko zna koliko mesta

---------- Poruka napisana u 21:14 ---------- Prethodna poruka je at 21:12 ----------

draganpan kao prvo ja nisam sa Ozrena u Srbiji vec u Republici Srpskoj
sto se tice gajenja Pester je Pester i tu nema dalje ali nece valjda ovan od 150 kg da naraste od trave i sjena vecna koncentratima
jer na Pesteru kukuruz jecam i zob slabo rastu cak i ne uspjevaju tako da brojni odgajivaci kupuju koncntrate i zato su tolike kilaze
Nisam video krokodile i majmune ni u Srbiji niti u Republici Srpskoj bez obzira gde se ti nalaziš
 
dobra ishrana je dobra ishrana.... i svaka rasa ce naoredovati do neke granice, ali je problem ukrstanje! Bilo da se sprovodi na Pesteru ili u Sumadiji!!!
 
gledaj objasni ti kako ovan na takvoj ishrani ima 150 kg sigurno nije poceo kamenje da jede
a kad ti kazes ja cu ti objasniti moje misljenje
 
Jesam ja krivac za ovu zustru raspravu:sta:.ako jesam bas mi je milo em drago.ipak je ovo balkan jedan u klin drugi u plocu,ja pozel lepu saradnju a znao sam da od toga nema nista zato pomenuh FR -jednostavno ne dostaje SISTEM.aj laku noc:spavam:
 
u vecini sela koja navodis sam bio,i skoro sva vrhunska stada sam licno obisao i u razgovoru sa odgajivacima video sta i kako drze
te sto zive kao irvasi i lizu samo so,zive na pasi po zelji po ceo dan a zimi seno po zelji tako da im nije nimalo lose:)
 
Kolega Mirko je nametnuo jednu dosta interesantnu temu i nemogu se oduprijeti dojmu da ne napisem koji redak bez obzira sto, pretpostavljam da ce izazvati neke reakcije. Naime, u moru bitnih, korisnih i nazalost preovladavajuce beskorisnih, nerijetko i stetnih rasprava na ovom forumu, namece se prijeka potreba jedne ovako kvalitetne diskusije. Ona bi trebala tretirati problematiku opstanka ove nadasve plemenite (po mnogima najljepse ovce ovih nasih krajeva), a pored toga, u perspektivi i njezino unaprijedjenje. Kada kazem opstanak nemislim na goli bioloski, nego na pokusaj ocuvanja i „konzerviranja“ njezinih genetskih performansi. Ovca na Sjenici (Pesteri) ce vjerovatno opstati jer ce uvijek biti ljudi koji ce u manjim ili vecim stadima odgajati ovcu, medjutim, pitanje je koja ce i kakva ce to ovca biti? Zasto ovo pitanje potenciram. Odgovor cu pokusati obrazloziti iz nekoliko vlastitih iskustava. Kada sam u nekoliko navrata boravio na Sjenici i tom prilikom obisao dobar dio Pesteri (da nekazem skoro sve ono sto je danas vrijedno a misli se na odgoj ove ovce) dolazio sam u sitaciju gdje: 1) nemozete fizicki pristupiti gazdinstvu (odgajivac vam neda da udjete u dvoriste a kamo li da zavirite u stalu i pogledate grla), 2) vam je omogucen pristup gazdistvu ali nemate nikakve sanse da za bilo koji novac kupite bilo sta (jedino mozete gledati grla), 3) mozete kupiti samo ono sto vam domacin odstrani da je za prodaju (a nikako ni pod kojim uslovima ono sto bi ste vi zeljeli), 4) i kada izvrsite odabir od onoga sto vam je vlasnik ponudio da mozete kupiti (nikako ono sto se vama dopada) i kada mislite da ste napravili pazar, vec sljedeceg dana dobijete informaciju da se „gazda“ predomislio te da iz ovih ili onih razloga, nije vam u mogucnosti prodati ono sto vam je prethodnog dana vec prodao, 5) i ovakvih i slicnih situacija bi se moglo nabrajati do besvijesti a sve ih iznosim na bazi vlastitog iskustva, za to mugo neki i da posvjedoce. Umjesto zakljucka Da bi se ova plemenita ovca genetski (pa donekle i bioloski) prvenstveno ocuvala, a u kasnijoj fazi i unapredjivala (kao sto je to slucaj sa svim „ozbiljnim ili savremenim“ rasama) potrebna je sinergija dva faktora:
1) odredjen broj istinskih entuzijasta, zaljubljenika, prakticara a koji uza sve dolaze i iz struke (i koji imaju dovoljno novca), 2) bezgranicna vjera, razumijevanje i nesebicnost ljudi sa Sjenice (Pesteri) koji jos uivjek koliko-toliko imaju reprezentativna stada.
Briga za ovu ovcu (bez obzira sto se mnogi na koje se adresira nece sloziti sa ovim redcima) je najmanja tamo gdje bi trebala biti najveca – na samom izvoru. Da je to tako govore brojni primjeri o bivsim elitnim stadima, koja su vec odavno nestala, svedena su danas na minimum, nekada njihov cuveni kvalitet je sada u tragovima, a o njihovom genetskom materijalu da i ne govorimo. Bojim se da mnoga od preostalih kvalitetnih zapata broje svoje posljednje graviditete koji bi mogli da imaju kvalitetan genetski materijal. Zamislite situacije kada odgajivac ima stado gdje su sva zenska grla u bliskoj ili daljnjoj srodnosti a onda za rasplod ostavi muskog janjca iz vlastitog stada. Nazalost, siguran sam da kada bi se danas mogla uraditi DNK analiza iole znacajnijih odgajivaca bojim se (a posve sam siguran) da niti jedno stado na Pesteri nebi bilo genetski neovisno i cisto. Sta ce se desiti za nekoliko godina kada jos vise dodje do ukrstanja (naravo u blizem ili daljnjem srodstvu)? Naravno sve to ima za posljedicu strahovito slabljenje ukupnog kvaliteta grla.
S toga apelujem na sve one (a posebno odgajivace na Pesteri) koji mogu na bilo koji nacin doprinijeti ovoj problematici da ozbiljnije razmisle o svemu napisanom. Smatram da postoji jedna kriticna masa ljudi na ovom forumu koji rade u ovom pravcu ali se istovremeno na „terenu“susrecu sa brojim, vrlo cesto nelogicnim i neopravdanim problemima.
 
Ja bih voleo da ima ova drzava ima nekakvu agenciju pa da se lepo rade DNK analize i tipizacije svih boljih stada svih rasa,da se lepo vidi i zna sa cime raspolazemo jer ce nam nekontrolisani inbriding(parenje u srodstvu) doci glave,a sad je do ramena,vecina stada cistih rasa kod nas su sumnjiva,kroz pedigre svasta prodje ali realnost je drugacija!
 
Nazad
Vrh