Sjenicka ovca

Kod prijatelja;
4g41ds.jpg
muski
2w65v9x.jpg
ovce
3167pxl.jpg
dviske april-maj
smvv9c.jpg
 
Kolko mljeka daju?
I onako obicnom prehranom,ne pretjeranim tovom koliko janjcima treba do 25-30kilograma?
 
prosek od 20-25 kg sira u laktaciji plus sto posisaju janjad do 3 meseca starosti-to je neki uzgajivacki prosek
za 3 meseca jagnjad imaju tu kilazu u proseku mada ima i daleko boljih prirasta ko ima bolju hranu i genetiku
 
podnosi ona i vrucinu ok i zimu,mada bi im bio sok da se odmah u leto prevezu za pesteri u vojvodinu
zanimljivo grlo kolega mirko,plava mindjusa vidim,sa koej je farme?
ima krivu kicmu i malo je kraca cini mi se il me slika vara
 
Naprotiv Miladinovicu,sa kicmom nisam siguran-moguce,inace je duzina veoma zadovoljavajuca.Farma je agrotornik(jedan od najbolnijih trenutaka mog ovcarstva)inace su kupljene negde u sjenici ne znam tacno kod koga,imalo je jedno 60 vrhunskih grla,preturam po fotografijama i uspeh pronaci samo ovu-na zalost.pomenuta grla su bila izmedju 75-80kg-dusa me boli za njima sve otislo u p.m-sve otislo pod noz.steta sto se tada nismo upoznali savim sigurno da bi ti kupio i sacuvao neka od grla.nadam se da cu pronaci jos fotografija
 
Samo sam na osnovu slike komentarisao sto vidim druze,steta sto je ta farma propala
koliko znam kolega @uhaladza je kupio dosta grla gore
sto se tice tezine to je proslost,trenutni trend je 90-110kg,moja grla su od 75-90 kg al i to je nedovoljno da se mere sa elitnim grlima
postavljena je lestvica visoko bas al bez toga nema napretka
 
pricas o zenskim grlima-ovcama,onda mi se ni sjenicka ne dopada vise kao sto nece ni IDF ako se nastavi trend produzavanja i povecanja tezina,pa bre sve ce da lici na W,nedaj boze na bergama,cigaju auuu ne smem da redjam vise.ja da predjem na neku vitorogu zujku valda nju nece povecavati:ppozdrav:.polako ja ispadam iz novih podataka o rasama.da idem spavati bolje bi mi bilo.Za uhaladzu ne znam sva grla je kupio jedan pecenjar iz mesta Sljivovica,mozda je kupio od njega,sta je vec mogao kasnije zateci,kupovali su neki sjenicaci skartove za klanje povremeno,ako je to onda ga poznajem.iskren da budem nisam puno prosao po Sjenici ali nisam video ovce od 100-110kg,pa ni u Valjevu,nesumljam u tvoje informacije ali to su telad ne ovce(bar za moj ukus)I kao sto sam jednom pisao velika steta sto sjenicka nije selekcionisana na mlecnost,jer sam video na farmi potencijal nekih grla u kolicini mleka dnevno-trebalo je to povecavati i produzavati trajanje laktacije,e to bi bilo VRH.a ti telici za mene prica bez veze.pozdrav druze i laku noc:spavam:
 
Poslednja izmena:
u valjevu sigurno takvih grla nema,bar ne za sada,ovca koju sam kupio od kocevica je oko 100 kg trenutno(96 kg imala pre mesec dana),majke jagnjadi koju sam kupio kod senada i latka imaju oko 100 kg,nadam se da cu ih odgajit da budu makar blizu majkama i da podignem lestvicu i u mom kraju
ide se na vece tezine zbog meracenja i zelje da ovnovi budu sto krupniji(oko 150 kg sa 3 god) a to je nemoguce bez krupnih majki
ali ipak se vodi racuna i o proizvodnji mleka i plodnosti,nije samo utopijski san o velikim masama grla
Par entuzijasta se trudi da od ove rase selekcijom pravom napravi nesto,tj da napreduje
nisam ih ni ja video sve do zimus,a onda sam iskreno zinuo kad sam video par stada,mislio sam da je ta tezina nemoguca:)
npr kolega Bosnian ima grlo zensko staro oko 15 meseci i tesko 90 kg
 
Poslednja izmena:
E, sad ga i ti pretera !!!! Ovan sjeničak od 150 KG, možda ih ima 10 u celoj Srbiji !!!!!
 
pa da,to je i poenta vrhunskih ovnova trenutno u Srbiji sa tom i pribliznom tezinom koliko ja znam ima ne vise od 5,ali svi teze da odgaje takve primerke
ko ne veruje uvek moze otici na pester i uveriti se sam u kvalitet i tezine tih grla
 
Dobro je dok ima više uzgajivača koji bi da se nadmeću u krupnoći grla. Sa takvim trendom će vjerovatno i rasti broj takvih uzgajivača pa će se grla moći prodati po dobroj cijeni. Ono što smo do sad vidjeli je da najuspješniji gotovo po pravilu uzgajaju ovu rasu u malim stadima. Kada sam vidio ove posljednje poželjne težine vratio sam se na početak teme.Iznenadio sam se kolika je razlika u težinama onda i sad za manje od tri godine. Pitam se kolika je ekonomičnost u velikim stadima. Interesuje me porodna težina jedinčadi i dvojki i koliko je ova rasa napredovala kad je u pitanju plodnost pošto vidimo da prirast nema problema.
Slike su super i hvala svima što ih postavljaju. Kad bih morao glasati za najljepšu ovcu glas bi išao sjeničkoj oplemenjenoj.
pozz.
 
ovog lepotana sam video uzivo i zimus i u oktobru zaista je impozantan ojagnjen kod kolege Latifa,kacio sam slike vec njegove,jos nema pune 3 godine
Po meni jedno od 3 muska grla sa najvecom priplodnom vrednoscu trenutno
@sancho
vec smo pisali o tome u temi,podaci koje sam navodio pre 3 godine su bili trenutno stanje u mom i stadima u mom kraju
povezivanjem sa najboljim odgajivacima sa sjenice,cemu je doprineo i ovaj forum nasli smo stada gde su tezine daleko vece(vec sam napisao okvirno kolike su)
svi se trude da napreduju i ne zale novca za priplodna grla(mislim na odgajivace sa najboljim stadima)
sledeci korak je da se i zvanicno udruzimo i po ugledu na cesko udruzenje odgajivaca Romanov ovaca ,ovu rasu podelimo po linijama zbog srodstva i lakseg pracenja istog da bi napredak bio jos brzi
plodnost je u vecini stada vrlo visoka,preko 1,7 po ovci u prolecnjem i zimskom jagnjenju,dosta grla ima 3 jagnjenja u 2 godine
sto se proizvodnje mleka tice neki prosek je od 20 do 25 kg belog punomasnog sira po ovci
 
Bravo kolege,odlicna grla!Imam pitanje za druga Miladinovica,kako planirate resiti problem 'krupnih kostiju' kod grla ovakve tezine,jer moras priznati to je veliki problem nasim dragim pecenjarima i poznavaocima dobre jagnjetine?:)
 
Nazad
Vrh